Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 3252
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Pozew o rozwód – jak napisać i jak wygląda procedura

Czwartek, 17 lutego 2022, 6:33
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Pozew o rozwód – jak napisać i jak wygląda procedura
Fot. użyczone
Rozwody w Polsce oraz w większości europejskich krajów są coraz częstsze. Ażeby sąd rozwiązał małżeństwo, konieczny jest proces rozwodowy. By do niego doszło jedna ze stron musi złożyć w odpowiedniej instytucji sądowej pozew. Musi on zawierać pewne określone punkty.

Decyzja o wzięciu rozwodu nie należy do najłatwiejszych. To krok, który zazwyczaj definitywnie kończy w życiu pewien etap. Dlatego też istotne jest, by do realizacji postanowienia o rozwodzie dobrze się przygotować. Nie tylko chodzi tu o odpowiednie nastawienie psychiczne, gdyż rozwód należy do jednej z bardziej stresujących życiowych sytuacji. Chodzi tu także o kwestie organizacyjne i formalne. Aby doszło do rozwodu, czyli formalnego zakończenia małżeństwa dwojga ludzi, potrzeby jest proces sądowy i decyzja sądu. Bardzo istotne jest to, by pozew był odpowiednio skonstruowany. Ma to wpływ na przebieg całego procesu. Warto więc wnikliwie rozeznać się w temacie, jak pozew rozwodowy napisać. W dalszej części artykułu parę kluczowych informacji w tym temacie.

Pozew o rozwód – kiedy złożyć

Trzeba zacząć od tego, że pozew rozwodowy może być złożony przez każdego z małżonków. Jednak za każdym razem warto tę decyzję dogłębnie przeanalizować. Warto przed podjęciem ostatecznego kroku zdecydować się na terapię małżeńską. Do najczęstszych przyczyn rozwodów, które popychają ludzi do złożenia pozwów rozwodowych, należą: zdrada, alkoholizm, hazard, niegospodarność, narkomania czy uchylanie się od pracy. Zanim złożymy pozew o rozwód, warto też zasięgnąć opinii adwokata. Także w kwestii tego, na jaki rozwód się decydujemy. Mamy do wyboru: rozwód z orzekaniem o winie (jeden z małżonków zostaje uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego – wtedy to np. na żądanie małżonka niewinnego sąd może nakazać małżonkowi winnemu zaspokajanie potrzeb materialnych małżonka niewinnego, w tej sytuacji małżonek wyłącznie winny obowiązany jest do takich czynów, nawet jeśli nie nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji materialnej osoby niewinnej ); rozwód bez orzekania o winie, rozwód z podziałem majątku, rozwód bez podziału majątku. Typ rozwodu zależy jeszcze od tego, czy małżeństwo ma dzieci niepełnoletnie czy też nie. To wszystko jest potrzebne do skonstruowania pozwu rozwodowego.
 
Jak napisać pozew rozwodowy  

W pozwie rozwodowym, jak już wcześniej wspomniano, należy określić, na jaki rodzaj rozwodu się decydujemy. Pozew musi mieć formę pisemną i zawierać poza tym:
• określenie stron postępowania rozwodowego (czyli kto jest powodem, a kto pozwanym),
• nazwę sądu, do którego kierujemy pozew, 
• uzasadnienie żądania rozwodu (należy podać przyczynę i jeśli jest taka możliwość, załączyć dokumenty i wskazać świadków),
• wskazanie co do opieki nad nieletnim dzieckiem,
• określenie wysokości żądanych alimentów.

Pozew powinien zawierać także odpowiednie załączniki: odpis aktu małżeństwa, aktu urodzenia, zaświadczenie o zarobkach (powoda lub powódki), odpis pozwu, dowód uiszczenia opłaty od pozwu. Gdy mamy niepełnoletnie dzieci, trzeba dołączyć również odpisy ich aktów urodzenia. Trzeba pamiętać o tym, by pozew podpisać, a w prawym górnym rogu wpisać datę i miejscowość, pod nimi należy wskazać odpowiedni sąd i jego adres. Pod spodem zaś wpisać dane powoda i pozwanego. Bardzo pomocny jest wzór pozwu rozwodowego. W pozwie można też zawrzeć żądanie zaniechania wszelkich mediacji mających na celu odwiedzenie stron od rozwodu. Dobrze napisany pozew – czyli pełen, bez żadnych braków formalnych – pozwoli rozpocząć procedurę rozwodową. 

Gdzie złożyć pozew rozwodowy

Pozew rozwodowy składa się w sądzie okręgowym (w biurze podawczym sądu okręgowego). Ważne jest, by był to sąd właściwy dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania współmałżonków. Gdy jest to z jakichś powodów niemożliwe, wniosek o pozew o rozwód składa się w sądzie okręgowym pozwanego, a dopiero gdy to też jest niemożliwe, pozew można złożyć w sądzie miejsca zamieszkania osoby składającej pozew rozwodowy.  To właśnie tam skład sędziowski będzie orzekał, z czyjej winy doszło do rozkładu pożycia – z winy jednego z małżonków, bez winy żadnego lub z winy obojga małżonków. Tam też zostanie orzeczony rozwód, jeśli sąd uzna, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. 

Proces rozwodowy – ile trwa i jakie są koszty

Orzeczenie rozwodu następuje po różnym czasie – w zależności od tego, jak bardzo proces jest skomplikowany. Rozwód może być orzeczony już po kilku tygodniach, może również cała procedura ciągnąć się przez długie lata. Na pewno rozwód bez orzekania o winie to znacznie szybszy przebieg już w przypadku, gdy wnioskujemy o rozwód ze wskazaniem tego, kto ponosi winę rozkładu pożycia. Co do kosztów sądowych to: opłata sądowa od pozwu o rozwód w wysokości 600 zł, opłata skarbowa od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł. Odpis wyroku zaś to 20 zł.

Trwały rozkład pożycia zakończony rozwodem to ciąg trudnych wydarzeń. Dlatego warto postarać się, aby dla obu stron cale wydarzenie było jak najmniej traumatyczne i przebiegło sprawnie. Warto też dokładnie zgłębić temat https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/jak-zlozyc-pozew-o-rozwod/.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group