Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1695
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Praca więźniów – remedium na rynku pracy?

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 17 kwietnia 2017, 6:45
Autor: red
Fot. użyczone
Pracodawcy z Dolnego Śląska podczas spotkania w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej we Wrocławiu mieli okazję poznać korzyści wynikające z zatrudniania osób przebywających w zakładach karnych.

Praca osadzonych, będąca dla więźniów najlepszą formą readaptacji do życia na wolności, jest coraz częściej doceniana przez pracodawców. Na koniec zeszłego na Dolnym Śląsku roku pracowało 2462 osadzonych.

W odpowiedzi na sygnalizowane coraz częściej trudności związane z deficytem pracowników na rynku pracy Dolnośląscy Pracodawcy – regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan wraz z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej we Wrocławiu zorganizowali spotkanie na temat: „Praca więźniów - remedium na rynku pracy”. Dzięki spotkaniu przedsiębiorcy przekonali się o licznych korzyściach, jakie zyskują przy zatrudnianiu osadzonych. W spotkaniu uczestniczył m.in. Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej we Wrocławiu, płk Tomasz Raczyk.

Zatrudniony skazany nie staje się pracownikiem w rozumieniu Kodeksu Pracy, ale zatrudniany jest na podstawie skierowania. Pracodawca nie wiąże się więc z zatrudnionym osadzonym umową o pracę, ma możliwość uzyskania zwrotu w formie ryczałtu minimum 20% (a już w najbliższych miesiącach 40%) wypłacanego wynagrodzenia brutto, nie opłaca składek zdrowotnych, ani zasiłku za choroby niezwiązane z wypadkiem przy pracy. Ponadto istnieje możliwość przeszkolenia skazanych w pożądanych przez przedsiębiorcę zawodach, otrzymania dotacji oraz nieoprocentowanych pożyczek.
- Coraz częściej pracodawcy sygnalizują kłopoty z zatrudnieniem, oczekują wsparcia, ponieważ braki pracowników uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Szansą dla pracodawców w znalezieniu kadry może okazać się zatrudnianie osób skazanych przebywających w zakładach karnych. Nie jest to rozwiązanie popularne, a pracodawcy często bezpodstawnie obawiają się przebywania takich osób na terenie ich zakładu. Rozwiązanie to może jednak przynieść pracodawcom wiele korzyści. Przedsiębiorcy nie zdają sobie z tego sprawy, nie wiedzą na jakich zasadach organizowane jest zatrudnienie osadzonych i nie znają zalet jego wdrożenia w firmie – mówi prezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców, Artur Mazurkiewicz.

Służba Więzienna podejmuje szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie potencjalnych pracodawców do zatrudniania osadzonych. Według OISW we Wrocławiu postrzeganie zatrudnienia w takiej perspektywie nie jest wyrazem idealistycznego podejścia, lecz świadczy o nowoczesności systemu penitencjarnego.

Więcej informacji na ten temat znajdą państwo na stronie internetowej Dolnośląskich Pracodawców: www.dp.org.pl

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~LS 17-04-2017 7:10
A dla + 50 pracy brak.
~Antygona 17-04-2017 10:04
Więźniowie ogólne mają ok. Jedzenie, dach nad głową, nie muszą martwić się o rachunki i jeszcze w pakiecie opiekę medyczną, a ty się uczciwy obywatelu martw. Jak będę stara to więzienie potraktuje jako dom spokojnej starości
~pytacz 17-04-2017 11:40
Czy nieedługo będą zamykać za wypowiedzi anty-UE i antymuslimskie i wysyłać do pracy w GUŁAGU?
~Limciu 17-04-2017 13:17
W 88 roku pracowałem miesiąc w wałbrzyskiej hucie szkła w ramach praktyk robotniczych przed studiami na PWr. Na nocnej zmianie około połowy robotników, to byli więźniowie. Co ciekawe, większość tej drugiej połowy robotników to były kobiety - główne młode, choć zwykle niezbyt urodziwe. Panom z napisem ZK na plecach to najwyraźniej nie przeszkadzało, więc w trakcie przerw na posiłki nie widziałem ich z kanapkami w ręku, lecz znikali gdzieś po kątach z niektórymi koleżankami. Wszyscy byli zadowoleni. Pracodawca miał mniejszy kłopot z zapełnieniem nocnym zmian, ZK mogli się pozbyć nadmiaru energii, a panie, które wybrały się na nocną zmianę, wracały dowartościowane do domu.
idler73 17-04-2017 13:59
@pytacz, nie, nie sądzę. Chociaż ciebie powinni zamknąć w odosobnieniu razem z Antonim, Kryśką i Stasiem, ale pewnie jest już za późno. Posługujesz się buraku kilkoma nickami, wypisując co raz to większe bzdury, martwię się o ciebie. Na Piaskowej, przy Broniewskiego, jest taka przychodnia, tam ci pomogą, za darmo, na NFZ i bez skierowania, warto skorzystać.
~Polewa 17-04-2017 17:30
idler ale skad wiesz? UE juz wprowadzila kary pieniezne dla Europoslow za zle wypoiwadanie sie o uchodzcach. W Polsce gdyby PIS zaczal takie praktyki wprowadzac to jakbys sie wydzieral?!?! Cenzura?! Dyktatura?!?
~LS 17-04-2017 18:35
Już dawno pisałem że pytacz to idiota i debil

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group