Poniedziałek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 1628
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Promowanie jakości w fabryce

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 10 grudnia 2011, 8:19
Aktualizacja: 11:43
Autor: red
Fot. TMMP
Co powinienem zrobić, żeby zasłużyć na zadowolenie i uśmiech klienta? – to pytanie kierowane do każdego pracownika fabryki Toyoty w Wałbrzychu było hasłem odbywającego się w listopadzie Miesiąca Jakości.

Listopad na stałe wpisał się już w fabrykach Toyoty jako Miesiąc Jakości, w którym organizowanych jest szereg działań promujących ideę zapewnienia jakości wśród pracowników. Nie inaczej było w wałbrzyskiej fabryce Toyoty. Hasło tegorocznego miesiąca nawiązuje do przyjętej w bieżącym roku wizji rozwoju Toyoty do 2020 roku, w której sprawy jakości stanowią fundament przyszłego rozwoju firmy.

W ramach działań na terenie fabryki zorganizowana została konferencja poświęcona zagadnieniom jakości z udziałem Naoyuki Tomida, szefa Działu Jakości Toyota Motor Europe, europejskiej centrali koncernu. Podczas konferencji wręczone zostały nagrody dla pracowników fabryki, którzy w największym stopniu przyczynili się do poprawy jakości w firmie. Jakościowy Kazein Roku, czyli nagroda za najlepsze usprawnienie linii produkcyjnej, trafiła w tym roku do Artura Busza z hali Skrzyń Biegów T1, który poprzez zmianę pozycji obrabianego elementu w maszynie wyeliminował problem osadzania się na nim wiórów podczas obróbki . Z kolei Orle Oko Roku - nagroda za dostrzeżenie problemu jakościowego zanim trafi on do kolejnego procesu, otrzymał Sebastian Proć z Kuźni. Dostrzegł on inny niż zwykle kolor stali spowodowany zbyt wysoką temperaturą materiału, co mogło doprowadzić do problemów z wytrzymałością elementu.

W ramach Miesiąca Jakości każdy z pracowników mógł dodatkowo wziąć udział w quizie wiedzy z zakresu działań projakościowych realizowanych w firmie, przygotowanym w oparciu o wystawę prezentującą te działania.

Nie od dziś klient i oferowana mu jakość samochodu stoją u podstaw rozwoju Toyoty. Rozwój ten doprowadził do przekształcenia małej rodzinnej firmy w jednego z globalnych liderów rynku motoryzacyjnego. Podstawą sukcesu i kluczem do zapewniania wysokiej jakości samochodów jest system produkcyjny Toyoty, czyli Toyota Production System (TPS), zapewniający „jakość wbudowaną w proces”. Linia Produkcyjna opiera się na systemie pracy standaryzowanej. Organizuje i określa ona czynności pracownika tak, aby wytwarzać produkty najwyższej jakości w sposób efektywny i bezpieczny. Każdy z pracowników w momencie zauważenia jakiejkolwiek nieprawidłowości mogącej skutkować błędem jakościowym, ma możliwość zatrzymania linii produkcyjnej. Również poprzez wdrażanie przez pracowników usprawnień, tzw. kaizenów, których w skali roku wprowadzanych jest kilka tysięcy, systematycznie poprawiana jest jakość produktów i proces produkcji. 100% wyrobów gotowych – silników i skrzyń biegów jest kontrolowana zanim opuści fabrykę.
- By wzmocnić efekty, powinniśmy działać mocniej w poszczególnych regionach tak, by podejmować decyzje tam, gdzie są nasi klienci, zgodnie z zasadą, że to nie my, ale klient ostatecznie potwierdza jakość naszych produktów - stwierdził w swoim liście do pracowników z okazji Miesiąca Jakości Shinichi Sasaki , Wiceprezes Toyota Motor Corporation.

Źródło: www.toyotapl.com

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~FM 10-12-2011 9:06
Panie redaktorze NIE kazein tylko KAIZEN. Filozofia Kaizen głosi, że człowiek (rodzina, społeczeństwo, organizacja...) powinien ciągle się doskonalić w każdej dziedzinie życia. Doskonalenie np organizacji można prowadzić małymi krokami (bezinwestycyjnie), w kierunku ciągłego zbliżania się do doskonałości. Jedno z przesłań Kaizen głosi, że żaden dzień nie powinien minąć bez dokonania jakiejś poprawy w którymś z obszarów funkcjonowania firmy. Pozdrawiam
~ao 10-12-2011 9:07
a moze inaczej, co władze firmy powinny zrobic, zeby zasłuzyc na usmiech pracownika?
~Ludwik XVI 10-12-2011 9:19
Rozwijają się sekty, rozwijają...
~pracuś 10-12-2011 11:12
było wszystko a nie będzie niczego
~fido 10-12-2011 17:40
Tak jak ao mówi a gdzie zadowolenie pracownika ciągłe czepianie się szczegułów gadanie o jakość ale jak już się coś zepsuje to chowanie tego aby menager nie zobaczyl bo trzeba się tłumaczyć. a pracownik toyoty ma zasuwać na lini jak beduin i się nie odzywać bo straszą go transferem na gorszy dział albo notatkami służbowymi a i jeszcze zatrudnianie pracowników przez firmy pośredniczące prace przez 3 albo 4 lata przechodzisz z jednej do drugiej a umowy co najwyżęj 6 miesięcy a teraz to nawet po miesiąc dają
~musiał-em 10-12-2011 20:43
Mam pytanie czy może ktoś zna specjalistę od strojenia anten CB, a może ktoś wie jak odkupić służbowe auto dla AM, lub wytargać zniżkę na felgi aluminiowe może uda się być w wyższej grupie moderacyjnej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group