Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 2635
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Powstaną nowe placówki opiekuńczo–wychowawcze

Czwartek, 2 czerwca 2016, 6:40
Aktualizacja: 13:01
Autor: PAW
Wałbrzych: Powstaną nowe placówki opiekuńczo–wychowawcze
Fot. red
Zmiany przepisów dotycząca placówek opiekuńczo–wychowawczych powodują, że samorządy muszą przystosować się do tych zmian. Nie inaczej jest w Wałbrzychu.

Miasto zarządza rodzinnymi domami dziecka w dzielnicach Szczawienko oraz Biały Kamień. To domy przeznaczone dla 14 dzieci w wieku 8-17 lat. Wkrótce dwa kolejne domy powstaną na Nowym Mieście. W tym budynku, który zostanie podany remontowi, znajdować się będą dwa odrębne domy z 14 podopiecznymi w każdym. W kolejnych miesiącach następne dwa rodzinne domy dziecka powstaną w obiektach po byłych komisariatach na Podgórzu oraz w Śródmieściu. Nowa ustawa zakłada bowiem, że do 2020 roku duże kilkudziesięcioosobowe domy dziecka przestaną istnieć, a zastąpią je maksimum 14-osobowe rodzinne domy dziecka. Innym problemem, z którym będą musiały zmierzyć się samorządy, jest zapis o tym, że w rodzinnych domach dziecka nie powinny znajdować się dzieci poniżej 7 roku życia. W naszych realiach obecnie jest to niemożliwe.
- Podejmujemy takie działania, by żadne dziecko na tych zmianach nie ucierpiało – zapewnia Grażyna Urbańska z wałbrzyskiego MOPS-u. – Powstają domy dla 14 dzieci, bo tak stanowią przepisy, a my musimy ich przestrzegać, a ponadto stanie się to z korzyścią dla dzieci. Moim zdaniem zlecanie prowadzenia domów dziecka organizacjom pozarządowym nie jest dobrym rozwiązaniem, bowiem to zlecenie obowiązuje przez 5 lat, a później często dochodzi do sytuacji, kiedy inna organizacja wygrywa konkurs i dzieci znów trzeba przenosić do innych obiektów.

Wątpliwość co do zmian wyraził podczas sesji radny Cezary Kuriata.
- Pracuję w tym obszarze już 30 lat i naprawdę wiem, jak to funkcjonuje – mówi Kuriata. – Dzieci będą musiały zmienić miejsce pobytu, a to dla nich na pewno nie jest dobre rozwiązanie. Uważam, że powinno się brać pod uwagę dobro dziecka, a ja w tej sytuacji tego nie widzę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group