Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2040
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat kontra Gmina, czyli kto odpowiada za PUP?

Wiadomości: Wałbrzych/powiat wałbrzyski
Środa, 20 grudnia 2017, 10:14
Aktualizacja: 10:14
Autor: PAW
Fot. red
Podczas ostatniej powiatowej sesji wiele emocji wzbudziła dyskusja dotycząca zasad finansowania Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

Jak wiadomo PUP, mieszczący się w Wałbrzychu przy ulicy Ogrodowej, podlega pod Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu. Co ciekawe jednak około 70 procent zarejestrowanych w PUP-ie bezrobotnych stanowią mieszkańcy gminy Wałbrzych, a pozostałe 30 procent mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego. Gmina Wałbrzych dotychczas na mocy porozumienia przekazywała środki na funkcjonowanie PUP-u. Teraz obie strony nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii.
- Gmina Wałbrzych zaproponowała nam kwotę 2 milionów 700 tys zł, a z naszych wyliczeń wynika, że powinna to być kwota wyższa - 3 miliony 450 tys. zł - tłumaczy starosta Jacek Cichura. - Prowadzimy w tej sprawie korespondencję, ale nie możemy zaakceptować propozycji Gminy Wałbrzych w takiej postaci.

Skarbnik Joanna Błażuk podkreśliła, że konkretne sumy wynikają z danych pochodzących z tegorocznych obliczeń. Zdaniem radnego Marka Tarnackiego, brak porozumienia między dwoma samorządami jest sytuacją co najmniej niepokojącą. Starosta Cichura mówi, że jeśli Gmina Wałbrzych nie przystanie wreszcie na propozycję powiatu, to sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Radny Kamil Orpel uważa, że zarząd powiatu w tym zakresie nie dopełnił swoich obowiązków.
- Nie stać nas na to, żeby PUP źle funkcjonował - mówi Orpel. - Jakiś czas temu komisja rewizyjna wspominała o tym, że ta jednostka jest źle nadzorowana, ale nie widać poprawy. Brak porozumienia z Gminą Wałbrzych może oznaczać, że zabraknie środków na należyte funkcjonowanie PUP-u.

Zdaniem Andrzeja Lipińskiego starosta powinien jak najszybciej spotkać się z prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem i wspólnie powinni wypracować kompromis i takie stanowisko, które będzie satysfakcjonowało oba samorządy. Wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski zapewnia, że nie ma żadnego zagrożenia, co do przyszłości PUP-u i jego funkcjonowania.
- Gmina Wałbrzych musi realizować zadania własne, a to jest takie zadanie - tłumaczy wicestarosta. - Trwają negocjacje i trzeba to zrozumieć, że każdy próbuje osiągnąć jak najlepszą pozycję w tych negocjacjach. W przeszłości mieliśmy z Gminą Wałbrzych różne sporne sytuacje i udawało się je rozwiązać.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Ktotam 20-12-2017 10:59
Po co tam tyle ludzi zatrudniać, szok
~Alan 20-12-2017 11:37
Ze starostwa do ratusza jest według google maps 450 metrów, a starostwo mówi, że "Prowadzimy w tej sprawie korespondencję". I nagle błysk: "...starosta powinien jak najszybciej spotkać się z prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem i wspólnie powinni wypracować kompromis i takie stanowisko, które będzie satysfakcjonowało oba samorządy." A czy przypadkiem starosta i prezydent nie mają jakichś podległych pracowników, którzy odpowiadają za takie sprawy i powinni się ze sobą dogadać?
~aga3 20-12-2017 11:45
ZLIKWIDOWAĆ URSZĄD PRACY !!!!!!!!!!!!!!!!!! KTO ZA???? PROBLEM BĘDZIE Z GŁOWY PO CO TO UTRZYMYWAĆ. SKORO ONI I TAK NIC TAM NIE ROBIĄ
~J23 20-12-2017 12:31
W pierwszej kolejności to zamiejscowe placówki
~Roman 20-12-2017 13:27
Nigdy miasto nie dbało o bezrobotnych a arogancja pana Prezydenta jest tak widoczna że aż przykro czytać. Subwencja rownowazaca nue jest własnością miasta . Dobrze ze Starosta dba o interes urzedu pracy. Wstyd panie Prezydencie a wybory tuz tuz
~Walbrzych 20-12-2017 16:40
Większość stanowisk powolanych przez patologiczną platformę jest do likwidacji!!!! Jacy to prezesi starej kopalni czy smiszny park technologiczny ? To wszystko przekrety, Bardzo bezczelni ludzie Niech swoja firmę sobie otworzą i się panoszą a nie wyludzili pieniadze z unii i co?? Krety patologiczne
~mat 20-12-2017 18:30
DO ~Wałbrzych.... a może jakieś konkrety, albo konkretne zarzuty co do przekrętów albo konkretne inne propozycje działań... bo jak na razie to się świetnie wpisuje w politykę jątrzenia przez PIS... nie jestem zwolennikiem PO ale nie zgadzam się z komunistyczną propagandą, zbyt wiele ofiar ona pochłonęła
~Mat 20-12-2017 18:33
Problem PUP.... wg mnie nie ma problemu, jak nazwa mówi jest to powiatowy UP a Miasto Wałbrzych i powiat wałbrzyski to dwa różne powity... więc w czym problem.. powinny być dwa PUP i po problemie
~wyzwalacz 20-12-2017 20:35
Każdy wie że pośredniak to miejsce w którym się wykonuje pracę zbędną społecznie, czyli jak rzekł na ośmiorniczkach Morawiecki - kopanie rowów i ich zasypywanie.Ponadto się tam pierze pieniądze zwrotne z naszych podatków - czyli fundusze unijne na lipne szkolenia, aktywizacje itp.marksistowskie brednie. A tu dalej ludzie dziadują a młodzi zwiewają usługiwać i rodzić dzieci za granicę. Systemowa patologia i złodziejstwo.
~ 21-12-2017 8:03
Orpel niech lepiej zamknie mordę w tej sprawie. Jest pracownikiem Szełemeja.
~PO 21-12-2017 8:46
Dlaczego nasi politycy, kolesie i rodziny nie maj problemu ze znalezieniem dobrze platnej pracy w Walbrzychu? Narzekaja tylko matoly... do szkoly idzcie... lenie... dla chcacego nic trudnego
~wyzwalacz 21-12-2017 8:49
Mirek, to co z tego że jest praca skoro poziom cen przekroczył średnią UE? Wynika to ze zbyt dużych podatków idących właśnie na pensyjki dla urzędników i z koniecznosci wpłat do kasy UE na te śmieciowe projekty Urzędów Pracy między innymi.Jednym słowem, ludzie tyrają ale nic nie mogą odłożyć i żywią się marketowym gów..em z GMO powodującym raka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group