Wtorek, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 4013
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Problem parkowania

Środa, 29 stycznia 2020, 15:37
Aktualizacja: Piątek, 31 stycznia 2020, 8:27
Autor: red
Wałbrzych: Problem parkowania
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Liczba aut i dostępność miejsc parkingowych jest problemem wielu miast. Władze wielu z nich próbują zniechęcać kierowców do wjeżdżania do centrum powiększając strefy płatnego parkowania. Dzięki temu kierowcy w trosce o swoje portfele nie zostawiają samochodów na parkingach na dłuższy czas. Ale to nie rozwiązuje problemu. W centrach miast nadal widzimy auta stojące na chodnikach, skrzyżowaniach i trawnikach. Nierzadko bezprawnie blokujące miejsca dla niepełnosprawnych oraz utrudniające przejście pieszym. Jak wygląda sytuacja w Wałbrzychu?

Ogólne warunki zatrzymywania i postoju pojazdu określa art. 46 kodeksu drogowego, który brzmi następująco:

1) Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2) Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
3) W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
4) Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
5) Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.

Kierowca powinien parkować samochód po prawej stronie jezdni, chyba że jest to jezdnia jednokierunkowa lub dwukierunkowa o niewielkim natężeniu ruchu. Wyjątki te obowiązują tylko w obszarze zabudowanym.

Kierowca może parkować na chodniku, ale tylko jeśli znaki drogowego tego nie zakazują. Samochód trzeba ustawić w taki sposób, aby zostawić pieszym pas szeroki na minimum 1,5 m. Ten warunek obowiązuje zawsze, nawet gdy przy drodze stoi znak "zakaz postoju" z tabliczką "Nie dotyczy chodnika".

W Wałbrzychu podobnie jak w innych polskich miastach kierowcy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego podczas parkowania. Najwięcej wykroczeń ujawniamy w Rynku, gdzie mamy po pierwsze ruch okrężny oraz strefę zamieszkania. Dla przypomnienia w strefie zamieszkania:

- pieszy ma prawo do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,

- istnieje możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,

- prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,

- zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

W związku z budową obwodnicy przy ul. Czerwonego Krzyża w maju ubiegłego roku została zmieniona organizacja ruchu i obowiązuje tam znak B-36 z tabliczką T-24, co oznacza, że pojazd pozostawiony w miejscu, w którym obowiązuje zakaz zatrzymywania się, musi być usunięty na koszt właściciela. W tym roku zmianie uległy przepisy dotyczące wywozu pojazdów. Już samo wezwanie na miejsce lawety dla pojazdu o masie całkowite do 3,5 tony to koszt rzędu 503 zł. Do tego dojdzie jeszcze koszt parkingu i odpowiedzialność z tytułu popełnienia wykroczenia drogowego. Podstawę prawną w tym wypadku stanowi art. 130a ust.1 pkt 1 Prawa o Ruchu Drogowym.

Przy ulicy Strzegomskiej i Świdnickiej nagminnie pojazdy parkują na ścieżce rowerowej. Jest to wykroczenie z art. 49 ust. 1 pkt 11 Prawa o Ruchu Drogowym.

Obecnie w związku z remontem ulicy Nałkowskiej nastąpiło dodatkowe oznakowanie. Ponadto występują liczne utrudnienia w ruchu drogowym. Kierowcy nie stosują się do obowiązujących przepisów i parkują w tym obszarze pojazdy gdzie popadnie; na przejściach dla pieszych, ścieżce rowerowej czy chodniku. Pomimo utrudnień należy stosować się do oznakowania.

Przy ulicy Hirszfelda i Nałkowskiej często pojazdy parkują w zatoce „Kiss & Ride”. Przypomnijmy, że jest to miejsce przeznaczone do krótkiego postoju, służące głównie podwózce dziecka do szkoły, przedszkola. Dodatkowo w takich miejscach ustawiony jest znak B-35 oznaczający zakaz postoju. Niestosowanie się do powyżej omawianego oznakowanie może spowodować sankcje opisane w art 92 ust. 1 Kodeksu Wykroczeń.

Z ogromnym problemem borykamy się przy ulicy Husarskiej, gdzie powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, jednak brakuje miejsc parkingowych. Kierowcy jednak za wszelką cenę chcą mieć swój pojazd na widoku parkując głównie na terenach zielonych, niszcząc roślinność. Tę kwestię reguluje art. 144 ust 1 Kodeksu Wykroczeń.

Przedstawione fotografie nie oddają w całości problemu w naszym mieście. Jednak mamy nadzieję, że choć w małym stopniu go zobrazują, a w przyszłości wpłyną na przemyślane decyzje kierowców, jak prawidłowo zaparkować swój samochód.

Twoja reakcja na artykuł?

4
19%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
10
48%
Złości
5
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group