Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 2523
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poszukują żywych książek

Wtorek, 16 sierpnia 2016, 9:24
Autor: red
Wałbrzych: Poszukują żywych książek
Fot. użyczone
Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, jako realizator projektu edukacyjnego „Żywa Biblioteka/Human Library” w Wałbrzychu, poszukuje Żywych Książek.

Żywa Biblioteka to jedyny w swoim rodzaju projekt edukacyjny, który umożliwia wszystkim chętnym nieformalny, osobisty kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowany w 2000 roku w Danii, obecnie jest realizowany w ponad 70 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z Czytelnikiem propagują otwartość, szacunek dla drugiego człowieka i różnorodność. Żywe Książki biorące udział w projekcie mają prawo do zachowania znacznego stopnia anonimowości. W Żywej Bibliotece posługujemy się tytułami i ewentualnie imionami. Organizatorzy są zobowiązani zapewnić Żywym Książkom bezpieczeństwo, komfort prowadzenia rozmów i miłą atmosferę. Żywa Książka może w każdej chwili przerwać rozmowę, jeżeli Czytelnik przekroczy wytyczoną przez nią granicę intymności. Do tej pory w dwóch wałbrzyskich edycjach projektu można było porozmawiać z następującymi tytułami: Były Więzień, Cyganka, Gej, Imigrantka, Muzułmanin, Osoba, która wyszła z uzależnienia, Osoba niewidoma, Para Lesbijska, Patriotka, Protestantka, Trzeźwy Alkoholik, Wolontariusz, Żyd.

Dlatego jeżeli jesteś osobą należącą do grupy zagrożonej dyskryminacją i wykluczeniem, wobec której funkcjonują krzywdzące stereotypy i uprzedzenia, nie boisz się mówić o swoich doświadczeniach, jesteś otwarty/a i lubisz rozmawiać, zgłoś się do nas! A może znasz kogoś, kto byłby chętny dołączyć do naszego Księgozbioru?

W szczególności szukamy:

- osób o różnych wyznaniach (np. chrześcijan, muzułmanów/nki, protestantów/tki, żydów/ówki, niewierzących i innych);

- osób o różnym pochodzeniu narodowym i etnicznym (Romów/ek, Rosjan/ek, Ukraińców/nek, narodowości azjatyckich itp.);

- osób o innym kolorze skóry (osoby ciemnoskóre itp.);

- osób nieheteroseksualnych (geje, lesbijki, osoby biseksualne, aseksualne, interseksualne, transseksualne itp.);

- osób, które wyszły z uzależnienia narkotykowego, alkoholowego itp.;

- osób, które opuściły zakłady karne;

- osób z niepełnosprawnościami (niewidome, słabowidzące, z trudnościami w poruszaniu się itp.);

- osób zarażonych wirusem HIV;

- rodziców dzieci obarczonych krzywdzącymi stereotypami (dziecko poczęte metodą in vitro, dziecko niepełnosprawne itp.), samotnych rodziców;

- uchodźców/uchodczyń.

Prosimy o kontakt na e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl lub tel. 693 145 674. Odezwiemy się, spotkamy i opowiemy o sprawie bardziej szczegółowo.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 23 września 2016 roku w godz. 10.00 – 18.00.

Wszystkim Żywym Książkom podczas wydarzenia zapewniamy fantastyczną atmosferę, kawę, herbatę, zimne napoje, słodki poczęstunek w dowolnych ilościach oraz ciepły posiłek. Dodatkowo osobom spoza Wałbrzycha zwracamy koszty dojazdu na Żywą Bibliotekę środkami publicznego transportu zbiorowego.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz Prezydenta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku” współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group