Czwartek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 5740
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Prezydent nie wycofa podpisu

Czwartek, 4 listopada 2021, 9:39
Autor: PAW
Wałbrzych: Prezydent nie wycofa podpisu
Fot. red
Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn, która została podpisana przez prezydenta Romana Szełemeja, została zakwestionowana przez radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Radni z klubu PiS-u domagali się wycofania podpisu prezydenta Szełemeja z Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

- Nikt z nas nie kwestionuje równości kobiet i mężczyzn - mówi Jerzy Langer. - To zapisane zostało w Konstytucji RP, w Kodeksie Pracy i wielu innych aktach prawnych. Nie ma więc żadnych przesłanek, żeby kwestionować prawo do równości kobiet i mężczyzn. Prezydent podpisując tę kartę skłamał, bo powiedział, że jest uprawniony do podpisania tej karty w imieniu władz miasta. W Poznaniu miała miejsca taka sytuacja, że prezydent miasta podpisał taką kartę i miał poparcie rady miasta, a i tak uchwała została uchylona przez nadzór Wojewody Wielkopolskiego. Rada Miejska odwołała się od tej decyzji, ale Sąd Administracyjny tę skargę oddalił i podtrzymał decyzję Wojewody. U nas prezydent podpisał kartę bez uprawnień, bo rada miejska takiego uprawnienia mu nie dała. Prezydent podpisał tę kartę w tajemnicy przed radnymi i mieszkańcami Wałbrzycha. Dlatego nasz apel, aby wycofać się z tego podpisu, aby nie narażać nas na kolejną kompromitację.

Prezydent Roman Szełemej odnosi się do tych zarzutów.

- Mamy w 2021 Rok Kobiet w naszym mieście - tłumaczy Szełemej. - Ta inicjatywa zwraca uwagę na wiele niedoskonałości związanych z rolą kobiet w życiu politycznym czy społecznym i gospodarczym. Nasza rada ma szeroką grupę kobiet i to cieszy, ale nie wszędzie tak jest. Podpisałem tę kartę, żeby popularyzować dobre wzorce i mówić o tym problemie.

Apel radnych PiS-u poparło troje radnych, a 20 było "przeciw".

Przypominamy jak wygląda Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Wałbrzych jest miastem otwartym, tolerancyjnym, dlatego też podejmuje liczne działania, w których priorytetem jest walka o prawa człowieka. Kierując się tą ideą 11 października podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends w Poznaniu, Prezydent Roman Szełemej podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn została opracowana w ramach projektu prowadzonego przez Radę Gmin i Regionów Europy razem z partnerami i od momentu jej opracowania podpisało ją 1816 miast w 36 krajach. Miasta, które przyjęły kartę uznają, że równość kobiet i mężczyzn stanowi fundamentalne prawo i gwarantują wdrażanie rozwiązań, które będą miały na celu eliminację wszelkich nierówności i dyskryminacji. Jednym z kluczowych zapisów karty jest uznanie za priorytet zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie decyzyjnym i uznanie eliminacji stereotypów opartych na płci jako podstawy osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn.

Sygnatariusze karty zobowiązują się do włączania kwestii płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych.
Wśród działań zapisanych w karcie, do których zobowiązuje się samorząd jest m.in.:

- inicjowanie współpracy z partnerami z sektora publicznego i prywatnego, jak również z organizacjami społecznymi, której celem będzie zagwarantowanie równości kobiet i mężczyzn na wszystkich polach działań miasta

- tworzenie akcji i kampanii społecznych mających za zadanie zwalczanie stereotypów i promowanie zasady równego traktowania

- planowanie i finansowanie programów zdrowotnych w oparciu o zasadę równości płci

- zapewnienia równego dostępu do opieki i świadczeń socjalnych dla kobiet i mężczyzn

- zapewnienie, tak dalece jak to jest możliwe, kobietom i mężczyznom, chłopcom i dziewczynkom równego dostępu do kultury i uprawiania sportu, spędzania czasu wolnego oraz korzystania z obiektów i placówek sportowych oraz kulturalnych
opracowanie i stosowanie strategii działania w temacie bezpieczeństwa i ochrony przed przemocą.

Karta zobowiązuje sygnatariuszy także do opracowania, w ciągu dwóch lat, Równościowego Planu Działania, nad którym we współpracy z Radą Kobiet Urząd Miasta Wałbrzycha będzie teraz pracował. Przypomnijmy bowiem, że inicjatywa podpisania karty została złożona przez członkinie Wałbrzyskiej Rady Kobiet, które dostrzegły konieczność opracowania i stosowania strategii gwarantowanej równości praw kobiet i mężczyzn we wszystkich działaniach miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

18
45%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
5%
Nudzi
2
5%
Smuci
3
8%
Złości
14
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group