Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3323
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Program „Rodzina 3+” pomysłem na poprawę sytuacji demograficznej Wałbrzycha

Piątek, 14 lutego 2014, 7:30
Aktualizacja: 12:43
Autor: PAW
Wałbrzych: Program „Rodzina 3+” pomysłem na poprawę sytuacji demograficznej Wałbrzycha
Fot. red.
Dziś prezydent Roman Szełemej zaprezentował lokalnym mediom założenia programu „Rodzina 3+”.

- Ten projekt ma zmienić oblicze Wałbrzycha jeśli chodzi o sytuację demograficzną – mówi Szełemej. – Naszym obowiązkiem jest uruchomienie procesu odbudowy demografii, bo to fundament normalnego funkcjonowania Wałbrzycha za kilkanaście lat.

Prezydent wyliczył projekty i pomysły, które Gmina Wałbrzych stopniowo wprowadza w życie, a które mają właśnie wpływać na poprawę sytuacji demograficznej w mieście. Mówił o budowie żłobków, o remontach przedszkoli, ale również o domach opieki dla starszej części społeczeństwa Wałbrzycha.
- Program „Rodzina 3+” to pakiet wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Chcemy doprowadzić do sytuacji, by te rodziny miały poczucie rzeczywistej pomocy i troski ze strony miasta – tłumaczy prezydent. – Na wszystko wpływu nie mamy, ale z naszych analiz wynika, że w Wałbrzychu mamy 1500-1800 rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci i chcemy ich wspierać.

Jak mówi prezydent Szełemej, problemy rodzin wielodzietnych są mu bardzo dobrze znane, bowiem styka się z nimi w codziennej swojej pracy. Nowy program jest sygnałem do działania i ma sytuację tychże rodzin poprawić. Pierwszym krokiem jest preferowanie rodzin wielodzietnych przy przyznawaniu powstających w Wałbrzychu mieszkań komunalnych.
- Program „Rodzina 3+” obejmie bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci, od nowego roku szkolnego bezpłatne podręczniki szkolne, darmowy wstęp do instytucji kultury jak Teatru Lalki i Aktora, Muzeum, Zamku Książ, czy Aqua Zdroju – wylicza Roman Szełemej.

Wbrew obawom kryteria, jakie będą musiały spełnić rodziny wielodzietne, nie są szczególnie wygórowane, bowiem chodzi głównie o to, by te rodziny wspólnie mieszkały. Nie jest w tym przypadku brane pod uwagę kryterium dochodowe. Pomocą mają zostać objęte rodziny z co najmniej trójką dzieci do 18 roku życia, lub do 24 roku życia, jeśli dziecko studiuje. By takie wsparcie otrzymać rodzina zainteresowana taką formą pomocy będzie musiała złożyć odpowiedni wniosek w UM w Wałbrzychu i jeśli wymogi formalne zostaną spełnione, nic nie stoi na przeszkodzie, by z takich udogodnień korzystać.
- Na lutowej i marcowej sesji radni podejmą w tej sprawie stosowne uchwały – mówi Roman Szełemej. – Oczywiście przez ten miesiąc będziemy czekać na sugestie i pomysły mieszkańców Wałbrzycha i jeśli któreś znajdą nasze uznanie wprowadzimy je do programu.

W praktyce rodziny wielodzietne ze wsparcia i udogodnień zaczną korzystać prawdopodobnie od kwietnia.

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group