Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4600
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Powrót do tradycji

Sobota, 6 kwietnia 2024, 12:53
Autor: red
Wałbrzych: Powrót do tradycji
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
Po długoletniej przerwie spowodowanej pandemią w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu wręczono stypendia i nagrody w dziedzinie kultury. Od 2020 roku nagrody i stypendia były przyznawane, natomiast nie odbywała się uroczysta gala, podczas której artystom można podziękować. Przez te lata wręczonych zostało 7 nagród Rady Miejskiej Wałbrzycha w dziedzinie kultury oraz 22 stypendia Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Nagrody Rady Miejskiej Wałbrzycha za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2023 rok wręczono: Ildyko Juhasz w kwocie 10 tys. zł i w takiej samej kwocie Miłoszowi Pobiedzińskiemu.

Pani Ildiko Juhasz urodziła się w 1984 roku w Budapeszcie, gdzie odbyła studia u prof. Zoltana Fasanga oraz prof. Loranta Kovacsa. Od 2003 roku studiowała na Akademii Muzycznej w Grazu (Austria) w klasie prof. Huberta Weissberga, prof. Erwina Klambauera i prof. Raphaela Leone. W 2006 roku uzyskała dyplom licencjata, w 2008 dyplom magisterski, a w 2009 roku dyplom pedagogiczny.

Od 2009 roku Pani Ildiko Juhasz jest prowadzącą grupę fletów oraz solistką w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu. Oprócz doskonałego pełnienia swoich funkcji artystycznych i organizacyjnych w Orkiestrze, często występuje w składach kameralnych oraz solowo zarówno w recitalach jak i w koncertach fletowych z towarzyszeniem orkiestry. Artystka jest także zapraszana do współpracy z innymi orkiestrami w Polsce i zagranicą, każdorazowo zbierając bardzo dobre opinie. Wnioskodawczyni bardzo dobrze ocenia współpracę z Panią Ildiko Juhasz zarówno z punktu widzenia dyrygenta jak i dyrektora Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu. Jest zawsze doskonale przygotowana do prób, posiada bardzo dużą świadomość stylowości wykonań oraz dbałość o wysoki poziom prezentacji grupy fletów. Dba o życzliwą i wspierającą atmosferę pracy.

Pani Ildiko dba o swój ciągły rozwój uczestnicząc w różnego rodzaju kursach i konkursach zdobywając nagrody. Ostatnią ze zdobytych nagród była statuetka w kategorii Solistka w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły, otrzymana 24 września 2023 r.

Artystka ma ogromne doświadczenie zawodowe zdobywane na całym świecie. Jest laureatką w licznych w konkursach artystycznych. W swojej karierze zawodowej może się pochwalić ogromną liczbą koncertów solowych i recitali zarówno na scenie Filharmonii Sudeckiej jak i za granicą.

Pan Miłosz Pobiedziński urodził się w 1973 roku w Wałbrzychu. Jest profesorem uczelni – Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownikiem pracowni D-Transformacji Intermedialnych w Katedrze Sztuk Wizualnych Wydziału Form Przemysłowych. Pola działalności artystycznej Pana Miłosza Pobiedzińskiego to: instalacje, ready mades, performance, malarstwo, fotografia kreacyjna.

Uzyskał dyplom magisterski z malarstwa oraz fotografii na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych oraz dyplom doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Od 2000 roku artysta bierze udział w ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, prezentując swoje race w takich galeriach jak: Muzeum Narodowe we Lwowie, Muzeum Książki i Drukarstwa w Kijowie, Instytut Polski w Sztokholmie, Studentenwerk w Göttingen, La Château des Arcys we Francji, Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w Warszawie, galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, Miejska Galeria Sztuki Arsenał w Poznaniu, Pałac Sztuki w Krakowie, Galeria Bielska BWA w Bielsko-Białej, Galeria BWA Zamek Książ w Wałbrzychu, Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem, Zamek Książąt Pomorskich i Muzeum Sztuki Współczesnej In Situ w Sokołowsku, a także w kolekcjach prywatnych we Francji, USA i Wielkiej Brytanii.

Miłosz Pobiedziński jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jego wystawy indywidualne i zbiorowe można było oglądać w wielu miejscach, zarówno w Polsce jak i za granicami kraju.

Twoja reakcja na artykuł?

33
54%
Cieszy
4
7%
Hahaha
4
7%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
3%
Złości
17
28%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group