Sobota, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 3645
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Projekty performatywne w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 27 kwietnia 2013, 6:30
Autor: Michalina
Fot. Michalina
Wałbrzyski Teatr Dramatyczny nie przestaje zaskakiwać– tym razem, z okazji zbliżającego się święta narodowego– uchwalenia Konstytucji 3 maja kierownictwo teatru postanowiło przyłączyć się od obchodów i wyjść do ludzi z nową formą– z dwoma projektami performatywnymi.

26 kwietnia w Teatrze Dramatycznym odbyła się konferencja prasowa z udziałem Danuty Marosz- dyrektor teatru, kierownika literackiego Sebastiana Liszki, Łukasza Dudy- koordynatora projektów i przedstawicieli wałbrzyskich mediów.

Pierwszy projekt, zatytułowany „Konstytucja grubą kreską”, zrealizowany zostanie 4 i 5 maja 2013 roku, o godzinie 17, na Dużej Scenie. Będzie to odczyt skróconej ustawy zasadniczej uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 w formie scenicznej przez zawodowych aktorów, ale także amatorów lub, co ciekawe, obcokrajowców. Postaci grane przez aktorów to w większości emigranci, imigranci, czy też bohaterowie znanych kreskówek.

Natomiast 11 maja, o godzinie 17, w jednym z pokojów gościnnych w teatralnym biurowcu odbędzie się drugi projekt performatywny- „Postulaty Sierpnia 1980 roku”, w którym z kolei uczestniczyć będzie młodzież, jako że, jak tłumaczył Łukasz Duda, większość młodych ludzi nie jest świadoma czym były postulaty robotniczych komitetów strajkowych. Realizacja projektu będzie polegać na kilku seansach, czy też, jak wolą koordynatorzy, spotkaniach- kilka dziesięcioosobowych grup wysłucha postulatów, co zajmie jednorazowo około piętnastu minut.

Celem projektów jest uzmysłowienie widzom, że teksty takie, jak Konstytucja RP, czy Postulaty Sierpniowe również mogę stać się tekstami scenicznymi. Sebastian Liszka wyjaśniał, że są to teksty kanoniczne dla polskiego społeczeństwa, teksty z „kalendarza obywatelskiego”, a nie każdy Polak zdaje sobie sprawę z tego, co rzeczywiście jest tam zapisane.

Czekamy na realizację projektów performatywnych i jesteśmy ciekawi, jak zakończy się ten, niezwykle bogaty i otwarty na nowatorskie idee, sezon.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group