Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2804
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polak z Czechem. W kuchni i przy stole

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Sobota, 19 czerwca 2010, 13:38
Aktualizacja: Niedziela, 20 czerwca 2010, 10:38
Autor: red
Spotkania integracyjne Polaków i Czechów stały się już tradycją
Fot. użyczone
W ramach projektu ,,Smak Pogranicza” w Łominckiej Chacie miały miejsce szóste warsztaty kulinarne, podczas których Czesi z Polakami wymieniali się doświadczeniami kulinarnymi. Na stole królował polski bigos i czeskie knedliki.

Od maja 2009 do października 2010 przez gminę Głuszyca i czeski Starkov realizowany jest projekt ,,Smak Pogranicza”.
- Założeniem projektu jest integracja polsko-czeska. My postanowiliśmy, że będziemy poznawać się poprzez tradycje kulinarne. Dlatego w ramach projektu Polacy uczą gotować Czechów naszych, polskich potraw. A Czesi prezentują nam swoją kuchnię – opowiada wiceburmistrz Głuszycy Tomasz Gromala, również biorący udział w warsztatach. Trzy spotkania odbyły się w czeskim Starkovie, a kolejne trzy na terenie gminy Głuszyca: w Centrum Kultury oraz w Łomnickiej Chacie.

Polacy pokazywali Czechom, jak przyrządzić m.in. bigos, pierogi, gołąbki oraz zupy, których Czesi nie spożywają tak często, jak Polacy. Sąsiedzi zza południowej granicy przekonywali do knedlików oraz tradycyjnych mięsnych potraw.

Najbliższym wydarzeniem podsumowującym projekt będzie festiwal czeskie ,,Ceskie Jidlo”, podczas którego zostanie zaprezentowana tradycyjna kuchnia czeska.
– Już zapraszam wszystkich chętnych w dniach 10-11 lipca do Głuszycy. I do Ogrodu Jordanowskiego, i do Łomnickiej Chaty, gdzie będzie można degustować potrawy tradycyjnej kuchni czeskiej – zachęca wiceburmistrz i dodaje, że w planach jest także wydanie polsko-czeskiego poradnika kulinarnego, a jesienią w Czechach prezentacja tradycyjnej polskiej kuchni.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Rebel Yell 20-06-2010 12:28
Robili utopence ? 2 razy robilem i to jeszcze nie to.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group