Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4176
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pomnik na rocznicę

Środa, 10 czerwca 2020, 12:48
Aktualizacja: Piątek, 12 czerwca 2020, 8:11
Autor: JAZ
Wałbrzych: Pomnik na rocznicę
Fot. JAZ
W 2010 roku, 10 kwietnia rano dotarła do nas wiadomość, która wstrząsnęła całym społeczeństwem. Katastrofa samolotu prezydenckiego, który rozbił się podchodząc do lądowania, na zawsze zmieniła historię współczesnej Polski. Dzisiaj w Wałbrzychu dokonano symbolicznego otwarcia Skweru Smoleńskiego.

Dyskusje na temat upamiętnienia katastrofy w naszym mieście trwały dość długo. Szukano pomysłu, który mógłby zostać zrealizowany. W końcu zadecydowano się zrewitalizować miejsce i postawić pomnik z tablicą. Pomnik przypomina skrzydło samolotu. Ufundowany ze społecznej zbiórki znajduje się naprzeciwko poczty przy ul. Słowackiego. Skwer został przygotowany ze środków gminy Wałbrzych.

Roman Szełemej zwrócił uwagę, że to było bardzo tragiczne wydarzenie i nie trzeba było specjalnego uzasadnienia, by ostatecznie skwer powstał.
- W listopadzie utworzyliśmy społeczny komitet ds. upamiętnienia rocznicy smoleńskiej. Zaprosiliśmy do niego przedstawicieli wszystkich środowisk, tak, aby sprawa budowy skweru, pomnika łączyła, zasypywała podział – tłumaczył prezydent Wałbrzycha.

Specjalnie na otwarcie Skweru do Wałbrzycha przyjechali Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, żona Jerzego Szmajdzińskiego oraz Jacek Świat, mąż Aleksandy Natalii-Świat. Słowa pani Małgorzaty wciąż poruszają. Wspomnienia ostatniej rozmowy są wciąż żywe w pamięci.
- Mówię tu dzisiaj w bardzo osobisty sposób, ale jestem wszystkim bardzo wdzięczna – dziękuje za pamięć i symbol w postaci pomnika - mówi Małgorzata Sekuła Szmajdzińska.

Dla posła Jacka Świata pomnik i dzisiejsza uroczystość to przede wszystkim przykład dobrej pamięci, to miejsce, które ma przypominać ludzi służących Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

7
32%
Cieszy
8
36%
Hahaha
2
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
4
18%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group