Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3226
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Postawili krzyż

Poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:17
Aktualizacja: Wtorek, 1 września 2020, 8:36
Autor: JAZ
Wałbrzych: Postawili krzyż
Fot. JAZ
W czerdziestą rocznicę mszy świętej z 30 sierpnia 1980 roku, na terenie Starej Kopalni odbyło się uroczyste poświęcenie repliki krzyża postawionego tu przed laty przez strajkujących w tym czasie górników.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta z prezydentem Romanem Szełemejem na czele. Na miejscu byli również przedstawiciele duchowieństwa, parlamentu. Uroczytej mszy świętej, która odbyła się w asyście wojska, przewodniczył ks. bp Marek Mendyk.

W imieniu strajkujących górników w 1980 roku do zebranych przemówili Zbigniew Senkowski i Idzi Gagatek. Podziękowania dla zasłużonych członków „Solidarności” złożyli minister Ireneusz Zyska i prezydent Wałbrzych Roman Szełemej. List do uczestników uroczystości skierował przewodniczący Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.

Jest to nawiazanie do historycznych wydarzeń, które dotknęły wałbrzyską kopalnię Thorez. Wszystko zaczęło się od strajku zapoczątkowanego w szybie Chwalibóg. Później dołączyła reszta społeczności Wałbrzycha. Oficjalnie podano że do strajku przystąpiło ponad 2 tysiące górników. I to oni postawili na terenie kopalni drewniany krzyż, a w niedzielę 30 sierpnia odbyła się uroczysta msza. Poprowadził ją ks. Juliusz Źrałko. Dzień później podpisano porozumienie z władzami.

Twoja reakcja na artykuł?

9
29%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
5
16%
Złości
15
48%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group