Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2088
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prawnik radzi

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 31 stycznia 2010, 23:57
Autor: mgierus
1.Zatrzymane prawo jazdy 2.Kto zapłaci podatek?

1. Zatrzymane prawo jazdy

Dwa lata temu zostałem zatrzymany za spowodowanie wypadku samochodowego pod wpływem alkoholu. Zostałem skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na 5 lat. Czy to prawda, że można starać się o wcześniejsze odzyskanie zatrzymanego w ten sposób prawa jazdy? – Bartek

Na podstawie przepisu art. 84. § 1 k.k. sąd rzeczywiście może po upływie połowy okresu, na który orzeczono między innymi zakaz prowadzenia pojazdów, uznać ten środek karny za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a sam zakaz był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok. Jednak zgodnie z przepisem § 2 powołanego artykułu normy tej nie stosuje się, jeżeli środek karny jakim jest zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych orzeczono na podstawie m.in. art. 42 § 2 k.k., a więc wskutek popełnienia przestępstwa w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnięcia z miejsca zdarzenia. Z opisanej przez Pana sytuacji wynika więc, że niestety, ale nie będzie Pan mógł skorzystać z możliwości odzyskania zatrzymanego prawa jazdy wcześniej jak po upływie 5 lat od daty jego zatrzymania.

2. Kto zapłaci podatek?

Mam kupca na mieszkanie własnościowe. Wiem, że w związku z zawarciem umowy sprzedaży należy podatek od czynności cywilnoprawnych. Na kim będzie ciążył ten obowiązek po sprzedaży mieszkania, na mnie, czy na kupującym? – Zygmunt Janiszyn

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie te czynności, które zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w tym umowa sprzedaży wspomnianego przez Pana mieszkania własnościowego. Przy umowie sprzedaży stawka podatku wynosi 2 proc. Ponieważ przedmiotem takiej umowy ma być sprzedaż nieruchomości, to aby czynność ta była ważna, wymagana jest forma aktu notarialnego. Płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnej będzie w tym przypadku notariusz, który przy sporządzaniu aktu obliczy i pobierze od kupującego należny podatek w chwili zawarcia takiej umowy. Zatem zawierając umowę sprzedaży mieszkania własnościowego jako sprzedający, nie będzie na Panu ciążył obowiązek zapłaty omawianego podatku, który notariusz obliczy i pobierze od kupującego.

Mariusz Gierus – prawnik

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Podatnik 4-02-2010 20:09
Nie do końca tylko podatek w kwocie 2% a dochodowy to nie łaska chyba że sprzedajacy nabył prawa do ulg zwalniających go od podatku proponuję sprawdzić w urzędzie skarbowym bo ja zapłaciłem 30 tyś zł za sój majątek bo zapomniałem zapytac dokładniej a notariusz nic na ten temat nie wiedział !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group