Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4840
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Dziećmorowice: Powstała kronika Dziećmorowic

Sobota, 27 maja 2017, 6:30
Autor: red
REGION, Dziećmorowice: Powstała kronika Dziećmorowic
Fot. UG Walim
Potrzeba zachowania dla potomności wiedzy historycznej, cechowała ludzkość od zarania dziejów. Jakkolwiek byśmy nie nazwali zabytków historiografii: kroniki, roczniki czy dzieje – zawsze miały one na celu zaspokojenie tego pragnienia.

Publikacje tego typu przeżywają obecnie renesans, gdyż z nich dowiadujemy się o ludziach “z krwi i kości” i wydarzeniach pojawiających się w opracowaniach dziadków lub rodziców. Cenny wkład, jaki nasi rodacy wnieśli do historii i kultury Polski, skłania do zainteresowania się życiem naszych przodków, zaś środowisko, z którego pochodzimy, a które nie miało dotąd historycznego opracowania – to pośrednie czynniki, które przyczyniły się do powstania Kroniki wsi Dziećmorowice na tle dziejów okolicy, autorstwa byłego mieszkańca Dziećmorowic – pana Romana Śwista.

Opracowanie, którego stworzenie pochłonęło spore “pokłady czasu” oraz wymagało dużego zaangażowania i nakładu pracy osób dążących do jego wydania, sfinansowane zostało z funduszu sołeckiego wsi Dziećmorowice.

Do kroniki dołączone zostały dedykacje od autora Romana Śwista oraz Wójta Gminy Walim Adama Hausmana, a także zdjęcie, wykonane 11 czerwca 2011 roku z okazji 700-lecia Dziećmorowic. Mieszkańcy uwiecznieni na owej fotografii w pierwszej kolejności otrzymali publikację. Już wkrótce pojawi się ona także na półkach zbiorów bibliotecznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Walimiu oraz Punktu Bibliotecznego w Dziećmorowicach.

Osoby zainteresowane posiadaniem “Kronika wsi Dziećmorowice na tle dziejów okolicy” zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod nr 74 84 94 345.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group