Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 3421
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pożegnanie Budki Suflera z Wałbrzychem

Poniedziałek, 24 listopada 2014, 16:00
Aktualizacja: Czwartek, 27 listopada 2014, 13:54
Autor: Katarzyna Szwarc
Wałbrzych: Pożegnanie Budki Suflera z Wałbrzychem
Fot. Katarzyna Szwarc
Wydarzeniem tego weekendu, jeśli nie roku, w pobliżu Wałbrzycha, był zdecydowanie koncert Budki Suflera. Grupa wystąpiła na terenie Centrum Aktywnego Wypoczynku AQUA ZDRÓJ, a hala praktycznie została wypełniona po brzegi. Była to jedna z bardziej udanych imprez na tym obiekcie pod względem frekwencji.

Część znanych zespołów możemy określić mianem kultowych i ponadczasowych. Do tej kategorii jak ulał pasuje Budka Suflera. Na jej twórczości wychowało się już kilka pokoleń Polaków, a jej piosenki przez wiele lat plasowały się na szczytach list przebojów. Jednak 21 stycznia na Facebookowym profilu grupy pojawiła się informacja, że wraz z końcem grudnia zespół kończy swoją działalność. Rok ten został wybrany nieprzypadkowo, bowiem Budka Suflera powstała dokładnie 40 lat temu.

Oficjalnie początki zespołu sięgają roku 1974, jednak jego pierwszy skład uformował się już 5 lat wcześniej. Wtedy właśnie powstały debiutanckie utwory (z których ocalał tylko „Blues George’a Maxwella”) i miały miejsce pierwsze próby z udziałem wokalisty – Krzysztofa Cugowskiego. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni lat, jednak jego główny trzon, poza liderem grupy, tworzą Romuald Lipko oraz Tomasz Zeliszewski. W czasie swojej długoletniej kariery, Budka Suflera wydała 15 albumów studyjnych (ostatni w 2009 roku) i 5 albumów koncertowych. W tym roku swoim występem uświetniła XX Przystanek Woodstock. Koncert ten został zarejestrowany i zostanie wydany 27 listopada na 2 płytach DVD i 2 płytach CD.

Pożegnanie Budki z Wałbrzychem trwało blisko dwie godziny, a fani nie mogli sobie wyobrazić lepszego koncertu - każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zespół wykonał m.in. swoje największe hity, których chyba nie sposób nie znać - „Bal wszystkich świętych”, „Takie tango”, czy „Twoje radio”. To ponadczasowe przeboje, znane nie tylko osobom w średnim wieku – jak udowodniła to kilkutysięczna wałbrzyska publiczność, przy piosenkach Budki znakomicie bawią się również dużo młodsi fani. Gościem specjalnym koncertu był Felicjan Andrzejczak, który na pewien czas wcielił się w rolę wokalisty zespołu. Wykonał on tak popularne utwory jak „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Noc komety”, czy „Nie wierz nigdy kobiecie”.

Wyjątkowo wzruszającym momentem było wspomnienie Maćka, który mając zaledwie parę lat, był wielkim fanem Budki Suflera. Zmarł kilka dni temu. Zespół oznajmił, że na sali znajdują się rodzice Maćka, a Romuald Lipko zadedykował jego pamięci jeden z utworów. Cała sala rozbrzmiała wielkimi brawami.

Na zakończenie koncertu grupa bisowała dwukrotnie, zachęcona oklaskami wiernych fanów. Po raz drugi można było usłyszeć kultowe „Takie tango”, zaśpiewane chóralnie przez publiczność wraz z Krzysztofem Cugowskim. Tego wieczoru, sala wielka i błyszcząca tak jak nocne Buenos Aires, zdecydowanie nie chciała iść spać...

Pierwsza fotorelacja z koncertu: TUTAJ

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group