Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2824
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Protest wałbrzyskich klubów

Piątek, 10 grudnia 2010, 7:43
Aktualizacja: 12:20
Autor: Sven
Wałbrzych: Protest wałbrzyskich klubów
Środowisko sportowe chce spotkać się z prezydentem Wałbrzycha przed zatwierdzeniem budżetu na 2011 rok
Fot. Sławomir Pawlik
W jednej z wałbrzyskich restauracji spotkali się przedstawiciele wałbrzyskich klubów sportowych. Spotkanie zorganizowali: Paweł Orfin, prezes KP "Gwarek" Wałbrzych i Sebastian Raciniewski, prezes KS Górnik Nowe Miasto. Temat spotkania był jeden – pieniądze.

3 grudnia Prezydent Miasta Wałbrzycha ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu, z zakresu turystyki i krajoznawstwa oraz z zakresu ratownictwa górskiego i wodnego w 2011 roku.

Przedstawicieli klubów zaniepokoił fakt obniżenia kwot przeznaczonych na realizację zadań wyszczególnionych w następujących punktach:
1.1. popularyzacja współzawodnictwa sportowego poprzez organizację imprez sportowych i sportowo-rekreacyjnych - o charakterze lokalnym, ponadlokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym - na terenie miasta Wałbrzycha,
1.2. organizacja szkolenia dzieci i młodzieży - mających na celu rozwój umiejętności sportowych w poszczególnych dyscyplinach sportu (np. piłka nożna, piłka koszykowa etc.), a w szczególności:
- organizowanie zajęć, zawodów i imprez sportowo – rekreacyjnych,
- szkolenie kadry instruktorów i kierowanie jej do prowadzenia zajęć rekreacyjnych,
- udział we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży na każdym jego szczeblu, w tym również organizacja przygotowań do udziału w ww. współzawodnictwie.
W ramach tego zadania wydziela się dwa podzadania:
1.2.1. dyscypliny indywidualne,
1.2.2. dyscypliny zespołowe.

Prezesi klubów i działacze wystosowali oświadczenie o następującej treści:

Oświadczenie:

My niżej podpisani przedstawiciele wałbrzyskich klubów sportowych protestujemy przeciwko zmniejszeniu kwoty na realizację zadań publicznych przez Gminę Wałbrzych w zakresie kultury fizycznej i sportu. W 2010 roku na ten cel było przeznaczone 540 000 złotych. Dlaczego w 2011 roku obcięto tę kwotę do 431 000 zł.? Ta kwota powinna być znacząco zwiększona, a nie zmniejszona!

Wałbrzyskie kluby sportowe mają poważne problemy finansowe i tylko dzięki ludziom dobrej woli udaje się je "utrzymać przy życiu". Gmina Wałbrzych przeznaczyła w 2010 roku na sport kwotę tylko 540 000 zł. Jest to zaledwie 0,15 % budżetu (wydatki na kwotę 365 433 199 zł.) Nie jest prawdą, że na działanie 926 punkt: kultura fizyczna i sport przeznaczono 5 006 357 zł., ponieważ ponad 4 miliony kosztuje utrzymanie OSiR-u, z czego ponad połowa to wynagrodzenia osób tam pracujących.

W projekcie budżetu na rok 2011 na realizację zadań publicznych Gmina Wałbrzych w zakresie kultury fizycznej i sportu przeznacza tylko 431 000 zł. To mniej o około 20 % niż w roku poprzednim! Daje to zaledwie 0,11 % budżetu (wydatki na kwotę 377 917 058 z ł.).

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie takim ograniczaniem dotacji na sport. Spowoduje to znaczące ograniczenie liczby dzieci i młodzieży, które w chwili obecnej trenują w naszych klubach lub całkowitą likwidację niektórych klubów.

Poniżej znalazły się pieczątki i podpisy kilkunastu prezesów klubów.

- W naszym przypadku zmniejszenie dotacji oznacza brak w budżecie 2600 zł. Może to oznaczać, że będziemy musieli zrezygnować z części meczów wyjazdowych - ocenia skutki ograniczeń Sławomir Gromniak, prezes Zespołu Sportowego Juventur Wałbrzych.

Spotkanie zakończyło się powołaniem pięcioosobowej grupy przedstawicieli środowiska sportowego, którzy chcą spotkać się z przedstawicielami Urzędu Miasta w celu przedstawienia swoich argumentów przed uchwaleniem budżetu miasta. W skład grupy weszli: Paweł Orfin (KP "Gwarek"), Sebastian Raciniewski (Klub Sportowy "Górnik Nowe Miasto"), Stanisław Grędziński (Lekkoatletyczny Klub Sportowy "Górnik"), Henryk Garncarz (Stowarzyszenie GKS Zagłębie Wałbrzych) i Rafał Kaczor (Kaczor Boks Team).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group