Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 3747
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Polsko–Czeska współpraca kulturalna

Czwartek, 4 kwietnia 2013, 16:15
Aktualizacja: Piątek, 5 kwietnia 2013, 12:58
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Polsko–Czeska współpraca kulturalna
Fot. Robert Bajek
W dniu dzisiejszym w wałbrzyskim Ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące projektu Polsko–Czeskiej współpracy kulturalnej, a dokładnie współpracy między Wałbrzychem a Hradec Kralowe i wspólnie realizowanych projektach.

W spotkaniu udział wzięli: Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, Dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury Jarosław Buzarewicz i koordynator projektu Joanna Kakuba. Organizatorem projektu jest Wałbrzyski Ośrodek Kultury, partnerem Hradecka Kulturni A Wzdelavati Spolecnost s.r.o. Adalbertinum w Hradec Kralowe.

Jak powiedział Jarosław Buzarewicz: „Polsko-Czeska współpraca trwa już od około 20 lat, ale ścisła współpraca pomiędzy Wałbrzychem a Hradec Kralowe i pomiędzy WOKiem a Adalbertinum w Hradec Kralowe liczy 3 lata”.

Wspólne projekty realizowane do tej pory w Wałbrzychu:
Projekt I w roku 2011: „Poznajemy wzajemnie swoją kulturę” – w tym polsko-czeskie prezentacje taneczne, koncert czeskiego zespołu muzycznego podczas Zlotu Harleyowców, polsko-czeskie prezentacje muzyczne podczas Dni Wałbrzycha, Jarmark Świąteczny.
Projekt II w roku 2012: „Kultura łączy Hradec Kralowe i Wałbrzych” – w ramach tego projektu odbyły się: turniej rycerski Polsko-Czeski Wehikuł Czasu, Międzynarodowy Plener Malarski, Gra Miejska i Szachy Pogranicza.
W 2013 roku rusza kolejny projekt: „Wałbrzych i Hradec Kralowe dobrzy sąsiedzi”. Planowane jest spotkanie seniorów z Wałbrzycha i Hradec Kralowe „Przyjaźń”, warsztaty średniowieczne połączone z turniejem rycerskim, konkurs na amatorską produkcję filmu: „Sąsiedzi – jak to jest przy granicy”.

-Współpraca Polsko-Czeska, w szczególności współpraca kulturalna pomiędzy Wałbrzychem a Hradec Kralowe jest żywa, interesująca i co ważne cały czas się rozwija. To oznacza, że nasze wysiłki są skuteczne”– powiedział Roman Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha podsumował dotychczasowe dwa projekty i przedstawił plany na kolejny projekt. Podkreślił też jak ważne jest w tych projektach pozyskiwanie środków zewnętrznych. Całkowite wydatki trzech polsko-czeskich projektów to kwota przekraczająca 86 tysięcy euro.

Zygmunt Nowaczyk w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na to jak ważna jest Polsko-Czeska współpraca kulturalna, podkreślił również znaczenie współpracy Polsko-Czeskiej młodzieży i wymienił kilka projektów i przykładów takiej współpracy.

O projektach z lat 2011 i 2012 a także o planach na rok 2013 szczegółowo opowiadała Joanna Kakuba. Podczas spotkania zaprezentowana została wystawa zdjęć ze spotkań i wydarzeń odbywających się w ramach dotychczasowych projektów.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013, oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy Granice”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group