Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 3494
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przed nami I Wałbrzyski Hackathon Software

Poniedziałek, 30 października 2017, 15:40
Aktualizacja: Wtorek, 31 października 2017, 9:28
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Przed nami I Wałbrzyski Hackathon Software
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w "Sztygarówce" na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu miała miejsce konferencja prasowa, poświęcona nowemu, miejskiemu projektowi z branży IT – I Wałbrzyskiemu Hackathonowi Software, który odbędzie się w dniach 24–25 listopada w Starej Kopalni.

Głównym celem I Wałbrzyskiego Hackathonu Software jest zachęcenie do spotkania ludzi lubiących tworzyć nowe aplikacje, programować, tworzyć grafiki, chcących zmieniać rzeczywistość cyfrową dzięki czemu mają powstać aplikacje związane z Wałbrzychem, promujące walory naszego miasta, ułatwiające korzystanie z jego atrakcji przez mieszkańców i turystów.

- Ten pomysł zrodził się w Wałbrzychu z inicjatywy Tomasza Turczynowicza, ale również Ryszarda Błażnika - pełnomocnika prezydenta do spraw bezpieczeństwa, który jest jednocześnie spiritus movens całego projektu. Ten pomysł przerodził się już w realne działania. Jesteśmy tu, na Starej Kopalni, w miejscu, które idealnie nadaje się do tego, aby zlokalizować tutaj grupę młodych ludzi, którzy będą chcieli wypracować jakiś szczególny pomysł. Będzie to pierwsze w Wałbrzychu spotkanie, które ma ożywić troszeczkę omijaną przez nas w tej chwili branżę IT. Chcemy pokazać się jako miasto, które wkracza w sferę IT, które daje pomysły, możliwości. Takie spotkanie wielu inteligentnych, młodych, pomysłowych ludzi w miejscu takim jak Stara Kopalnia na pewno zaowocuje dobrymi pomysłami. Impreza cieszy się już bardzo dużym zainteresowaniem, które przerosło nasze oczekiwania - powiedział Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego magistratu.

Organizatorzy przewidzieli udział maksymalnie 160 osób, pracujących nieprzerwanie przez 40 godzin w małych, kilkuosobowych grupach na terenie Starej Kopalni, w celu opracowania na podstawie danych udostępnionych przez Urząd Miasta aplikacji, ściśle związanej z naszym miastem i służącej jego mieszkańcom oraz turystom. Na stronie wałbrzyskiego magistratu (um.walbrzych.pl) znajduje się specjalna zakładka, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad projektu, nagród dla zwycięskich zespołów, można też zapoznać się z regulaminem i dostępnymi bazami danych, z których będzie można korzystać podczas tworzenia aplikacji. Grupy zainteresowane udziałem w Hackathonie mogą się rejestrować również przez tę stronę do dnia 6 listopada.

- Hackathon to nazwa maratonu programistycznego, który zorganizujemy wspólnie z Urzędem Miasta w Wałbrzychu i Starą Kopalnią. Hackathonów w naszym kraju odbywa się bardzo dużo, ale takich które mają wpływ i są w stanie zmienić w sposób faktyczny miasto, tak na prawdę były do tej pory tylko trzy. Ze względu na skalę, jaką udało się tu osiągnąć wierzę w to, że ci młodzi ludzie stworzą kilka, kilkanaście rozwiązań teleinformatycznych, które wejdą na stałe i będą używane przez mieszkańców, turystów, czy może przedsiębiorców w mieście. Zostaliśmy poproszeni o to, żeby skupić się na tematach związanych i wspierających strategię miasta, czyli poprawa wizerunku miasta na zewnątrz, turystyka, bezpieczeństwo i tak będziemy się starali wspierać uczestników, aby aplikacje w tym obszarze powstawały. Chcemy poprzez to wydarzenie pokazać Wałbrzych na mapie nowoczesnych technologii jako miasto w którym nie tylko warto mieszkać, ale też zachęcić dużych przedsiębiorców, duże firmy IT aby przyjechały do Wałbrzycha. Jestem przekonany, że poprzez to wydarzenie wiele firm zastanowi się dlaczego nie Wałbrzych, dlaczego tylko Wrocław czy Katowice i przyjedzie rozmawiać z włodarzami, żeby tutaj otworzyć swoje siedziby. Drugi cel to pokazać młodym mieszkańcom miasta, że urząd ma pomysł na nich i w sposób nie taki oczywisty zatroszczy się o ich przyszłość - powiedział Tomasz Turczynowicz - doradca Zarządu firmy Soflab Technology Sp. z o.o.

Najlepsze projekty i aplikacje, które staną się ogólnodostępne i wejdą do codziennego użytku, zostaną wyróżnione atrakcyjnymi nagrodami. Autorskie prawa majątkowe do tych aplikacji zostaną po stronie Urzędu Miasta Wałbrzycha, natomiast zespoły i autorzy tych aplikacji mogą liczyć na komercyjną kontynuację współpracy podczas rozwoju aplikacji.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group