Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4451
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Policja podsumowała miniony rok

Wtorek, 30 stycznia 2024, 11:39
Aktualizacja: 13:20
Autor: red
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Policja podsumowała miniony rok
Fot. KMP Wałbrzych
Wczoraj Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu podinsp. Krzysztof Lewandowski podsumował działania pionów kryminalnych, prewencji, a także pionu logistycznego w roku 2023 podczas odprawy służbowej, w której udział wzięli Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Paweł Półtorzycki, samorządowcy z terenu gmin powiatu wałbrzyskiego i samego Wałbrzycha oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu poinformował, że w Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz podległych komisariatach służy łącznie 417 funkcjonariuszy oraz 81 pracowników Policji. Na koniec roku wolnych było 29 policyjnych stanowisk oraz dwa etaty cywilne. W samym 2023 roku ankiet o przyjęcie do służby w wałbrzyskiej komendzie złożyło 118 osób.

Wspomniał, że w 2023 roku na terenie Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego odnotowano ogółem 2527 zdarzeń. Rok wcześniej było ich 3037. Dzięki skutecznej pracy funkcjonariuszy po raz kolejny ograniczona została ilość zdarzeń, tym razem o 510. Zdarzeń zaklasyfikowanych jako najbardziej uciążliwych dla mieszkańców w zeszłym roku było 730 i tutaj również odnotowano spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym o 126 takich zdarzeń, a osób zatrzymanych na gorącym uczynku przestępstw było łącznie 1945.

Przypomniał o realizacji cyklicznych działań prewencyjnych takich jak „Dzielnicowy bliżej nas”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczne Ferie”, „Świadomy junior”, „Handel ludźmi”, „Cyberświadomi”, czy prowadzonym od trzech lat programie profilaktycznym przeznaczonym dla osób starszych pn. „Senior online”. Była mowa o dużej aktywności mieszkańców na „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Komendant omówił również współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Strażą Pożarną, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażami Miejskimi czy też Strażą Ochrony Kolei.

Nie mogło zabraknąć informacji o udanych poszukiwaniach osób zaginionych oraz wielokrotnym ratowaniu życia ludzkiego przez policjantów. Była mowa także o imprezach masowych i zgromadzeniach, podczas których w poprzednim roku funkcjonariusze nie odnotowali żadnych poważnych incydentów. Statystycznie liczba tego typu spotkań była porównywalna z rokiem 2022.

Oczywiście nie zabrakło informacji o akcjach ruchu drogowego wpływających na poprawę bezpieczeństwa na ulicach naszego miasta i regionu, w tym o działaniach eliminujących z naszych dróg nietrzeźwych kierujących oraz piratów drogowych. Komendant podkreślił, że w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim w zeszłym roku doszło do 55 wypadków, co oznacza, że było o 26 wypadków mniej niż w 2022 roku. Było także mniej osób rannych. W roku 2023 59 osób, a w roku wcześniejszym 99. Na drogach w naszym regionie w zeszłym roku zginęły trzy osoby. Codzienna służba ukierunkowana na bezpieczeństwo mieszkańców pozwoliła wyeliminować z dróg 167 kierujących będących pod wpływem alkoholu.

Komendant wspomniał po raz kolejny, że od 2019 roku systematycznie w jednostce prowadzonych jest mniej postępowań przygotowawczych. W 2019 roku wszczęć takich było aż 1173, w 2021 już tylko 979, a w zeszłym roku było ich 924. W 2021 roku poziom wykrywalności przestępstw kryminalnych osiągnął 86,4 %. W 2021 roku było to 83,4 %. W zeszłym roku osiągnięty wynik to 84,7 %.

Podinsp. Krzysztof Lewandowski poinformował, że w zeszłym roku wałbrzyscy policjanci zabezpieczyli mienie sprawców przestępstw o wartości ponad 1 mln złotych w 267 prowadzonych postępowaniach. Wspomniał również, że dzięki profesjonalnej i skutecznej pracy operacyjnej w 2023 roku została zlikwidowana działająca na terenie naszego miasta nielegalna fabryka papierosów, w której zabezpieczano linie produkcyjną wartą 8 mln złotych, a prowadzony w niej przestępczy proceder naraził Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 21 mln złotych. Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu przedstawił również główne priorytety na 2024 rok.

Na zakończenie odprawy służbowej odbyło się uroczyste przekazanie dwóch nowych oznakowanych radiowozów. Zakupione pojazdy służbowe marki Kia wyposażone są w silnik benzynowy o pojemności 1.5 l i mocy 160 km. Koszt zakupu jednego takiego samochodu wyniósł 163 tys. zł. Zakup radiowozów był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Wałbrzychu, Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu oraz gmin Głuszyca, Walim, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Boguszów-Gorce i Czarny Bór. Nowe oznakowane radiowozy będą służyć policjantom ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy oraz funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Głuszycy.

W odprawie oprócz kadry kierowniczej Komendy Miejskie Policji w Wałbrzychu udział wzięli także zaproszeni goście: Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Paweł Półtorzycki, Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu Marcin Witkowski, Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego Iwona Frankowska, Prezydent Wałbrzycha dr. Roman Szełemej oraz burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu wałbrzyskiego, a także przedstawiciele służb mundurowych, związkowcy oraz kadra kierownicza wałbrzyskiej komendy, a także inni zaproszeni goście.

Duże podziękowania za wsparcie i doskonałą współpracę należą się włodarzom Wałbrzycha oraz wszystkich miast i gmin powiatu wałbrzyskiego, Starostwu Powiatowemu w Wałbrzychu oraz zaprzyjaźnionym służbom mundurowym, które wspierają nas w codziennej służbie, aby mieszkańcom naszego powiatu żyło się bezpiecznie.

Twoja reakcja na artykuł?

8
38%
Cieszy
8
38%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
4
19%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group