Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6558
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pracownicy "Krzysztofa" szukają pracy

Środa, 1 lutego 2023, 10:39
Aktualizacja: 12:12
Autor: PAW
Wałbrzych: Pracownicy "Krzysztofa" szukają pracy
Fot. archiwum
Likwidacja Fabryki Porcelany "Krzysztof" jest nieuchronna. Pojawiają się jednak nowe wątki i szanse dla dotychczasowych pracowników tej fabryki.

O problemach natury ekonomicznej i finansowej, jakie dotknęły Fabrykę mówiło się od pewnego czasu, ale chyba nikt nie przewidział najczarniejszego scenariusza i decyzji o zaprzestaniu produkcji i masowych zwolnieniach, co w efekcie prowadzi do likwidacji zakładu.

- Prowadziliśmy z prywatnym właścicielem Porcelany "Krzysztof" rozmowy i wspólnie szukaliśmy potencjalnego inwestora - informuje prezydent Roman Szełemej. - To się jednak nie udało, a gwoździem do trumny dla firmy były wysokie ceny gazu i brak umowy na dostawę gazu. Należy pamiętać, że firma ta używa gazu rocznie na kilka milionów złotych, a podwyżka cen gazu była olbrzymia. Nie da się tego przełożyć na ceny porcelany, tym bardziej w starciu z azjatycką konkurencją.

Nowa oferta za gaz dla Fabryki Porcelany "Krzysztof" była na tyle wysoka, że prywatny właściciel nie był w stanie jej przyjąć i musiał podjąć bardzo trudną decyzję o likwidacji działalności. Podjęte przez organy państwowe starania, by odwrócić tę sytuację i uratować porcelanę w Wałbrzychu okazały się spóźnione. Gmina Wałbrzych podjęła starania o przejęcie części kulturowej i artystycznej wałbrzyskiej Porcelany.

- Stara Kopalnia i Muzeum Porcelany złożyły oficjalne oferty na przejęcie wszystkiego co się da przejąć z Porcelany "Krzysztof" - kontynuuje prezydent. - Chcemy w Starej Kopalni w bardzo okrojonym stopniu, wykorzystując trzy piece ceramiczne, kontynuować produkcję tejże porcelany. Istnieje szansa, że część zwalnianych pracowników, ceramików znajdzie zatrudnienie w Starej Kopalni. Pracownikom z "Krzysztofa" oferujemy też pracę w spółkach miejskich. Wiemy, że część pracowników na szczęście już znalazła zatrudnienie w Jaworzynie Śląskiej.

Zdaniem prezydenta Wałbrzycha, za taką sytuację odpowiada rząd, który nie podjął odpowiednich decyzji i działań, by branżę ceramiczną uchronić przed skutkami kryzysu.

Twoja reakcja na artykuł?

6
12%
Cieszy
10
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
4
8%
Smuci
6
12%
Złości
25
49%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group