Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 4114
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przed nami XV Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne

Środa, 29 listopada 2017, 13:50
Aktualizacja: 14:54
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Przed nami XV Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne
Fot. Robert Bajek
Od 1 do 6 grudnia w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbędą się jubileuszowe, XV Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. W tym roku Fanaberie odbędą się pod hasłem "URATOWANI".

Warto od razu zaznaczyć, że kolejne, jubileuszowe Fanaberie, sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, stały pod wielkim znakiem zapytania i tylko dzięki determinacji kierownictwa i pracowników teatru, aktorów, artystów, dzięki staraniom władz wojewódzkich i wiernych, oddanych widzów, jubileusz został uratowany a XV Fanaberie Teatralne mogą się odbyć bez przeszkód. W tegorocznej edycji Fanaberii program wychodzi naprzeciw oczekiwaniom widzów, a przedstawienia, koncerty, spotkania, nowe formy teatralne czy monodramy dotyczyć będą porozumienia i zjednoczenia z widzami.

- Tegoroczne Fanaberie będziemy organizować po raz piętnasty. Festiwal powstał w 2002 roku. Był to bardzo trudny czas dla Wałbrzycha. Szalało bezrobocie, 1/3 Wałbrzyszan była bez pracy. Myśleliśmy wtedy, że fanaberią i wariacją jest zaproszenie Wałbrzyszan na festiwal teatralny, który odbywa się późną jesienią. Wymyśliliśmy ten projekt spodziewając się dystansu, namysłu widzów i nagle spotkaliśmy się ze szturmem. Ten projekt, o którym nie wiedzieliśmy czy będzie miał kolejne edycje, spotkał się z dużym uznaniem publiczności. Przez wiele lat nie mieliśmy żadnych trudności. Ostatnie lata są dla nas trudniejsze. Ubiegłoroczną edycję zrealizowaliśmy ze znacznikiem "Wersja kryzysowa", aczkolwiek nie była ona taka kryzysowa, była bogata. W tym roku wszystko wskazywało na to, że brak dofinansowania ze strony Ministerstwa Kultury, o które w aplikacji co roku występujemy, spowoduje iż nie uda nam się tego festiwalu zorganizować. Zaczęliśmy już po kątach ale i głośno przekazywać tę smutną wiadomość. Nagle okazało się, że ten głos został wysłuchany w Departamencie Spraw Społecznych. Rozpoczęliśmy rozmowy i bez większej walki, bez napięcia, siłą argumentów udało się ten festiwal uratować, dlatego nosi tytuł "URATOWANI". XV edycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Festiwal rozpocznie się w piątek 1 grudnia. Zgodnie z tradycją rozpoczniemy go premierą a nawet dwoma. Później od soboty aż do środy codziennie będą spektakle, od niedzieli podwójne. Pokażemy rozmaite formy i gatunki, pokazy gwiazdorskie, spektakle, debiutantów i wytrawnych graczy teatralnych. Będzie koncert, musical, baśnie, regularny dramat i spektakle jednoosobowe - powiedziała Danuta Marosz, Dyrektor wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego.

Program tegorocznych fanaberii wygląda następująco: 1 grudnia, godzina 17:00 - WCZUJ SIĘ – PRACOWNIA EMPATII - finał projektu - premiera i godzina 19:00 - LORD JIM ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada. 2 grudnia, godzina 12:00 - WCZUJ SIĘ – PRACOWNIA EMPATII, godzina 17:00 - LORD JIM ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada i godzina 19:00 - ŻYCIE JEST BAJKĄ. 3 grudnia, godzina 18:00 - POLONEZ ALLA POLACCA NA NIEMIECKĄ NUTĘ i godzina 19:30 - WYSOKIE NAPIĘCIE. 4 grudnia, godzina 18:00 - KALIFORNIA. NIEŚMIERTELNI i godzina 19:30 - MYŚLI NOWOCZESNEGO POLAKA. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia). 5grudnia, godzina 18:00 - DELFIN, KTÓRY MNIE KOCHAŁ i godzina 19:30 - 90 (dziewięćdziesiąt). 6 grudnia, godzina 18:00 - WYSOCKI. POWRÓT DO ZSRR i godzina 20:00 - JANUSZ RADEK KAMERALNIE.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group