Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4496
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Popołudnie z Tadeuszem Rolke pod Atlantami

Sobota, 2 grudnia 2017, 15:55
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Wałbrzych: Popołudnie z Tadeuszem Rolke pod Atlantami
Fot. Piotr Skomorokiewicz
Projekcja filmu, wystawa fotografii oraz promocja książki, to wszystko miało miejsce 1 grudnia w Bibliotece pod Atlantami.

Wymienione wydarzenia miały jeden wspólny mianownik, a jest nim postać fotografa Tadeusza Rolke. „Dziennik z podróży” to tytuł filmu dokumentalnego, który opowiada historię przyjaźni Tadeusza Rolke z 15-letnim Michałem, dla którego fotografia jest jednym z najważniejszych elementów życia. Właśnie projekcją tego filmu rozpoczęło się we wczorajsze popołudnie spotkanie z fotografem w Bibliotece pod Atlantami.

Po projekcji filmu, w Galerii pod Atlantami odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Tadeusz Rolke.Fotografie”. Wystawa to wybór zdjęć, które zostały wykonane w ważnych dla autora momentach jego życia. Ukazane na nich są nie tylko momenty życia codziennego, ale także wybitne postacie znane dużej liczbie osób. Fotografie będzie można oglądać do 5 stycznia 2018 roku.
- Bardzo się cieszę, że wystawa odbywa się w bibliotece, bo biblioteka to nobilitacja dla obrazów. Wystawa w bibliotece to coś więcej niż wystawa w sali wystaw. Cieszy mnie fakt, że osoby, które trafiają tutaj żeby poczytać, zwrócą również uwagę na te obrazy, a są to piękne, czarno-białe obrazy – powiedział podczas otwarcia wystawy Tadeusz Rolke.

Następnie uczestnicy przenieśli się do pomieszczenia Czytelni Głównej na spotkanie autorskie, z fotografem i Małgorzatą Purzyńską, autorką książki „Tadeusz Rolke. Moja namiętność. Mistrz fotografii w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską”. Jest to książka-wywiad z fotografem. Podczas spotkania poświęconemu promocji wspomnianej książki na pytania dotyczące wystawy oraz codziennej pracy jako fotograf odpowiadał również Tadeusz Rolke.

Tadeusz Rolke to polski artysta fotografik, uznawany za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Publikował w wielu tygodnikach oraz miesięcznikach nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech („Die Zeit”, „Der Spiegel” , „Stern” i „Art”), gdzie od 1970 roku przebywał na emigracji. Jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Dziennikarstwa i Warszawskiej Szkoły Fotografii dr Mariana Schmidta. Współpracuje z Magazynem Gazety Wyborczej. W 2010 roku odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group