Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 4509
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Poznaliśmy mistrzów województwa dolnośląskiego

Wtorek, 28 marca 2017, 12:07
Aktualizacja: 12:22
Autor: PAW
Po trzech dniach emocjonujących rozgrywek w Świdnicy poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa dolnośląskiego w kategoriach U–8, U–10 i U–12.

W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się UKS Lechia Dzierżoniów i UKS „Gryf” Świdnica (kategoria U-8), UKS Wołów i SP 11 Jelenia Góra (kategorii U-10) oraz ZS Wojbórz i SP 45 Wrocław (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo dolnośląskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Finały w województwie dolnośląskim odbyły się między 23 a 25 marca na terenie MOSiR przy ul. Śląskiej 35a w Świdnicy. Pierwszego dnia rywalizowała najstarsza kategoria wiekowa, drugiego na boiska wybiegły dzieci do lat 10, a ostatniego dnia swoje mecze rozegrała kategoria U-8. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 złote medale wybiegały piłkarki Zespołu Szkół w Wojborzu, które w finale wygrały ze Szkołą Podstawową nr 2 w Miliczu 4:1.
– Traktuję to w kategorii wielkiego sukcesu, dlatego że dwa razy z rzędu byliśmy tutaj drudzy i przegrywaliśmy w finale. Do trzech razy sztuka, udało się wygrać – cieszył się z sukcesu swoich podopiecznych trener Bogdan Ogrodowczyk. – Ważne jest to, że dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej mają kontakt ze sportem. Mogą tutaj grać praktycznie przez sześć lat, od najmłodszych kategorii wiekowych i tak się stało z moimi dziewczynami, które teraz wygrały turniej. Jesteśmy niedużą szkołą wiejską, ale mamy filię WKS-u Śląsk, więc zarówno chłopcy, jak i dziewczynki nie tylko grają w szkole na lekcjach WF-u, ale też mają szansę rozwijać swoją pasję w klubach. Staramy się brać udział we wszystkich zawodach na terenie naszego województwa, także lekkoatletycznych, organizujemy spotkania z olimpijczykami i promujemy zdrowie. To przyciąga dzieci, które chcą być wokół sportu.

W rywalizacji chłopców do lat 12 najwyższą lokatę zajęła ekipa SP 45 Wrocław, rewanżując się SP 6 w Świdnicy za ubiegłoroczną porażkę w półfinale. Finał wygrali 2:0.
– Jeśli chodzi o szkolne turnieje, to jest to dla nas największy sukces. Ci chłopcy nie mają wielu okazji uczestniczyć w tak silnych rozgrywkach szkolnych, więc cieszy nas to zwycięstwo i ten wyjazd do Warszawy, na który już wszyscy czekamy – uśmiechał się trener Maciej Bielski. – To fajna inicjatywa dla dzieci także spoza klubów, gdzie w fajnej formule mogą powalczyć z rówieśnikami. Trenerom daje to szansę na wypatrzenie kolejnych talentów do swoich klubów. Teraz przede wszystkim chcemy pokazać się z dobrej strony w Warszawie, każdy z osobna i sprawdzić się z tymi najlepszymi z całego kraju. No i też miło spędzić czas na Stadionie Narodowym, co będzie wielkim przeżyciem dla chłopców.

Z rywalizacji dziewczynek do lat 10 zwycięsko wyszła drużyna UKS Wołów, która w ładnym stylu dotarła aż do finału, rozprawiając się w nim z zespołem SP Milicz. – Co roku cel mamy ten sam – jechać do Warszawy i walczyć o złoto finałów ogólnopolskich. Od 2009 udaje nam się tam być, zdobyliśmy już brązowy medal, mamy srebro, więc teraz będziemy walczyć o 1 miejsce – zapowiada trenerka Agnieszka Nowak. Jaki jest klucz do tych sukcesów?
– Promujemy aktywny styl życia, chcemy angażować dziewczynki i promować piłkę nożną kobiet. Nie ma stałych rozgrywek dla dziewczyn w tym wieku, więc to jest dla nas najważniejszy turniej. Kiedy dziewczynki widzą, jak radzą sobie starsze koleżanki, mają motywację, żeby grać i powtórzyć te sukcesy. Trenujemy 3 razy w tygodniu, żeby tak było. Nie jest tak łatwo, bo wczoraj, w kategorii U-12, odpadliśmy przed półfinałem. Dzisiaj się udało i jedziemy, żeby poczuć atmosferę finałów ogólnopolskich.

W kategorii U-10 chłopców ostateczny triumf świętował zespół SP 11 Jelenia Góra, który w finale poradził sobie z Akademią Piłkarską ze Świdnicy. Trener Krzysztof Cyrek chwalił mistrzostwa po otrzymaniu pamiątkowego pucharu.
– Jaka jest największa wartość tych zawodów? Zabawa dla dzieciaków i zaszczepianie od małego tej woli walki. Z każdego turnieju wywozi się też doświadczenie, a takie rozgrywki to jest mega przeżycie dla dzieci, tym bardziej zwycięstwo i wyjazd do Warszawy. Dla niektórych marzeniem jest wystąpić na Stadionie Narodowym - mówił trener Krzysztof Cyrek. – Jeśli chodzi o szkolenie dzieci, to od małego staramy się jak najwięcej z dziećmi pracować. Nie za wszelką cenę grając o zwycięstwo, ale przede wszystkim bawiąc się w ramach treningu. Do Warszawy więc jedziemy dobrze się pobawić, a wyniki przyjdą same.

W najmłodszej kategorii dziewcząt najlepsza okazała się drużyna UKS Lechia Dzierżoniów, która przy gorącym dopingu swoich kibiców pokonała Olimpijczyka Wałbrzych 6:3. Po meczu trener nie potrafił przypomnieć sobie dokładnego wyniku w meczu finałowym, ale nie to było dla niego najważniejsze.
– W piłce nożnej dziewcząt, tym bardziej w kategorii U-8, na co dzień nie bardzo jest się z kim spotkać, rywalizować, a na tym turnieju mamy taką szansę. To był fajny dzień, dużo emocji, a zwycięstwo też jest zawsze miłe - przyznał Paweł Jędrowski. – To na razie jest gra indywidualna bardziej niż zespołowa, a najbardziej wartościowa w tych rozgrywkach jest otoczka i emocje. Głównym celem szkolenia jest na pewno kadra Polski. Jedna z dziewczyn, która zaczynała w Dzierżoniowie, już w wieku 15 lat broni w kadrze U-17. To powinny być dla nas, trenerów, główne cele – rozwijać dziewczyny i podnosić ich umiejętności, żeby potem zagrały w reprezentacji.

Tego dnia los uśmiechnął się również do gospodarzy, czyli chłopców z drużyny UKS „Gryf” Świdnica, którzy po zremisowanym finale 2:2 z AP Champions Oława przechylili szalę na swoją korzyść w rzutach karnych. Zrewanżowali się tym samym za porażki starszych kolegów ze Świdnicy, którzy w pierwszych dwóch dniach zawodów przegrali finałowe starcia.
– To jest chyba najlepszy z turniejów dla dzieci – atrakcyjny pod względem organizacyjnym, z którego każdy wyjeżdża z nagrodami, a wiadomo, że to dla dzieci jest ważne. Mam bardzo pozytywne wrażenia - komentował trener Bartosz Prętki. – Wartością szkoleniową tego turnieju jest rywalizacja z innymi zespołami z różnych regionów, z całego województwa. Ale jest to dla nas przede wszystkim forma zabawy i współzawodnictwa. Będziemy też na pewno startowali w nim w przyszłym roku i w kolejnym, już w kategorii U-10.

W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono też wyróżnić specjalnie drużyny, które wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać zawodników za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi drużynami z odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play.

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały Wojewódzkie wyłoniły mistrzów województw w kategorii U-8. Natomiast najlepsze zespoły do lat 10 i 12 wywalczyły przepustkę do gry w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Warszawie. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski. Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju wywalczą nie tylko Puchar Tymbarku, ale również wyjazd na mecz Polska – Rumunia rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw świata, który odbędzie się 10 czerwca w Warszawie.

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka oraz Pauliny Dudek.
Honorowy patronat nad XVII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group