Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4960
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Pomocny asystent

Piątek, 20 marca 2020, 12:34
Aktualizacja: Sobota, 21 marca 2020, 8:17
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Pomocny asystent
Fot. UM Boguszów–Gorce
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej oraz podopieczny – jak to działa w Boguszowie–Gorcach.

W związku z uruchomieniem pierwszej edycji Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" Urząd Miasta Boguszów – Gorce pozyskał wsparcie finansowe w wysokości 889.286 zł na realizację programu adresowanego do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Program z początkiem roku został wprowadzony w życie, a jak się sprawdza wyjaśnia asystent osobisty Krystyna Szarga.

Jakiej pomocy oczekują, potrzebują od Państwa, asystentów osobistych, osoby niepełnosprawne?

K.Sz. Z racji tego, że są to osoby w przedziale wiekowym od 25 do 80+ lat oczekiwania są różne. Niektórzy czują się lepiej już po samej rozmowie. Brakuje im kontaktu z ludźmi, zainteresowania, czy pomocy w podstawowych czynnościach domowych. Inni potrzebują pomocy w sprawach urzędowych, mieszkaniowych, wizyt lekarskich… Reagujemy również na sprawy bieżące, pojawiające się z dnia na dzień. Nasi podopieczni mają telefony do nas. W razie potrzeby mogą zadzwonić, poprosić o pomoc, poradzić się czy po prostu porozmawiać. Korzystają z tej możliwości naprawdę tylko wtedy, kiedy muszą.

Czy to jest Państwa praca czy dodatkowe zajęcie?

K. Sz. To jest nasza praca. Poświęcamy się jej całkowicie. Nierzadko wywiązuje się między nami, asystentami i podopiecznymi, więź emocjonalna, relacje nawet rodzinne. Zdarza się, że przyjmujemy swoich podopiecznych w domu, z różnych okazji. Sami odwiedzamy ich z rodziną. Nie raz po prostu gościnnie a nie raz w celach większej potrzeby pomocy, np. naprawy zamka w drzwiach – tutaj sprawdzają się znakomicie nasi mężowie.

Czy program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" jest według Pani potrzebny? Czy się sprawdza?

K.Sz. Bardzo. Odzew jest bardzo duży. Potrzeby są olbrzymie. Cieszy nas wszystko, co możemy osobom potrzebującym dać, w czym możemy pomóc. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych, dlatego staramy się zapewnić swoim podopiecznym rozrywkę, jeżeli tylko mają na nią ochotę. Organizujemy im wyjście do Teatru czy Palmiarni. Niektórzy przez kilka lat nie korzystali z takich usług. Wielu z naszych podopiecznych to ludzie wszechstronnie wykształceni, z dużym doświadczeniem życiowo – zawodowym, często bardzo oczytani. W takich przypadkach dane nam jest wzbogacić swoją wiedzę i zaczerpnąć nieco ich mądrości. Usługa asystenta osobistego realizowana jest przez 7 dni w tygodniu – taka jest potrzeba.

Pani Ewa Kwiecińska mieszka w Szczecinie. W Boguszowie – Gorcach ma 86 – letniego teścia, który korzysta z pomocy Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.
- Do Boguszowa – Gorc przyjeżdżam bardzo rzadko, właśnie dzięki pomocy Asystenta – mówi Pani Ewa. Asystent na bieżąco informuje mnie o sytuacji z tatą, który, mimo wieku stara się być bardzo samodzielny. Pomoc przy zakupach, codziennych obowiązkach, dopatrzeniu, czy wszystko jest w porządku, jest jednak niezbędne. Jestem spokojna, bo wiem, że teść jest w dobrych rękach - mówi Ewa Kwiecińska. - Serdecznie dziękuje Zastępcy Burmistrza Miasta za uruchomienie programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej".

Przypominamy, iż przy Urzędzie Miejskim w Boguszowie-Gorcach działa Pełnomocnik d.s Osób Niepełnosprawnych i Seniorów, Pani Grażyna Durkalec.
- Osoby starsze, niepełnosprawne mogą zwracać się ze swoimi problemami, kłopotami, w różnym temacie, a ja zawsze postaram się im pomóc. Taka jest moja rola – mówi Pani Grażyna. - Dzisiaj była u mnie starsza Pani, mieszkająca na ul. Szkolnej 16, Pani Maria Mierzwiak, dziękując za barierkę, którą Urząd Miasta zamontował przy wejściu do bloku, a dzięki której ona i mąż mogą w końcu swobodnie wyjść z domu. Jesteśmy w stanie również w takich sprawach pomóc. Taka drobna rzecz a jak ułatwia życie.

Kontakt: Urząd Miejski w Boguszowie – Gorcach, Plac Odrodzenia 1, pokój 005 (parter), tel. 74 84 49 311 wew. 71.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
1
14%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group