• Sobota, 14 grudnia 2019
  • Godz. 14:32
  • Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
  • Czytających: 3123
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Prolisok rozruszał wałbrzyską publiczność

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 28 października 2010, 19:57
Aktualizacja: 19:58
Autor: Sven
Bardzo udany, barwny występ
Fot. Iwona Ziółkowska
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wypełniła muzyka ludowa. Przy pełnej widowni wystąpił ukraiński zespół Prolisok z Kirowogradu.

Koncert składał się z kilku części tematycznych, ale na początek zespół chórem przywitał się z publicznością, życząc wszystkim zdrowia, szczęścia i pomyślności. Potem było tanecznie i kolorowo. Zobaczyliśmy tańce na powitanie wiosny, związane z obrzędami zaręczynowymi, ślubnymi i weselnymi. Widzom bardzo się spodobało przedstawienie na temat „nocy świętojańskiej”. W końcu to wspólny obydwu narodom, stary słowiański zwyczaj czerpania mocy od Matki – Ziemi.

Finałowa część występu nosiła tytuł „Zaporożcy”. Wspaniałe stroje, precyzyjna choreografia tańców kozackich, pojedynki na szable i spisy, zawrotne tempo i popisy akrobatyczne. Ogłuszające brawa przeszły w owację na stojąco. Młodzi tancerze nie dali się długo prosić. Kilka razy bisowali.

Koncert prowadził Aleksander Polaczek, prezes istniejącego od 1997 roku Stowarzyszenia Polonia Obwodu Kirowogradzkiego im. Karola Szymanowskiego. Do organizacji należy dwustu Polaków, którzy przetrwali liczne zawieruchy - przesiedlenia, wojny i rewolucje. Nie tylko nie zapomnieli o swoim pochodzeniu, ale pielęgnują język i tradycje narodowe. W ostatnich latach rozszerzyły się ich kontakty z Polską, a dzięki inicjatywie Samorządu Województwa Dolnośląskiego, okręg kirowogradzki stał się partnerem województwa dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~IPŚ 28-10-2010 21:17
To był bardzo sympatyczny wieczór w teatrze, młodzi tancerze dali świetny występ, kolorowe, różnorodne stroje, przygotowanie baletowe, radość tańca.Udana impreza.
~widz 28-10-2010 22:46
Rewelacjomasakra! :))))))))))))))))))))))
~Misiek 29-10-2010 8:54
Szkoda, że szybko nie zobaczymy ich ponownie....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group