Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3271
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Powiatowa Barbórka

Poniedziałek, 9 grudnia 2019, 9:37
Aktualizacja: Wtorek, 10 grudnia 2019, 8:50
Autor: red
powiat wałbrzyski: Powiatowa Barbórka
Fot. Ziemia Wałbrzyska
Hymnem Górniczym rozpoczęły się obchody III Powiatowej Barbórki w Boguszowie – Gorcach, której organizatorem było Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu oraz Stowarzyszenie „Witold”.

"Niech żyje nam Górniczy Stan
Bo choć przed nami dzienne światło kryje
Toć dla Ojczyzny trud ten jest nam dan……”

Brać górnicza oraz zaproszeni goście: Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski, Członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego Mirosław Potapowicz oraz Marek Masiuk, Radny Sejmiku Dolnośląskiego Mirosław Lubiński i Zastępca Burmistrza Boguszowa - Gorc Sebastian Drapała minutą ciszy uczcili górników, którzy zginęli pod ziemią.

Jak nakazuje tradycja zorganizowano spotkanie gwareckie pod nazwą Karczma Piwna w miejscu dawnego szybu „Witold” w Gorcach. Uczestnikami Karczmy Piwnej byli stare strzechy, tj.: zasłużeni gwarkowie i zaproszeni goście. Górnicy biesiadujący wraz ze starymi strzechami i dostojnymi gośćmi poczytują sobie to wyróżnienie za zaszczyt. Władzę absolutną podczas karczmy stanowiło Wysokie i Nigdy Nieomylne w Sprawach Piwnych Prezydium w osobach Józef Waliszewski i Stanisław Urbaniak. Spotkanie gwareckie odbyło się według przygotowanych scenariuszy, opartych na rywalizacji w różnych konkurencjach, prowadzonych na wesoło, przeplatanych śpiewem i zabawą wszystkich uczestników.

Tradycji stało się zadość, że piwo piło się z kufli specjalnie zaprojektowanych na III Powiatową Barbórkę. Gwarkowie zebrali również środki finansowe do górniczych hełmów dla najbardziej potrzebujących. Nie zapomniano również o dyscyplinowaniu niesfornych Gwarków, Prezydium Karczmy Piwnej po rozpatrzeniu zgłoszeń, zastosowało odpowiednie kary w dybach przy pomocy specjalnych narzędzi. Gwarków podczas karczmy piwnej odwiedził również Mikołaj wraz ze strażakami z OSP w Boguszowie – Gorcach, w drodze wyjątku strażacy kobiety zostały przyjęte tylko w progu, aby tradycja została Karczmy Piwnej została zachowana.

Twoja reakcja na artykuł?

6
35%
Cieszy
1
6%
Hahaha
3
18%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
6
35%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group