• Wtorek, 19 lutego 2019
  • Godz. 14:17
  • Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelgo
  • Czytających: 2712
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rada miasta przyznała środki na ratowanie wałbrzyskich kościołów

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 1 czerwca 2018, 11:40
Aktualizacja: Niedziela, 3 czerwca 2018, 9:49
Autor: PAW
Fot. archiwum
Ta uchwała wywołała sporo emocji. Ponad milion złotych miejscy radni postanowili przeznaczyć na remonty zabytkowych kościołów w naszym mieście. Dofinansowanie otrzymał zaledwie jeden budynek niesakralny. Trzy wnioski zostały odrzucone z powodów formalnych.

Jednak to nie wina radnych, że tak mało budynków niesakralnych otrzymało dofinansowanie. Otóż właściciele obiektów zabytkowych muszą sami wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie i poprzeć ten wniosek odpowiednią dokumentacją. Jeśli przejdą procedury formalne, wtedy istnieje szansa, że te obiekty, które są zabytkowe, a w których wciąż mieszkają ludzie, mogą oczekiwać dofinansowania. W tym roku z takich budynków tylko wspólnota mieszkaniowa Rynek 11 wyszła z taką inicjatywą i otrzymała na remont dachu i ocieplenie stropu dotację w wysokości 67 tys. zł. Całość prac będzie kosztować 135 tys. zł.

Pozostałe obiekty, na które radni przyznali dotacje, to kościoły. Najwięcej emocji wzbudziła uchwała przyznająca 600 tys. zł na kontynuację remontu wieży kościoła pw. Aniołów Stróżów. Całość prac pochłonie 1 milion 297 tys. zł. Głos w sprawie zabrał m.in. radny Marek Rząsowski.
- Wydaje mi się, że to kolejne łatanie, bo od wielu lat dokładamy do remontu tego kościoła, a końca tego remontu niestety nie widać - mówi radny. - Nie wiemy, ile jeszcze trzeba włożyć w te prace. Moim zdaniem eksperci powinni oszacować, ile jeszcze trzeba przeznaczyć pieniędzy, by ten kościół nadal bezpiecznie stał.

Urbanista miejski Robert Szymala przyznał, że nie wie, ile potrzeba pieniędzy na ratowanie zabytku, ale uważa, że samorząd powinien ratować zabytki będące wizytówką miasta.
- Trzeba podjąć decyzję. Albo partycypujemy w kosztach utrzymania tego kościoła, albo godzimy się na jego niszczenie - mówi Szymala. - Według mnie to indywidualna ocena każdego z radnych, czy te środki należy przyznać, czy tez nie.

W trakcie dyskusji pojawiły się również głosy o tym, że nie tylko wieża kościoła, ale również fundamenty, znajdują się w złym stanie. Nawet dało się słyszeć głosy, czy nie należałoby wieży Kolegiaty po prostu rozebrać. Marek Dolat podkreślił, że nie ma nic przeciwko ratowaniu zabytków sakralnych w mieście, ale rada miasta powinna też podejmować decyzje o dotacjach na remonty zabytkowych budynków i kamienic, w których wciąż mieszkają ludzie, a takich obiektów w mieście jest co najmniej kilkadziesiąt. Wątpliwości radego Rząsowskiego starała się rozwiać Beata Mucha.
- Parafia pw. Świętych Aniołów Stróżów dostaje dofinansowanie na remont wieży z różnych źródeł, nie tylko z miasta - mówi radna Mucha. - Niedawno środki na ten cel przyznało również Ministerstwo. Zgodnie z planem na wieży ma powstać punkt widokowy, istnieje program ratowania tego zabytku i uważam, że takie inicjatywy powinniśmy wspierać.

Ostatecznie radni przychylili się do wniosku i przyjęli uchwałę.

Pozostałe kościoły, które otrzymały dotacje:

Dotacja dla parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej na Białym Kamieniu na wymianę pokrycia dachowego nad prezbiterium - całość prac 208 tys. zł, dotacja - blisko 102 tys. zł.

Dotacja dla parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w dzielnicy Sobięcin na wymianę pokrycia dachowego - całość prac 678 tys. zł, dotacja - 300 tys. zł.

Dotacja dla parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w dzielnicy Stary Zdrój na wymianę stropu i pokrycia dachowego - całość 680 tys. zł, dotacja - 340 tys. zł.

Dotacja dla parafii pw. św. Anny w dzielnicy Szczawienko na remont elewacji - całość 376 tys. zł, dotacja - 180 tys. zł.

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~Romek pan Kredycik - Chwilowka 1-06-2018 12:13
jakby 2 mln na scianke wspinaczkowa sie nie rozplynely, to by byl wilk syty i owca cala.... wrzasku by nie musialo byc.... ale jak 2 mln sie rozplywaja na scianke wspinaczkowa i nie ma scianki i kasy... to miejscy radni wrzasku nie robia... te 2 mln nie sa tak potrzebne... jak ten 1 mln na remont kosciolow....Polewa co? Radni PO jednak liczyc umia.... to niech policza ile kosciolow by sie wyremontowalo za 2 mln ktore znilly na scianke wspinaczkowa. Tu niech poroba wrzasku jak zalezy im na tym by miliony nie znikaly z kasy miasta.
~roś 1-06-2018 12:21
A miasto ma tyle potrzeby. Gdzie wierni?
~ 1-06-2018 13:01
oczywiście, przed wyborami trzeba wspierać szczególnie Kościoły
~czeka na publikację 1-06-2018 13:27
Komentarz czeka na publikację
~Turystyka 1-06-2018 15:35
Super o zabytkowe piękne budowle trzeba zadbać, ostatnio przechodziła i turyści chyba z Japonii, zachwycali się kościołem czerwonym. To przecież historyczne miejsca i ciekawa architektura trzeba to ratować.
~Troll 1-06-2018 16:11
A Rydzycus Cvaniacus Toruniensis też wg własnego "widzimisię"będzie partycypował, czy tylko dyrygował??
~ 1-06-2018 16:22
Kretynik, cioto, przecież zawsze możesz się wspiąć na wieżę
~Heretyk 1-06-2018 17:04
Jak już tak rozdajecie, to może by tak parę złotych dotacji na ratowanie zabytku którym jest Kościół Ewangelicko Augsburski przy Placu Kościelnym, no chyba że to jest dla was drugi gorszy sort.
~N... 1-06-2018 18:43
Dzisiaj zwiedziłam Wałbrzych. Mieszkam od 5 lat w innej miejscowości. I co? Przeżyłam szok! Miasto niedpoznania, piękne, nowoczesne i europejskie - i to wszystko zmienił jeden człowiek, przed którym chylę czoła. Brawo Panie Prezydencie Szełemej, wałbrzyszanie zazdroszczę Wam
~!!!!!!!!!! 1-06-2018 18:50
Wizytówką miasta nie są kościoły!!!!!!!! Wizytówka miasta to czyste elewacje i równe nawierzchnie ulic, a także wykształcone i zdrowe młode pokolenie wałbrzyszan. Kościoły mają swoich gospodarzy, którzy doją codziennie swoje owieczki. Nie ma kasy na obwodnicę, na remont szkolnej pływalni przy ul. Grodzkiej, itp., itd. Rada miasta kompletnie zdewociała i wrzuca publiczne pieniądze do kieszeni proboszczów!!!!
~========== 1-06-2018 19:28
Apel do Rady Miasta!! Natychmiast zmieńcie patronów szkoły podstawowej nr 21, z Olimpijczyków Polskich na Świętych i Błogosławionych Polskich. Pływalnia w szkole zamknięta od 3 lat, więc tacy patroni są nieaktualni i niepotrzebni. Szkoła położona miedzy dwoma kościołami. Wystarczą zbiorowe, gorliwe i obfite modlitwy, a powołania sypną się jak z rękawa. Katecheci do roboty! Świat czeka na polskich misjonarzy; bardziej, niż na olimpijczyków!!!!
~ 1-06-2018 20:14
Na remont basenu na Grodzkiej niech kasę da Zalewska. Najlepiej ze swojej nagrody.
~bob 1-06-2018 20:49
A co z kościołem Zbawiciela?? Też on jest w opłakanym stanie. Zapomniałem on jest ewangelicki czyli blee, ta "wspólnota kleru" nie jest tak sprzedajna jak u katoli...
57jurand 1-06-2018 21:04
To się nazywa korupcja polityczna.A Kościół Polsko -Katolicki dalej w opłakanym stanie. Ale to nie jest wizytowka miasta. Klechistan w rozkwicie.
~Jerzy Jacek Pilchowski 1-06-2018 22:24
~N...: Jeśli weźmie pani wiele różnych pożyczek na lichwiarski procent to będzie pani mogła iść do fryzjerki, kosmetyczki oraz kupić sobie dużo różnych ciuchów, torebek i butów. Przez pewien czas będzie pani wyglądała jak dama ale przyjdzie tak chwila, że trzeba ciuch wyblakną, itd. Nadejdzie też wtedy chwila w której będzie pani musiała spłacać te podwyżki. W efekcie przez bardzo długi będzie pani wyglądała jak stara p...
~Lech 1-06-2018 23:00
Jerzy j. p już widzę co Ty byś zrobił jak byś miał być Prezydentem na szczęście jest to nie możliwe i możesz sobie tylko szczekac jak to zle się żyje w zadłużonym Mieście i pisać te swoje wypociny
~ 2-06-2018 0:21
Śmieszne jest to że radny który ma brata rodzonego księdza takie brednie wygaduje...
~Jawas 2-06-2018 6:43
Jest to na nieszczęście nie pierwsza decyzja Rady Miejskiej.Czy któryś z radnych przechodził ulicą Zamkowa? i co? serducho nie boli niszczejącym pałacykiem? acha,nie jest to obiekt kościelny-rozumiem.Zapamiętajmy to przed wyborami.
~wyzwalacz 2-06-2018 8:35
Obiekty będące własnością Watykanu nie powinny być nijak sponsorowane z pieniędzy publicznych. Stwarza to precedens umożliwiający dofinansowywanie np. meczetów czy bożnic judaistycznych. To nie było halo ze strony rady miejskiej ani ze strony koscioła.Czy istnieje jakiś układ koscioła z politykami? .Pamiętajcie o tym przy wyborach.
~ 2-06-2018 11:23
Kościół św.Barbary wymaga dotacji. Poza tym jak już dzielić to na nowe kościoły też jakiś grosz by sie przydał bo też to jest wizytówka miasta, a jak już to czemu nie dać prawosławnym, baptystom i adwentystom?
~Romek pan Kredycik - Chwilowka 2-06-2018 11:39
Wpiszcie sobie w youtube walbrzyskie kazanie.... zobaczycie jaki jest ukald koscielno polityczny w Walbrzychu, jak ludzie z kosciola wychodzili na piaskowej bo ni emogli sluchac ksiedza ktory agitowal za PO.... Za darmo myslicie? Ot tak z siebie? Wiec polecaam filimik na yutbie "walbrzyskie kazanie"
~jszwed 2-06-2018 13:36
wizytówką Wałbrzycha są (niestety) biedaszyby
~== 2-06-2018 19:08
qa co się dzieje kraj wyznaniowy reżim
~ 2-06-2018 20:23
Rydzyk agituje od lat więc nie wyskakuj mi tu Kretyniku z jakimiś sensacjami.
57jurand 2-06-2018 21:43
Do Turystyka;tak to byli Japończycy z Toyoty mieli wychodne ze strefy.
~Romek pan Kredycik - Chwilowka 3-06-2018 13:49
Walbrzyscy ksieza sa jak Rydzyk, ktory wspiera PO, bo czar i maja w tym interes. Jurandom i lewactwu to ni eprzeszkadza? Zatem przeszkadza tylko gdy kosciol agituje za PIS? znowu lemingi i wyborcy PO stosuja podwojne standardy? KOD nie bedzie protestowal pod kosciolem? hehehe oczywiscie bo dla was agitacja kosciola za PO to rzecz wlasciwa. Kochacie przeciez ks Sowe. Jak latwo wyborcy przeszli obok tego jak walbrzyski kosciol agituje na mszach za PO i pluje na kontrkandydatow PO. wyborcy PO nie maja nic przeciwko? ze dochodzi do agitacji partyjnej za PO? weszliscie do kosciolow, weszliscie do teatrow, na szczescie ze szkol juz was wywalililsmy. Czas oczyscic walbrzyskie koscioly z politykierow sluzacych PO. Za darmo tak ksieza agituja za PO? jaki maja biznes? jak myslicie?
~Moherowy Pisior 4-06-2018 15:59
Wespre ta inicjatywe goraca modlitwa przed obiadem.
~Ania2306 5-06-2018 8:49
Skandal, tyle jest zabytkowych kamienic a oni kościółkowi dają.
~Marianna 10-06-2018 20:44
Nie byłem w Polsce parę dobrych tygodni, lecz widzę że wypuścili Kredycika z obiektu bez klamek. Tam pewnie też już go mieli dosyć. Gdzie go wysłać ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group