Wtorek, 9 czerwca
13°C Jelenia Góra

Przed maturami o maturach

Audio

Czytaj na głos

Rozpoczął się długi weekend, a tuż po nim uczniowie wałbrzyskich szkół zasiądą do tegorocznych matur. Przed nimi najważniejszy z dotychczasowych egzaminów, a także trzy dni pełne niepewności i stresu.

Autor: anowak 1 min czytania

Matura od niepamiętnych już czasów jest najważniejszym egzaminem w życiu każdego człowieka. Egzamin ten zdawali nasi rodzice i dziadkowie, a co roku w maju zdaje go kilka milionów naszego społeczeństwa. W ten sposób od lat sprawdzana jest nabyta wiedza, a zarazem jest to sprawdzian dla nas samych. To właśnie matura otwiera młodzieży drogę na wyższe uczelnie.Wałbrzyskie szkoły kończą już przygotowania do egzaminu dojrzałości

- Matura jest od dawna egzaminem narodowym. Nasza szkoła kończy przygotowania do tegorocznych matur, bo uczniowie rozpoczęli je już dość dawno - mówi Robert Wróbel, dyrektor II LO

W Polsce do 2005 roku obowiązywała tzw. stara matura, wyniki egzaminów podawano w skali od 1 do 6, prace sprawdzali nauczyciele ze szkoły, najpierw była część pisemna potem ustna. Od roku 2005 odbyła się matura wg nowych zasad, czyli uczniowie oceniani są w skali procentowej, w komisji egzaminacyjnej zasiada ktoś z zewnątrz i nie wolno korzystać ze słowników.Zdania na temat, który sposób był lepszy od 4 lat są podzielone, jak zawsze pojawia się ciemna i jasna strona medalu.

- Wadą nowej matury jest to, że uczniowie nie piszą samodzielnie prac tylko kupują je od starszych kolegów - mówi100 Robert Wróbel, dyrektor II LO

Jak się okazało na dzień dzisiejszy nauczyciele i dyrektorzy szkól najbardziej zaniepokojeni są sytuacją dotyczącą języka polskiego, bo młodzież nie chce się go uczyć.Każdy z nas pamięta dzień, w którym szedł zdawać swój pierwszy egzamin dojrzałości. Może dziś wygląda on trochę inaczej niż kiedyś, ale z pewnością dostarcza tyle samo emocji, co kilkanaście lat wstecz.

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

TikTokowa Jelonka