Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 4056
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Policyjne manewry

Czwartek, 14 kwietnia 2022, 10:28
Aktualizacja: 11:50
Autor: red
Wałbrzych: Policyjne manewry
Fot. KMP Wałbrzych
13 kwietnia 2022 roku funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu uczestniczyli w wydarzeniu pn. „Manewry klas policyjnych zorganizowanym przez IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Wałbrzychu, a przeznaczonym dla klas o profilu policyjnym.

Wczoraj na terenie czwartego liceum odbyło się wydarzenie pn. „Manewry klas policyjnych” podczas którego uczniowie mieli możliwość z bliska przyjrzeć się pracy policjantów, a także dowiedzieć się jak wygląda rekrutacja do służby w Policji.

Licealiści podczas wydarzenia uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z techniki kryminalistycznej, podczas których mieli okazję poznać specyfikę tego rodzaju służby. Policjant omówił i pokazał uczniom jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce zdarzenia, ślady i przedmioty. Uczniowie aktywnie i chętnie brali udział w zajęciach.

Pod czujnym okiem funkcjonariuszy z wydziału prewencji wałbrzyskiej komendy uczniowie mieli możliwość przećwiczenia elementów taktyk i technik interwencji policyjnych oraz samoobrony. Po zapoznaniu się z ogólnymi uprawnieniami funkcjonariuszy podczas stosowania środków przymusu bezpośredniego, przećwiczyli sposób zatrzymania, w tym użycie kajdanek. Mieli również możliwość bezpośrednio zapoznać się ze sprzętem wykorzystanym przez policjantów do rożnego rodzaju zabezpieczeń. Dzięki cennym wskazówkom funkcjonariuszy uczestnicy zajęć mogli w praktyce przekonać się, że zachowując zimną krew i opanowanie, można uchronić się przed niebezpieczeństwem. Uczniowie z pewnością poprawili umiejętności radzenia sobie w wypadku sytuacji kryzysowej.

Młodzież miała również możliwość przetestowania swoich umiejętności strzeleckich na specjalnym multimedialnym ekranie, a także zapoznać się z uzbrojeniem wykorzystywanym przez funkcjonariuszy. Policjanci w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli i przedstawili pistolety, karabinki i inny sprzęt będący na wyposażeniu Policji. Młodzież mogła z bliska przyjrzeć się prezentowanemu uzbrojeniu, wziąć do ręki rozładowany karabinek, czy też strzelbę.

Dużym zainteresowaniem cieszył się specjalistyczny radiowóz policyjny wykorzystywany przy wypadkach drogowych przez funkcjonariuszy wałbrzyskiej "drogówki". Policjant zwrócił uwagę młodych ludzi na zachowania i czynniki wpływające na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz na odpowiedzialność jaka wiąże się z niestosowaniem do przepisów prawa. Uświadomił młodzież o zagrożeniach wynikających z używania środków psychoaktywnych, oraz konsekwencje jakie mogą ich czekać jeśli będą prowadzić samochód po użyciu alkoholu, czy narkotyków. Przy użyciu narkogogli i alkogogli licealiści na własnej skórze mogli przekonać się jak zaburzone jest widzenie po alkoholu i po zażyciu środków psychotropowych lub odurzających. Każdy z uczestników choć przez chwilę chciał poczuć się jak policjant wsiadając za kierownice radiowozu i zakładając policyjną czapkę.

Podczas spotkań z policjantami z poszczególnych pionów, uczniowie mieli możliwość bliżej zapoznać się z całym procesem rekrutacji, a także dowiedzieli się jakie warunki należy spełnić, aby zostać policjantem. Duża część młodych osób przyznała, że wybrała naukę w szkole o takim profilu, by móc w przyszłości założyć policyjny mundur i wypowiedzieć słowa roty ślubowania: „Ja obywatel Rzeczpospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta ślubuję…”

Twoja reakcja na artykuł?

4
27%
Cieszy
4
27%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
13%
Smuci
1
7%
Złości
4
27%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group