Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6903
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Praca sezonowa za granicą – jak ją znaleźć i czego unikać?

Wtorek, 8 marca 2022, 7:30
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Praca sezonowa za granicą – jak ją znaleźć i czego unikać?
Fot. użyczone
Wiele osób decyduje się na pracę sezonową za granicą. Część osób robi to ze względu na możliwe wysokie zarobki. Inni chcą podróżować i pracować w tym samym czasie. Jeszcze inni pragną zdobyć doświadczenie zawodowe w zagranicznej firmie. W tym artykule odkryjesz najważniejsze informacje na temat szukania pracy sezonowej za granicą.

Zanim zaczniesz aplikować

1. Zanim zabierzesz się za szukanie pracy sezonowej, zastanów się, jaki jest twój cel. Jeżeli chcesz po prostu dodatkowo zarobić, skup się na tych ofertach, które mają wysokie stawki. W przypadku, gdy chcesz rozwijać się zawodowo, wybierz taką pracę, która będzie związana z twoim doświadczeniem lub zainteresowaniami.

2. Wypisz swoje mocne i słabe strony. W ten sposób łatwiej będzie ci zdecydować się, w jakiej pracy się odnajdziesz. Taka lista pomoże ci też zrozumieć, a potem przedstawić, jakie korzyści będzie miał pracodawca, jeżeli zdecyduje się zatrudnić właśnie ciebie.

3. Idealnym rozwiązaniem, choć nie zawsze możliwym, byłoby znalezienie takiej pracy sezonowej, która w choć niewielkim stopniu będzie pokrywała się z twoimi zainteresowaniami. Przykładowo, jeżeli interesujesz się przyrodą, praca przewodnika w Parku Narodowym może być idealnym wyborem.

4. Jeżeli jesteś zainteresowany pracą, która będzie związana z twoją branżą, pamiętaj, że lato to sezon urlopowy. Łatwiej więc będzie zdobyć stanowisko na czas określony albo staż w wymarzonej firmie.

5. Pamiętaj o tym, że aby zdobyć jakąkolwiek pracę, musisz przygotować zniewalający życiorys. Pracodawcy otrzymują setki podań, a więc upewnij się, że twoje podanie zwróci uwagę rekruterów. [https://cv-wzor.com/szablony-cv/]

W jakiej branży łatwo znaleźć wakacyjną pracę?

Istnieją branże, w których znalezienie pracy sezonowej jest dość łatwe. Oto niektóre z nich:

Gastronomia: wakacje to czas, w którym ludzie chętniej chodzą do barów, smażalni, restauracji itd. Jest to związane nie tylko z turystyką, ale też z tym, że dni są dłuższe, cieplejsze i więcej osób ma urlop. Lato to także okres ślubów i wesel, a więc restauracje mogą potrzebować dodatkowego wsparcia. Możesz więc poszukać pracy na stanowisku kelnera, barmana, kucharza, a nawet wsparcia kuchni.

Turystyka: w okresie letnim turystyka kwitnie. Właśnie dlatego o wiele łatwiej jest znaleźć pracę w hotelach, wypożyczalniach sprzętu, szkółkach nauki np. surfingu, ośrodkach jazdy konnej, czy w biurach podróży (przewodnicy, piloci wycieczek).

Zbieranie owoców, warzyw, winobrania: ta praca sezonowa jest jedną z najcięższych, ale często jest relatywnie dobrze płatna. Wybierają ją zazwyczaj osoby, które chcą za granicą dobrze zarobić.

Budowa i ogrodnictwo: podczas wakacji dużo osób decyduje się także na remonty. Istnieje też większe zapotrzebowanie na osoby, które zadbają o ogród, trawniki, czy nawet parki miejskie. Jeżeli więc szukasz fizycznej pracy na lato, podczas której będziesz spędzał większość czasu na świeżym powietrzu, jest to dobry wybór.

Kultura: latem organizowanych jest znacznie więcej wydarzeń kulturalnych niż poza sezonem, w tym koncertów, kin plenerowych, festiwali muzyki. Jeżeli interesuje cię film, sztuka czy muzyka to będzie idealne rozwiązanie dla ciebie. Dobrze zarobisz, ale także zdobędziesz cenne doświadczenie, które jest związane z twoimi zainteresowaniami. Co więcej, możesz liczyć na takie benefity jak darmowe bilety, wejście za kulisy, czy nawet poznanie sławnych ludzi.

Korporacje: Lato to idealny czas na praktyki zawodowe w dużej firmie lub startupie. W tej branży raczej lepiej nastawiać się na samo doświadczenie, a nie zarobki, bo często staże są bezpłatne lub firmy oferują niskie stawki. Jednak jeżeli wykorzystasz swój wolny czas na zdobycie takiego doświadczenia, w przyszłości może ci być znacznie łatwiej zdobyć pracę marzeń. Ponadto, jeśli się wykażesz i trafisz na odpowiedni moment, być może firma zaproponuje ci stałą współpracę.

Gdzie szukać pracy sezonowej za granicą?

Oferty pracy sezonowej znajdziesz na portalach z ogłoszeniami o pracę. Możesz także skorzystać ze swoich social mediów np. Facebook czy LinkedIn i poinformować że szukasz pracy sezonowej. Być może ktoś z twoich znajomych poleci ci pracę, w której sam uprzednio pracował.

Spróbuj też przeszukać grupy z ogłoszeniami pracy sezonowych na Facebooku. Jeżeli jesteś studentem, możesz skontaktować się z biurem karier na uczelni.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Praca sezonowa za granicą może być unikalnym doświadczeniem i szansą na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Istnieje dużo oszustów, którzy wykorzystują ludzi, zmuszając ich do ciężkiej, często niewolniczej pracy. Aby mieć pewność, że praca, którą wybrałeś, jest bezpieczna: 

1. Zweryfikuj, czy pracodawca jest wiarygodny. Mimo że możesz czuć pokusę, by uwierzyć w ogromne zarobki i niskie wymagania, miej głowę na karku. Zawsze sprawdzaj, czy pracodawcy lub pośrednicy są godni zaufania. Możesz to zrobić, wyszukując informacje na ich temat na forach internetowych. Zawsze sprawdzaj social media, a jeżeli pośrednicy nie pojawiają się w nich, zachowaj szczególną czujność. Sprawdź, czy na stronie internetowej firmy lub pośrednika można łatwo znaleźć dane kontaktowe takie jak adres, czy numer telefonu. Jeżeli brakuje tych danych, powinna ci się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza.
 
2. Przeczytaj dokładnie umowę. Czytanie umowy jest bardzo istotne w przypadku każdej pracy. Jeżeli podejmujesz pracę za granicą, zachowaj szczególną ostrożność. Zweryfikuj, czy małym druczkiem nie ma zapisanych informacji o dodatkowych opłatach. Jak wygląda sytuacja z wyżywieniem i zakwaterowaniem? Zweryfikuj też czas i warunki pracy oraz to, jak wypłacane są pieniądze. Nigdy nie wpłacaj żadnej zaliczki tym pośrednikom, którzy nie podpisali wstępnej umowy o pracę.

3. Przygotuj ważne dokumenty i stwórz ich kopię. Wyjeżdżając do pracy, musisz zadbać o takie dokumenty jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy itp. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie ich kopie. Najlepiej zapisać też kopię w formie cyfrowej, abyś zawsze miał do nich dostęp.
 
4. Ubezpiecz się. Zanim wyjedziesz, wyrób darmową kartę EKUZ. Postaraj się także o dodatkowe ubezpieczenie, dedykowanie specjalnie osobom, które wyjeżdżają do pracy za granicę.
 
5. Powiedz bliskim, gdzie wyjeżdżasz. Zanim rozpoczniesz pracę, podaj swój tymczasowy adres zamieszkania oraz wszystkie informacje o pośredniku i/lub pracodawcy bliskiej osobie. Dbaj też o regularny kontakt, aby rodzina wiedziała, że wszystko jest w porządku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group