Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 4176
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Protest zwolnionych pracowników WAMAG–u

Niedziela, 6 listopada 2016, 16:18
Aktualizacja: Czwartek, 10 listopada 2016, 16:36
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Protest zwolnionych pracowników WAMAG–u
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj przed siedzibą WAMAG–u odbył się kolejny protest pracowników, którzy zostali zwolnieni z tego zakładu pracy.

Będący częścią zabrzańskiego koncernu Kopex Machinery S.A. wałbrzyski WAMAG to firma z wieloletnimi tradycjami i niemal 200-letnią historią. Zakład zajmuje się produkcją maszyn i urządzeń między innymi dla przemysłu górniczego, energetycznego, cementowego i cukrowniczego. W październiku br. pracownicy WAMAGU otrzymali wypowiedzenia. W zakładzie pojawili się likwidatorzy, którzy zwolnienia pracowników i swoje działania na terenie WAMAG-u argumentowali trudną sytuacją finansową firmy. Aby ratować zakład przed likwidacją, załoga WAMAG-u zdecydowała się na protest w Zabrzu, gdzie swoją siedzibę ma Kopex Machinery S.A., w którego skład wchodzi WAMAG.

W działania na rzecz zwolnionych pracowników WAMAG-u zaangażowała się zarówno "Solidarność", jak też władze wojewódzkie. Kilka dni temu w siedzibie WSSE odbyło się spotkanie, podczas którego Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński przedstawił informację, że zwolnieni z WAMAG-u pracownicy, jeżeli wyrażą taką wolę, znajdą od razu zatrudnienie w zakładach działających na terenie WSSE. Swoją pomoc w tej sprawie zadeklarował też Maciej Badora - prezes WSSE. Zwolnionym pracownikom nie chodzi jednak tylko o miejsca pracy, o regularne wypłaty, z czym ostatnio były w WAMAG-u problemy, ale również o sam zakład, który mając zamówienia i wykwalifikowaną kadrę posiadał poważne perspektywy rozwoju a tymczasem z niejasnych przyczyn został postawiony w stan likwidacji.

- Domagamy się wytłumaczenia przyczyn decyzji o likwidacji WAMAG-u. Jest też kwestia wypłaty tego, co przedsiębiorca musi wypłacić pracownikom, bo to pozostaje bezsporne. Zbliża się kolejny dzień wypłat. Zobaczymy czy w tym miesiącu wypłaty będą takie jak przez ostatnie cztery, czy może teraz zostaną wypłacone na czas. Wypowiedzenia dostali wszyscy pracownicy ze skutkiem od 1 listopada, natomiast likwidatorzy mówili, że będą chcieli skrócić okres wypowiedzenia o 2 miesiące, więc faktycznie pracownicy kończą pracę z końcem listopada a de facto większość już jest na urlopach - zaległe urlopy są do wykorzystania w takim przypadku. Dzisiejszą manifestacją chcemy pokazać w Polsce, że tego typu procesy muszą się odbywać w dialogu, bo jeżeli nie będzie rozmowy pomiędzy zarządem a załogą, tak jak to ma miejsce przy likwidacji WAMAG-u przez Kopex, są tylko problemy. Dziwię się tylko, że nie ma nikogo odważnego, który wyjdzie i powie dlaczego likwiduje taki zakład pracy, który za 4 lata obchodziłby 200-lecie funkcjonowania. Jest to skandal - powiedział Radosław Mechliński - wiceprzewodniczący dolnośląskiej Solidarności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (66) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group