Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 5402
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Pozytywny wpływ uprawiania ogrodu na zdrowie osób starszych

Piątek, 5 marca 2021, 6:35
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Pozytywny wpływ uprawiania ogrodu na zdrowie osób starszych
Fot. użyczone
Podczas chłodnych zimowych miesięcy seniorzy często borykają się ze spadkiem nastroju. Wiosna to czas, kiedy większa ilość słońca dodaje im energii. Jedną z chętnie podejmowanych wtedy aktywności jest uprawianie i pielęgnowanie ogrodu. Osoba starsza może jednak potrzebować w tym nieco pomocy – wesprzyj ją, poświęcając jej czas i uwagę, a z pewnością skorzysta na tym jej zdrowie.

Korzyści zdrowotne

Niezależnie od wieku, każdy potrzebuje ruchu. Podczas, gdy senior zajmie się planowaniem i lekkimi pracami pielęgnacyjnymi, Ty możesz sadzić, podlewać, a także pielić ogródek. Pomoc przyda się również w trakcie noszenia ciężkich elementów. Pozostaw seniorowi wolną rękę co do tego, co lubi robić. Ruch na świeżym powietrzu z pewnością przyniesie korzyści zdrowotne – nawet niewielka aktywność zwiększa gęstość i wytrzymałość kości, co jest niezwykle ważne, bo u osób w starszym wieku układ kostny jest wyraźnie słabszy. Pielęgnowanie ogródka zwiększa też siłę i elastyczność mięśni oraz ścięgien – mocne mięśnie dają oparcie stawom, które w starszym wieku mogą ulegać kontuzjom.

Prace ogrodowe na świeżym powietrzu gwarantują lepszy przepływ krwi do mózgu i serca, co minimalizuje ryzyko wystąpienia udarów i chorób serca. Organizm się dotlenia, a ciśnienie krwi- zmniejsza. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla zdrowia osoby starszej. Jeśli jednak bliska Ci osoba ma coraz mniej sił i opiekowanie się nią wymaga specjalnych środków to warto zapewnić jej całodobowe wsparcie. Opiekę medyczną, poczucie bezpieczeństwa i aktywności dopasowane do możliwości starszych osób zapewnia dom opieki Rezydencja Senioralna „Słowik” (www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-seniora-walbrzych.html). Senior będzie mógł również rozwijać swoją pasję związaną z ogrodnictwem pod okiem doświadczonego specjalisty w tej dziedzinie. Ośrodek oferuje przede wszystkim profesjonalną opiekę, nie zapominając jednocześnie o aktywnościach dla podopiecznych – zawsze są dopasowywane indywidualnie do preferencji osoby starszej oraz jej stanu zdrowia.

Korzyści emocjonalne

Pielęgnowanie ogrodu wraz z osobą starszą wiąże się również z wieloma korzyściami emocjonalnymi. Ruch poprawia nastrój i samopoczucie oraz zapobiega stanom depresyjnym. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu z bliską osobą przeciwdziała poczuciu bycia odizolowanym, które w okolicznościach pandemii mogło się pogłębić. Podjęcie wiosną aktywności fizycznej w formie uprawiania ogrodu sprawi, że osoby starsze spojrzą na świat bardziej optymistycznie. Na pogodny nastrój seniora wpływ ma również cel działania – podczas uprawiania warzywnego ogródka czują się oni ważni i potrzebni. Poświęcają się, ponieważ efekty ich pracy są odczuwalne i czerpią z tego satysfakcję. A jest to rodzaj radości, którym w bardzo prosty sposób mogą się podzielić z bliskimi, co jest niezwykle istotne. Dlatego też nie czekaj i zaproponuj seniorowi wspólne prace ogrodowe – z pewnością nawet samo obserwowanie wzrostu roślin okaże się dla niego satysfakcjonujące. O późniejszym zbieraniu choćby niewielkich plonów nie wspominając.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
2
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group