Środa, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 2115
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni „przyklepali” likwidację dwóch wałbrzyski szkół

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 22 stycznia 2015, 18:07
Aktualizacja: Sobota, 24 stycznia 2015, 7:52
Autor: PAW
Fot. Robert Bajek
Zgodnie z przewidywaniami, Zespół Szkół Techniczno–Budowlanych oraz Publiczne Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu zostaną zlikwidowane.

Przed trzema laty Wałbrzych przeszedł reformę oświaty, w wyniku której zlikwidowano wówczas pięć szkół. Teraz znów nadszedł czas zaciskania pasa, szukania oszczędności w oświacie i likwidacji niektórych placówek oświatowych. Uczniowie PG nr 3 znajdującego się przy ulicy Piotra Skargi przyszli na dzisiejszą sesję z transparentem, na którym widniał napis: „Ambicja Szełemeja nie zna granic, likwiduje szkoły, ludzi ma za nic”. Radny Cezary Kuriata zgłosił formalny wniosek o przełożenie głosowania nad likwidacją ZST-B przy ulicy Przywodnej, bowiem jego zdaniem radni nie mieli wystarczająco dużo czasu, by zapoznać się z analizą finansową dotyczącą likwidacji tej szkoły. Wniosek ten jednak przepadł w głosowaniu.

Uchwała w sprawie zamiaru rozwiązania Zespołu Szkół Techniczno-Budowlanych przy ulicy Przywodnej i likwidacji szkół wchodzących w jego skład (Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7 i Technikum nr 7) wywołało sporo emocji. W uzasadnieniu do uchwały czytamy m.in. że zaszła konieczność racjonalizacji sieci szkół, a do tego potrzebne są zmiany strukturalne. Zdaniem inicjatorów przeprowadzenia reformy, baza szkolna Zespołu Szkół Techniczno-Budowlanych jest zbyt obszerna. Niepełne wykorzystanie tej bazy spowodowane jest zbyt małą ilością uczniów. Zgodnie z założeniami, od 1 września 2015 roku uczniowie ZS Techniczno-Budowlanych będą mieli możliwość kontynuowania nauki w Zespole Szkół nr 5 w Wałbrzychu przy ulicy Ogrodowej. ZS nr 5 ma w całości przejąć oddziały klasowe ZS Techniczno-Budowlanych, a to oznacza, że uczniowie nie zostaną rozdzieleni, a to z kolei nie wpłynie na pogorszenie warunków nauczania.
- Od 2013 roku śledzimy dokładnie strukturę szkół ponadgimnazjalnych i zjawisko niżu demograficznego stale się powiększa - tłumaczy Joanna Dobrowolska z Wydziału Edukacji UM w Wałbrzychu. – Wystarczy spojrzeć na przykład ZST-B przy ulicy Przywodnej. W roku szkolnym 2011/2012 chodziło do niej 420 uczniów, a w tym roku szkolnym tych uczniów jest zaledwie 240.

Zdaniem radnego Ryszarda Nowaka, likwidacja szkół zawodowych, które kształcą w konkretnych, bardzo potrzebnych miastu zawodach, nie jest dobrym rozwiązaniem.
- Znam tę szkołę. Uczniów ubywa, ale chyba lepiej uczyć się w klasach 25-osowowych niż 40-osobowych – mówi Nowak. – Teraz kiedy pracodawcy szukają specjalistów, likwidacja szkoły zawodowej jest błędem. Likwidacja kolejnych szkół prowadzi do tego, że miasto się wyludnia.

Joanna Dobrowolska przedstawiła dane dotyczące kosztów utrzymania tej placówki oświatowej. Z danych tych wynika, że subwencja oświatowa dla ZST-B wynosi około 1 miliona 200 tys. zł, a utrzymanie roczne szkoły to wydatek rzędu 2 milionów 340 tys. zł. I tę różnicę, a więc ponad milion złotych do utrzymania szkoły, musi dołożyć samorząd. Warto w tym miejscu podkreślić, że Gmina Wałbrzych dokłada rocznie 45 milionów złotych do utrzymania wałbrzyskich szkół.
- Odpowiedzialne zarządzanie zasobami szkolnymi czasem wymaga podejmowania trudnych i bolesnych decyzji – mówi zastępca prezydenta Zygmunt Nowaczyk. – Nie możemy czekać na cud, bo demografia jest bezlitosna. Trzy lata temu podejmowaliśmy dramatyczne decyzje dotyczące likwidacji niektórych szkół, ale czasem po prostu zachodzi konieczność reorganizacji sieci szkół.

Według radnego Cezarego Kuriaty, likwidacja szkół, o której mówił prezydent Nowaczyk, była błędem i ta zła decyzja ma swoje konsekwencje do dziś.
- Część uczniów nie kończy nauki w gimnazjach, bowiem po likwidacji niektórych szkół odległość do nowych miejsc nauki znacznie się dla tej młodzieży wydłużyła – uważa Kuriata. – To tylko jeden z powodów, że część młodzieży z tych szkół nie kończy i nie kontynuuje nauki.

Radna Beata Mucha uważa, że do szkół trzeba dopłacać. Taką samą opinię wyraził nauczyciel ZST-B.
- Za dwa albo trzy lata miasto znów będzie reformować system oświaty – twierdzi Wojciech Zaborowski. – Szkolenie zawodowe jest specyficzne, a najważniejszą kwestią jest to, że takie szkoły zawodowe powinny być wspierane przez samorząd. Mówi o tym Ministerstwo Edukacji, ale widać, że w Wałbrzychu podejmuje się odmienne decyzje. Szkolnictwo zawodowe jest temu miastu bardzo potrzebne, bowiem na rynku pracy brakuje fachowców różnych branż.

Joanna Dobrowolska zapewnia, że Wydział Edukacji zrobi wszystko, żeby te kierunki kształcenia, które proponuje ZST-B, zachować.
- Te zawody są bardzo potrzebne i zdajemy sobie z tego sprawę – tłumaczy Dobrowolska. – Kiedy likwidacja szkoły staje się faktem, większość kadry pedagogicznej z tych likwidowanych szkół znajduje zatrudnienie w nowych placówkach. Tak nam mówi doświadczenie sprzed trzech lat i myślę, że teraz będzie podobnie.

Zdecydowanie przeciwko likwidacji ZST-B jak i PG nr 3 w Wałbrzychu, wypowiedzieli się przedstawiciele związków zawodowych – Magdalena Szczurowska z Solidarności oraz Jerzy Kowalski ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.
- Mówiąc o kształceniu nie możemy brać pod uwagę tylko finansów – mówi Magdalena Szczurowska. – Kształcenie dzieci i młodzieży zwraca się miastu z nawiązką. Należy dążyć do tego, żeby kształcić jak największą liczbę dzieci i to w zawodach, które dadzą im pracę. Likwidacja zawsze wiąże się z nową falą bezrobotnych, którzy będą opuszczać Wałbrzych w poszukiwaniu lepszego życia.

Przy 16 głosach „za”, 5 „przeciw” i 2 „wstrzymujących się”, ZST-B został zlikwidowany.

Radni podjęli też uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji Publicznego Gimnazjum nr 3 przy ulicy Piotra Skargi w Wałbrzychu. Szkoła, zgodnie z planowanymi zmianami, miałaby zostać zlikwidowana z dniem 31 sierpnia 2015 roku. W uzasadnieniu czytamy m.in., że dane demograficzne dotyczące obwodu PG nr 3 wskazują na względnie stały poziom liczby potencjalnych uczniów zawierający się w przedziale 83-98. To powoduje, że baza szkolna PG nr 3 jest zbyt obszerna. Zgodnie z planami, uczniowie z likwidowanego PG nr 3 będą mogli kontynuować naukę w PG nr 1 przy ulicy Limanowskiego. Warto też wspomnieć, że zgodnie z założeniami reformy, uczniowie klas Ochotniczego Hufca Pracy uczący się dotychczas w PG nr 3 realizować będą obowiązek szkolny w ZS nr 5 przy ulicy Ogrodowej w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz

najnaj 22-01-2015 15:24
A czy urząd policzył ile kosztuje utrzymanie GZS nr2 (byłej szkoły 22), która od bardzo wielu lat jest najgorszą szkołą w mieście. Po co inwestować kasę w coś co samo nie chce się zreformować. Zamknąć lub zweryfikować dyrekcję razem z kadrą.
~Iks 22-01-2015 15:42
Hipokryzja i kłamstwa. Nowaczyk zaczął być Wielkim Likwidatorem w 2002 r. Zaczął od likwidacji Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i nr 2, potem Zespołu Szkół Budowlanych, Szkoły Odzieżowej, Zespołu Szkół nr 9, teraz ZSt-B. I wcale go to nie boli! I nie jest to dla niego trudne. Ma chłop wprawę. Dla niego to bułka z masłem.
~...... 22-01-2015 16:23
I dobrze. Po co trzymać nauczycieli którzy gówno robią i nic nie umieją !
~aska 22-01-2015 16:29
Po co szkoły zobaczcie na ......... chlop bez szkoły a radny.Zawsze przed wyborami i piwko postawi.Na którymś zdjęciu ogląda długopis bo nie wie do czego BRAWO
~on 22-01-2015 16:51
budowac drogi i stawiac muzea na kredyt
~WACLAW 22-01-2015 17:09
OJ RADNI BEZ RADNI CO WAS POWALILO I POGORSZYLO SZKOLY O PROFILU ZAWODOWYM TAKIM JAK BUDOWNICTWO ODZIEZOWE I INNE CO PANIE NOWACZYK AZ TYLE JEST NADMIAR FACHWECÖW PRZY TAKIM PROFILU ROZBUDOWY WALBRZYCHA NA PIERDOLY PIENIADZE SA ALE NA NAUKE ZAWODU NIE MA ALE NA FILIE UNIWERSYTECKIE SA NIE WSZYSCY BENDA MAGISTRAMI TAKIMI NIEUDOLNYMI JAK WY SZANOWNI RADNI BEZRADNI
~szcz 22-01-2015 17:24
To po jaką cholerę przenieśli OHP do Gimnazjum nr 3,jak teraz likwidują.Banda i tyle na ten temat.
~31312 22-01-2015 17:26
Achachcha , znowu Cesarz was .......... :D Fajnie się na niego głosowało ? To dopiero początek
~masakra 22-01-2015 17:47
I znowu platforma z nowymi radnymi szkoły zamyka. ! I znowu obok nich ......... z SLD Bielawski i Pawelek i Nowaczyk. Jaka szkoła zostanie zamknieta za rok ?
~molo 22-01-2015 17:49
macie swoje zbawiciela.swicic oczkami to pan szelemej potrafi a jego motto zyciowe to jest kredyty i likwidacja
~gosc123 22-01-2015 18:12
No tak zlikwidować szkołę najłatwiej, żeby szukać oszczędności. Dopłacać do szkół nie można. Pewnie, lepiej dopłacać do projektu Starej Kopalni i Aqua Zdroju. Wciskać na siłę prezesów do tych obiektów bez wcześniejszych oficjalnych konkursów. Pewnie kultywujmy tradycję górników wałbrzyskich. Nieważne, że od ponad 20 LAT NIKT ICH PRACUJĄCYCH NIEWIDZIAŁ. To miasto i jego polityka jest chora i dlatego żaden mądry student z Wrocławia lub Poznania tu nie wraca. Każdy wie, że w Urzędzie posady tylko po rodzinie są rozdawane. Podobnie w Zakładach energetycznych, gazowych, Zusie i skarbówce. Wałbrzych się wyludnia w ekspresowym tempie. Tak jest i tak będzie.
~ byly 22-01-2015 18:24
Jak widać przed wyborami na żadnej sesji nie było nawet żadnej informacji że w Wałbrzychu będą zamykane kolejne szkoły ludzie po raz kolejny zostali oszukani przed wyborami tylko mówiono co zostało zrobione same plusy żadnych minusów a teraz po raz kolejny ludzie dali mandat zaufania radnym oraz prezydentowi żeby w mieście było lepiej a tu ludzie młodzi wyjeżdżają z tego miasta oraz Polski już zawsze będzie niby niż demograficzny dlatego będą likwidować kolejne szkoły a narzekają że brakuje rąk do pracy w różnych zawodach a bezrobocie coraz większe
~ byly 22-01-2015 18:33
Jak widać przed wyborami na żadnej sesji nie było nawet żadnej informacji że w Wałbrzychu będą zamykane kolejne szkoły ludzie po raz kolejny zostali oszukani przed wyborami tylko mówiono co zostało zrobione same plusy żadnych minusów a teraz po raz kolejny ludzie dali mandat zaufania radnym oraz prezydentowi żeby w mieście było lepiej a tu ludzie młodzi wyjeżdżają z tego miasta oraz Polski już zawsze będzie niby niż demograficzny dlatego będą likwidować kolejne szkoły a narzekają że brakuje rąk do pracy w różnych zawodach a bezrobocie coraz większe
~oo 22-01-2015 18:47
A TAK WSZYSCY GLOSOWALI ZA ' PO ', TO TERAZ MACIE ZAPLATE. POCZATEK ROKU PODWYZKA WODY ,PODATKU, SZKOLY , I CO TERAZ BEDZIE NASTEPNE.
~v7 22-01-2015 20:25
Idę o zakład, że gdyby przed wyborami zamknięto 10 szkól, zlikwidowano parę zakładów pracy i wyrzucono 100osób z domów na bruk, to i tak w naszym mieście wygra PO.
~meksyk 22-01-2015 21:30
"masakra" o czym ty piszesz? Nowaczyk, Pawełkowa i Bielawski nie są w SLD tylko w czymś co nazywa się LEPSZY WAŁBRZYCH. Przecież Pawełkową i Nowaczyka już kilka lat temu wywalili z SLD. Właśnie za tamto zamykanie szkół. I jak widać dobrze zrobili. Trzeba było iść na wybory i glosować na opozycje do PO i Szełemeja, to byłoby pewnie inaczej. Ale jak tak ukochaliście Szełemeja, PO i Lepszy Wałbrzych, to dobrze Wam tak! A właśnie. Co tam panie w Ratuszu? Słyszałem od znajomej, że znowu jakaś afera badana jest przez NIK i ABW? Prawda to, czy znowu rozejdzie się po kościach...lub zamiecione zostanie pod dywan?
~cygan 22-01-2015 22:46
Do szkoły nie chodzem, myć się nie myjem .... szkoła mi niepoczebna, podwyżki wody mi dyndają. Jestem wyborcom WWS
~Polski Szkop 22-01-2015 23:07
Bogu dziękuje, że wyjechałem z tego zasranego miasta.Wszedzie na zachodzie dbaja o zawodówki o szkoły technczne tylko w Wałbrzychu maja inne poglady. Banda oszustów i idiotów. Mam nadzieje ,że w tym mieście w koncu dojdzie do przewrotu i doktorek z banda radnych wywiezieni zostana na taczkach.Wowczas moze pomysle o powrcie. Wacław,pozdrowienia z Karlsruhe:)
~ 22-01-2015 23:33
Pawełkową wybrało 90 procent mieszkańców Konradowa bo obiecała coś ciekawego w sprawie obwodnicy.
~Bobo 23-01-2015 1:13
A po co czerwonym szkoły?
~123 23-01-2015 7:14
a budynki popadna w ruinę, vide Kombatantów, Biały Kamień, itd.
~ 23-01-2015 11:26
ZST-B przenieść do ZS nr5. A co zrobić z budynkiem szkoły ? Teren dobry, wszystkim znany. Zbudować kolejne muzeum ? W takim razie po co budowano siłownie terenową obok szkoły jeżeli w planach było rozwiązanie jej. Śmiech sam ciśnie się na usta. Tyle ludi jest niewykształconych i bez pracy, a gdy jest możliwość kształcenia młodych ludzi w odpowiednich kierunkach to likwiduje się szkołę bo za dużo trzeba do niej dopłacać. Śmiech i kpina Panie Prezydencie oraz "szanowni" Radni. Pozbawiacie uczniów ich praw.
~5345 23-01-2015 12:43
Panu prezydentowi zależy chyba na stworzeniu prawdziwych slumsów w pewnych dzielnicach Wałbrzycha . W zasadzie to się dzieje na naszych oczach.Do tego jeszcze mają wywalać ludzi z śródmieścia,ciekawe ..... Fawele chcesz budować Roman?
~brud, smród i ubóstwo 23-01-2015 12:47
Niedawno POmyleńcy trąbili , że zawodówki będą rozwijane bo w Polsce brakuje ludzi o konkretnych umiejętnościach, do konkretnych zawodów, tymczasem w Wałbrzychu likwiduje się te szkoły... było nie budować Muzeum Stara Kopalnia Panie Szełemej to byłaby kasa na utrzymanie szkół.
~wygnaniec 23-01-2015 13:05
Szelemiej I Dobrowolska nie reprezentuja polskich interesow a tym bardziej mieszkancow. Wybory byly sfalszowane I nalezy glosno o tym mowic.
~polka 23-01-2015 13:35
chcieliście i wybraliście PO ta macie za swoje!!!!!
~asia 23-01-2015 13:37
chcieliście i wybraliście tych z PO z to macie tak wam dziękują!!!!
~ms 23-01-2015 14:35
ojoj ojoj,ale was dupa boli...lepiej utrzymywac szkołe co do klasy chodzi 15 uczniów,nic nie remontowac,nic nie budowac,drogi zostawic dziurawe,muzeum nie budowac...ludzie co wam zrobic by dogodzic...miasto sie wyludni,hehehe,i dobrze,zdychajcie nieroby i pesymisci.
~niedopałek 23-01-2015 15:14
Kuriata podoba mi się twoja wypowiedź " nie ważne jak bardzo będzie doktorek kopał wałbrzyszan po dupie to i tak go wybiorą " naprawdę celne. Wałbrzyszanie jesteście jak pewna nacja z obozów która godziła się na zagazowanie, tu jest podobnie. Nawet jak miasto będzie płonąć to jeśli doktorek powie że to nic wielkiego i wszystko jest ok to wałbrzyszanie posłusznie mu będą klaskać i pójdą do domów by spłonąć szczęśliwymi w przekonaniu że włbrzych zmienia się na lepsze
~Do ms 23-01-2015 15:30
No gościu dalej , idź do ludzi i powiedz im żeby zdychali. Zobaczymy kogo dupa będzie boleć :D Kolejny kozak w necie p.... w świecie
~do niedopałka 23-01-2015 15:52
ty razem z Kuriatą leczcie się na głowę bo na nogi już za późno. Siedziałam obok Kuriaty 2 metry od niego . Jak można rzuć gumę z ciągle otwartą gębą i tak mlaskać. Ludzie i wy go tu na jakiś przykład dajecie? Wstyd i obłuda. Pewnie gdyby był we władzach inaczej by gadał.
~alicja 23-01-2015 18:32
czy to prawda, że z uwagi na zadłużenie Wałbrzycha ma być zlikwidowanych więcej i więcej szkół, słyszałam że chodzą słuchy że również policja idzie do likwidacji ta na piaskowej górze i na nowym mieście i ma byc tylko na mazowieckiej, a szpital z Batorego również ma spocząć na piaskowej górze
~#a# 23-01-2015 20:07
Dziwi mnie jedno... nigdzie nie widać dyrekcji walczącej o swoją szkolę...
~TUTI 23-01-2015 20:19
no tak na szkoły nie budiet, ale na placyk przed ratuszem. a i owszem, pięknie! nie dziwota że co mądrzejsi uciekają z Walbrzycha,NIC J€Ż NIE URATUJE TEGO MIASTA!!!!!
~Ktoś Znany 23-01-2015 20:32
To wszystko to niestety bicie piany. Niech ktoś sie tak naprawde zastanowi kim jest Roman Szełemej i jakie są jego prawdziwe intencje. Napewno ma geny do interesu (taka genetyka). Problem przypomina mi janosikowe rządy Burmistrza Wysoczańskiego w Świebodzicach z tym że, Wysoczański niczym Janosik robił przękręty ale zadbał o miasto i postawił do pionu. W Wałbrzychu odbywa się pozoracja wielkich inwestycji ale nie zapominajmy , że fundusze unijne, stały sie bardzo łatwo dostępne. Zgodnie z tym nikt niczego wielkiego nie ryzykuje poza zadłużaniem miasta w kredytach a w razie problemów ratunkiem jest zarząd komisaryczny. Nasz Romek ma ogromną ochotę na Szpital i znając życie w nie dalekiej przyszłości czeka nas prywatycacja.
~Pogrom 23-01-2015 21:16
Do Alicji--- Prawda wygląda tak, że w wałbrzychu w ciągu 5 lat mają być 2 szkoły zawodowe, dwa licea, 6 podstawówek i 3 gimnazja + te gimnazja które będą przy liceach. Ze szpitalem nasz wódz poczeka i zrobi to dopiero jak zlikwiduje 4 liceum, Policja to nie decyzje romana, tam jeszcze jego władza nie sięga.
~konkret 23-01-2015 21:56
Nie dziw się już, pewnie ma już zaklepany stołek w kolejnej szkole w nagrodę za cichą likwidację szkoły...
~do a#a 24-01-2015 7:02
A jak ma walczyć dyrekcja, skoro jest w bliskich kontaktach z Romeo ......... Wszak przeciwstawić się wodzowi? Toż to hańba...
~do tumanów 24-01-2015 8:15
Tylko CHCECIE! Pięknych równych dróg, nowych budynków, remontu Gdk, Nowych autobusów, więcej szkół, lodowiska, hal sportowych, obwodnicy, itd. Ale pomyśleć ttymi główkami to już ciężko. Skoro tyle lat tu mieszkacie to przypomnijcie sobie kiedy w Wałbrzychu tyle się robiło? w latach 60,70 jak budowali Piaskową i Podzamcze? A potem co? wielkie nic! Ale teraz jest dobry menadżer który rozruszał ten mordor to im źle. Dobrze że oprócz kilkunastu hejterów internetowych są jeszcze normalni ludzie którzy widzą zmiany i to oni dali wyraz swojego uznania w wyborach. Oczywiście że czasem "wódz" się pomyli. Przecież to zwykły człowiek. A co do likwidowanych szkół, to głównym atutem do likwidacji był niski poziom kształcenia i bardzo duża ilość niekończących szkołę, w 1 klasie 25osób w 3 już tylko 9!
~Do tumana 24-01-2015 10:49
Właśnie wierzysz propagandzie Szełemejowej. Bzdury piszesz i ludzi nazywasz tumanami. Pewnie jesteś od Dobrowolskiej. To prawda, że w trzeciej klasie jest 9 osób (są to fryzjerki) a w kolejnej klasie jest 16 osób (są to budowlańcy) ale nikt nie mówi że te dwie klasy są połączone w jedną i razem jest ich 25. Jeżeli wierzyć propagandzie miejskiej PO to proszę policzyć: w szkole jest około 250 uczniów. klas jest 9. skoro dobrowolska mówi że w jednej jest 9 w drugiej jest 5 w kolejnej jest 12 uczniów w następnej 25 to z 4 klas wychodzi rachunek 26 uczniów. Pozostaje ci około 200 uczniów na 5 klas. Rachunek jest prosty. Czyżby w pozostałych klasach było po prawie 40 uczniów. Bzdury piszesz.
~do tego co pisze do tumanów 24-01-2015 10:59
nie mówcie że w 3 klasie jest 9 uczniów bo to nie prawda. Jeśli by tak było połączyli by tę klase z inną klasą. Miasto robi to tak że jeżeli w klasie jest mniej niż 18 osób to każą to łączyć z inną klasą. Jeżeli ktoś nie wie to niech nie pisze. Propaganda szełemej działa wszędzie. Miasto ma się wspaniale tylko dlaczego ma długu ponad 450 mln?? może to dla was mała kasa ale tak naprawdę sprzedaż aqua zdroju, starej kopalni i książą nie pokryje tego. A spłacić bęzie musiał to mieszkaniec. Popatrzcie na kamienną góre i głuszyce. Tam długi są o wiele mniejsze a urzędnicy nie dostają już wypłaty na czas, zakręca się im wode i niedługo komornik wejdzie na konta urzędów miasta.
~przyjaciel szkoły 26-01-2015 13:19
Ten co napisał o likwidacji GZS2 chciałabym zatrudnić w tej szkole i niech uczy dzieci. Ile trudy musi dać z siebie nauczyciel, aby nauczyć. Uważam, że Ci nauczyciele muszą z siebie dać dużo więcej niż nauczyciele np. szkół na Podzamczu. I niech nie pisze głupot. Wielki szacunek dla tych nauczycieli.
~Uczeń 26-01-2015 16:44
Najpierw po likwidacji jednej szkoły dla dokonania zniszczeń wprowadzono uczniów z OHP potem zamiast zmniejszać stan klas i podnosić poziom nauki oraz zajęcie się handlem prochami i papierosami przed szkołą to żeby problemu nie było likwiduje się szkołę.Osobiście panom i paniom radnym proponuję zrobić 100 osobowe klasy i postarać się o otwarcie w Wałbrzychu filii LG tam wystarczy podstawówka. Tylko po co było ładować w tą szkołę tyle kasy ............
~absolwent 28-01-2015 15:12
najwiksza głupota to była likwidacja psp 31!!! dzieci jezdza do gmin ościennych a my podatnicy utrzymujemy DPS za miliony.
~Alek 30-01-2015 7:44
Proszę mi powiedzieć czy w klasie 40 osobowej wyniki są dobre , bardzo dobre czy do du................!
~do kłamczucha 1-02-2015 14:04
Wcale poziom szkół nie jest brany pod uwagę.Jedna z najlepszych podstawówek 31 poleciała w pierwszym rzucie.Wyniki szóstoklasistów na poziomie wojewódzkim, projekt realizowany samodzielnie za 400 tysięcy.... remonty wykonywali rodzice, bo miasto nie inwestowało...i co? DPS się opłaca?
~benkmen 1-02-2015 23:06
Trzeba dać Nagrodę Nobla za wynalezienie "reformy likwidacyjnej". Może warto wiec zająć się teraz kontrreformacją?? ~do niedopałka - lepiej się ciesz, że to była u Kuriaty tylko guma do żucia, a nie grochówka na boczku. ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group