Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 3676
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Podziemny świat na fotografiach

Wtorek, 17 maja 2022, 9:42
Aktualizacja: 9:43
Autor: red
Wałbrzych: Podziemny świat na fotografiach
Fot. użyczone
„Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” już dostępna w Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Wyjątkowa wystawa fotografii, o której informowaliśmy w zeszłym tygodniu zagościła już na stałe i można ją oglądać codziennie w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Historia tej niezwykle cennej dla Wałbrzycha wystawy zaczyna się od zupełnego przypadku na targu staroci w jednym z niemieckich miast. Dziś kolekcja ponad 100 unikatowych negatywów jest już własnością Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia i jej pierwszą odsłonę „Podziemny Świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” możemy oglądać od piątkowego wernisażu.

Otwarcie wystawy niezwykłych, 100 letnich zdjęć zabezpieczonych szklanymi płytkami, przyciągnął na godzinę 18 do Starej Kopalni dużą delegację górników z wałbrzyskich stowarzyszeń, przewodników, miłośników górnictwa, wałbrzyskiej historii i fotografii oraz mieszkańców ciekawych nowej ekspozycji w Starej Kopalni. Na otwarciu wystawy pojawił się również jako gość fotograf z Warszawy – Karol Bagiński, który w ostatnich miesiącach pracował nad renowacją i skanowaniem zdjęć w dużym formacie, by móc zaprezentować je w wygodnej formie dla widzów. Jak sam wielokrotnie podkreślał wyjątkowość tej wystawy dodaje fakt, że rzadko ma się do czynienia z taką jakością i zachowaniem zdjęć w tak dobrym stanie z okresu przedwojennego. Gdy do tego dodamy słowa kuratora wystawy – Łukasza Chruszcza ze Starej Kopalni, który podkreśla że w tym okresie w zakładach górniczych obowiązywał zakaz wykonywania zdjęć pod ziemią i że do tej pory wałbrzyskie muzeum takich zdjęć po prostu nie posiadało, bo ich nie ma – otrzymujemy wystawę na jaką Wałbrzych czekał dziesięciolecia.

Wernisaż zdjęć został poszerzony o prelekcję wałbrzyskich górników omawiającym zdjęcia, oraz wykład fotografa Karola Bagińskiego, który opowiedział na podstawie dostępnych zdjęć jak wyglądał sposób ich wykonania w latach 20 XIX wieku oraz na jakim sprzęcie musiały zostać wykonane by móc być dziś zaprezentowane w takiej jakości. Na spotkaniu w kawiarni Sztygarówka odczytano również specjalny list od poprzednich posiadaczy zdjęć – kolekcjonerów z Niemiec.

Wystawa „Podziemny Świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” będzie już na stałe do zobaczenia w wałbrzyskim obiekcie. Można ją oglądać codziennie między 10:00, a 16:00. Co ciekawe, już dziś zapowiadane jest poszerzenie wystawy i udostępnienie kolejnych zdjęć z zakupionej serii, które przedstawiają Wałbrzych i okoliczne krajobrazy.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group