Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 3538
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Pyszny gulasz serwowano w Walimiu

Niedziela, 24 czerwca 2018, 11:28
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 lipca 2018, 12:04
Autor: JAZ
REGION, Walim: Pyszny gulasz serwowano w Walimiu
Fot. JAZ
Tegoroczna edycja Festiwalu Gulaszu w Walimiu przyciągnęła do Parku Jordanowskiego sporą grupę smakoszy, którzy jak co roku nie mogli się doczekać degustacji gotowanych potraw.

Międzynarodowy charakter festiwalu sprawił, że jego popularność szybko rosła, a węgierskie dania, nieco różniące się od polskich wersji, urozmaicały degustację, ale także otwierały możliwość zgłębiania potraw z innych regionów świata. Możliwość wspólnej zabawy sprawiła, że w Parku Jordanowskim zjawiła się także spora grupa dzieci, z którymi bawili się animatorzy przebrani za klaunów. Miłośnicy pieśni ludowych wysłuchali specjalnych pokazów.

W konkursie kulinarnym wzięło udział 8 kucharzy. Najlepszym okazał się gulasz grupy Walim Rajdowy w składzie Joanna Kołodziej, Waldemar Kołodziej, Wiesław Chrzanowski, Adrian Janosik, Joanna Rębska, Marcin Piątek, Bartek Kocjan, Michał Wilczyński, Łukasz Jewuta. Przypadła im nagroda w wysokości 700 złotych. Na drugim miejscu uplasował się Marek Kapłoń z gulaszem przewrotnie nazwanym „Bez Nazwy”, którego nietypowy skład spodobał się wielu gościom (wieprzowina, wołowina, warzywa, przyprawy i miód kolendrowy). Trzecie miejsce zajęła Joanna Blacharska-Błaszczyk z potrawą o nazwie „Wiejskie żarcie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group