Piątek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 4015
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poznawali historię Starego Zdroju

Niedziela, 1 października 2017, 6:44
Aktualizacja: 8:02
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Poznawali historię Starego Zdroju
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Wałbrzychu odbył się kolejny spacer historyczny a jego uczestnicy tym razem poznawali historię Starego Zdroju.

Tak jak poprzednio przewodnikiem był Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, miłośnik i znawca historii regionu.

- Dzisiaj wędrujemy po Starym Zdroju, po dawnym uzdrowisku Alt Waser. Miejscowość o rodowodzie średniowiecznym, wymieniana po raz pierwszy w latach 70 XIV wieku jako Aqua Antiqua, czyli Stary Zdrój - zachowała swoją nazwę. Było to dawne uzdrowisko, szczególnie popularne pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Wypoczywali tu między innymi wielcy Polacy: Hugo Kołłątaj, Michał Ogiński, ale także Maria Walewska - słynna kochanka Napoleona. Dzisiaj odwiedzimy dawne uzdrowisko. Przejdziemy Promenadą Uzdrowiskową, zobaczymy pałac właścicieli Starego Zdroju - rycerskiej rodziny von Mutiusów, zwiedzimy także szyb Chwalibóg, dwie szkoły, zobaczymy ulicę Pocztową, która jest dawną Promenadą Uzdrowiskową - powiedział Mateusz Mykytyszyn.

Na trasie spaceru znalazła się też dawna siedziba loży masońskiej, pałac Tielscha, kościół Św. Barbary, dawne stawy pałacowe i Dąb Chwalibóg. Był to już ostatni w tym roku spacer historyczny po rewitalizowanej dzielnicy Wałbrzycha. Warto przypomnieć, że podobne spacery odbyły się na Podgórzu, Sobięcinie, Białym Kamieniu i Nowym Mieście.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group