Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5309
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Psy błąkające się po mieście

Wtorek, 7 listopada 2023, 9:31
Aktualizacja: 11:34
Autor: red
Wałbrzych: Psy błąkające się po mieście
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Dyżurni straży miejskiej odnotowują coraz więcej zgłoszeń o psach biegających bez opieki właścicieli po ulicach naszego miasta. Co w tym dziwnego? Niby nic – jedyne co zmieniło się na przestrzenni lat to to, że zwierzęta te nie są bezdomne, zagubione, a po prostu niedopilnowane przez właścicieli.

Najczęściej w takich sytuacjach to zgłaszający wskazuje, kto jest właścicielem danego zwierzęcia. W wielu przypadkach są to psy duże, które już samym swoim wyglądem mogą przestraszyć napotkane osoby. Zgłaszają się do strażników również osoby pokrzywdzone, pogryzione przez psa. Dlaczego psy pozostają bez opieki na zewnątrz?

- Tłumaczenia właścicieli czwórnogów są rożne, np. bo uciekł (to bardzo częsta odpowiedź), bo dzieci go wypuściły, bo poszedł za innym psem. Wiele rożnych tłumaczeń, jednak wszystkie wskazują na to, że pies nie był odpowiednio przypilnowany - informują miejscy strażnicy.

W niektórych przypadkach strażnicy interweniują kilkukrotnie, nakładają mandaty, kierują wnioski o ukaranie do Sądu, a właściciele nadal nie realizują swoich obowiązków. Niestety, większość błąkających się po mieście czworonogów prędzej czy później w wyniku błędu popełnionego przez swojego właściciela, trafia zamiast do swojego domu, to do schroniska. Po kilku dniach poszukiwań, apeli w mediach społecznościowych, pies odnajduje się w schronisku. Właściciele najczęściej odbierają pieski. Niestety, stracony czas i nerwy uciekają bezpowrotnie.

Każdy właściciel psa musi pamiętać, że ma obowiązek pilnować swojego pupila. Najbezpieczniej wyprowadzać go na smyczy. Przepisy prawa regulują kwestię opieki nad zwierzętami przez ich właścicieli. Pierwszy z nich to art. 77§1 kw który nakazuje właścicielowi psa zachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Mandat w takim przypadku to kwota od 50 zł do 250 zł. Nie tylko kodeks wykroczeń reguluje problem obowiązków właścicieli zwierząt. Również art. 10 ust 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w związku z § 12 ust 3 pkt 2 Uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Wałbrzych wyznacza obowiązek stałego i skutecznego nadzoru nad psem. Mandat w tej sytuacji to kwota od 50 zł do 500 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

1
4%
Cieszy
2
8%
Hahaha
1
4%
Nudzi
2
8%
Smuci
12
48%
Złości
7
28%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group