Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 3892
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rada powiatu przeciwko komercjalizacji wałbrzyskiego szpitala

Poniedziałek, 14 maja 2012, 20:49
Aktualizacja: Wtorek, 15 maja 2012, 11:55
Autor: Sven
Wałbrzych: Rada powiatu przeciwko komercjalizacji wałbrzyskiego szpitala
Fot. Sven
Rada Powiatu Wałbrzyskiego wyraziła negatywną opinię wobec planu komercjalizacji Szpitala im. Doktora Alfreda Sokołowskiego i włączenia w jego struktury Zakładu Leczenia Odwykowego w Czarnym Borze.

Głosowanie poprzedzone było dyskusją, której głównymi wątkami była prezentacja prezydenta Romana Szełemeja pokazującą sukcesy Szpitala im. Sokołowskiego w ostatnich siedmiu latach oraz wystąpienie wójta Czarnego Boru Adama Góreckiego. Roman Szełemej niezmiennie stoi na stanowisku konieczności komercjalizacji szpitala ze względów ekonomicznych. Zaznacza jednocześnie, że nie popiera prywatyzacji placówki. Według prezydenta połączenie ZLO w Czarnym Borze ze Szpitalem im. Sokołowskiego przyniesie pozytywne efekty ekonomiczne.

Wójt Adam Górecki podkreślał rolę społeczną czarnoborskiej placówki. Przypomniał, że nie tylko daje ona utrzymanie wielu mieszkańcom gminy, ale ze względu na poziom świadczonych usług jest także jedną z najlepszych na Dolnym Śląsku i w Polsce.

Rada Powiatu Wałbrzyskiego wyraziła negatywną opinię wobec planów komercjalizacji wałbrzyskiego szpitala i, de facto, likwidacji ZLO w Czarnym Borze.

Poniżej publikujemy treść pisma, które do Urzędu Marszałkowskiego skierowała Gmina Czarny Bór:

Pan Jarosław Maroszek
Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
ul. Ostrowskiego 7 53 - 238 Wrocław

W związku z planowanym połączeniem Zakładu Lecznictwa Odwykowego w Czarnym Borze ze Specjalistycznym Szpitalem im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, jako jednostka samorządu terytorialnego, na terenie której znajduje się ww. Zakład Lecznictwa Odwykowego, pragniemy wyrazić swoją opinię w tej sprawie.

Szpital Leczenia Odwykowego powstał w 1962 roku. W 2000 r. Szpital został przemianowany na Zakład Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i pod taką nazwą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jest to więc placówka o wieloletniej tradycji w leczeniu i terapii uzależnia od alkoholu, znana w całym kraju. Roczna liczba pacjentów w Zakładzie to ponad 700 osób. Położenie placówki w zabytkowym, barokowym zespole pałacowo-parkowym, zapewnia pacjentom anonimowość i swobodę, które niewątpliwie korzystnie wpływają na efekty ich psychoterapii. W Zakładzie realizowany jest autorski program psychoterapii uzależnień i współuzależnień. Nad jego sprawnym przebiegiem czuwa wyspecjalizowana kadra – 3 lekarzy specjalistów psychiatrii, 10 Certyfikowanych Specjalistów Psychoterapii Uzależnień, 4 superwizorów psychoterapii uzależnień (psychologów klinicznych), 10 Certyfikowanych Instruktorów Terapii Uzależnień, 11 Specjalistów Terapii Uzależnień. W trosce o dobro pacjentów, by umożliwić im kontynuację leczenia w systemie ambulatoryjnym, Zakład uruchomił Poradnie Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Kamiennej Górze, Świebodzicach, Świdnicy i Dusznikach-Zdroju. Placówka zatrudnia 77 osób. 32 pracowników pochodzi z terenu gminy Czarny Bór. Zakład Lecznictwa Odwykowego jest w związku z tym drugim głównym pracodawcą dla mieszkańców gminy. Uzasadnione są więc nasze obawy, iż zmiany organizacyjne mogą skutkować redukcją zatrudnienia, która dotknie niewątpliwie naszych mieszkańców. Zabytkowy obiekt, w którym umiejscowiona jest placówka, wymaga wielu niezbędnych remontów, ale na przestrzeni kilku lat można poprawić w znaczny sposób jego stan.

W Naszym odczuciu, ważniejsze są efekty leczenia, jakie osiąga placówka niż stan budynków, w których się znajduje. Obiekt dopuszczony jest do użytkowania, jako placówka służby zdrowia, przez SANEPID, Straż Pożarną i Inspekcję Nadzoru Budowlanego, co oznacza, że budynki spełniają wymogi do prowadzenia w nich działalności leczniczej.

Wszystkie przytoczone wyżej fakty przemawiają za utrzymaniem odrębności organizacyjnej placówki położonej na terenie naszej Gminy. Wyspecjalizowana kadra, długoletnia tradycja i osiągnięcia w leczeniu i terapii uzależnień powodują, że Zakład Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze, jest bardzo ważną placówką leczenia i terapii uzależnień w naszym regionie. Włączenie tego Zakładu do Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu i stworzenie z tej placówki jedynie oddziału szpitalnego, wpłynie negatywnie na jej funkcjonowanie. Oddziały szpitalne funkcjonują bowiem na innych zasadach niż samodzielne placówki służby zdrowia. Specyfika Zakładu zlokalizowanego na Naszym terenie, efekty i wyniki leczenia uzależnień, jakie osiąga, przemawiają jednoznacznie za utrzymaniem dotychczasowej odrębności organizacyjnej.

Prosimy więc o ponowne rozważenie możliwości pozostawienia Zakładu Lecznictwa Odwykowego w Czarnym Borze jako samodzielnej placówki leczenia i terapii uzależnień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group