Sobota, 1 kwietnia
Imieniny: Grażyny, Ireny
Czytających: 4539
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Pomieszczenia kontrolowane – wysoki standard wymogów sanitarnych

Środa, 8 lutego 2023, 6:35
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Pomieszczenia kontrolowane – wysoki standard wymogów sanitarnych
Fot. użyczone
Pomieszczenia kontrolowane są szczególnym rodzajem laboratoriów. Każdy, nawet najmniejszy, parametr podlega tu kontroli oraz ciągłemu nadzorowi. Żaden ruch nie jest przypadkowy, zaś praca człowieka jest dodatkowo weryfikowana przez systemy komputerowe oraz obowiązujące procedury. Wytwarzanie produktów leczniczych, zaawansowanych technologii czy urządzeń elektronicznych wymaga przestrzeni pracy, w której panuje określona temperatura, wilgotność, ciśnienie, jak i liczba wymian powietrza czy jego czystość mikrobiologiczna. Tego rodzaju środowiska, prócz nazwy przedstawianej na początku, posiadają też inne określenia; nazywa się je strefami czystymi lub korzysta z angielskiego odpowiednika – clean room.

Sterylność na najwyższym poziomie, czyli jak przebiega budowa stref czystych

Pomieszczenia czyste wymagają eksperckiego podejścia w procesie projektowania, budowy oraz wyposażenia. Elementy podłóg, ścian i sufitów muszą być wykonane z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na substancje używane w procesie produkcji oraz na liczne środki czystości; mają być niepylące i gładkie, ponieważ we wgłębieniach mogłyby rozwijać się bakterie. Przestrzeń oddzielona jest od środowiska zewnętrznego, zaś wtłaczane do środka powietrze podlega filtracji. Chociaż ten opis przypomina jakąś kapsułę rodem z filmów science-fiction, w rzeczywistości coraz częściej można usłyszeć o pomieszczeniach kontrolowanych. Materiały są dostarczane do pomieszczenia przez śluzy materiałowe (okna podawcze), natomiast droga przepływu personelu jest objęta ścisłymi wytycznymi i przebiega przez zaprojektowane śluzy osobowe. Również dobór odpowiedniej odzieży powinien przebiegać zgodnie z określonymi zasadami. Okazuje się bowiem, że źródłem zanieczyszczeń pomieszczeń typu clean room mogą być materiały, surowce i wyposażenie. Większość cząstek, włókien i ewentualnych drobnoustrojów pochodzi od pracowników. Dlatego też każdy jest zobowiązany do noszenia specjalnej odzieży ochronnej, odpowiedniej do wykonywanej czynności. Tego rodzaju stroje najczęściej są dostępne w ofertach firm ściśle związanych z bezpieczeństwem i zachowaniem odpowiedniej higieny w miejscu pracy. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Elis.

Czym powinno cechować się wysokogatunkowe ubranie ochronne?

Kombinezony zakładane przez pracowników do pomieszczeń kontrolowanych powinny być wyposażone w antybakteryjne wykończenie i zintegrowany do całego stroju kaptur. Ściąganie kombinezonu powinno przebiegać z łatwością, bez kontaktu ze stroną zewnętrzną. Wymagania te w wielu przypadkach tyczą się również bielizny, obuwia i skarpetek; podczas ich prania i procesu dezynfekcji, skutecznie eliminuje się wszelkie drobnoustroje, dzięki czemu ma się pełną kontrolę nad czystością swojej odzieży w clean roomie. Na stronie https://pl.elis.com/pl dostępne jest pełne wyposażenie dla osób z branży farmaceutycznej, high-tech, life science, a także dla tych, którzy zajmują się produkcją akumulatorów litowo-jonowych. Ponad stuletnia obecność firmy na rynku wynajmu i serwisu odzieży/akcesoriów do stref wymagających odpowiedniego zabezpieczenia pracownika sprawiła, że firma Elis jest obecnie prawdziwym gigantem w gronie konkurencji. Ubrania przygotowywane dla pracowników podlegają stałej kontroli jakości na każdym etapie procesu czyszczenia; dodatkowo są one spersonalizowane, bazując na wcześniejszych pomiarach osób mających uzyskać dostęp do czystej strefy. Warto kierować się renomą danego przedsiębiorstwa i zbadać jego wiarygodność pod kątem współpracy. Od jakości ubrań zależy bowiem bezpieczeństwo pracowników i przebieg prac.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group