Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 3905
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Raport o Wałbrzychu

Czwartek, 3 listopada 2022, 11:34
Aktualizacja: 12:36
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Raport o Wałbrzychu
Fot. UM Wałbrzych
Zielone miasto z widokami na dobrą pracę. Wałbrzych rusza z kampanią i prezentuje raport dotyczący jakości życia.

Zrównoważony rynek pracy, atrakcyjne wynagrodzenia, zieleń, wysoki budżet na gospodarkę mieszkaniową i dynamiczne inwestycje - to cechy charakterystyczne Wałbrzycha opisane w raporcie badawczym dotyczącym jakości życia w mieście. Publikacja dokumentu rozpoczyna działania w ramach kampanii informacyjnej „Wałbrzych - miasto z widokami”, w którą zaangażowały się Faurecia, InVałbrzych, Joysonquin, Tristone oraz Miasto Wałbrzych.

Metodologia badania

Raport został przygotowany w oparciu o kluczowe zagadnienia badawcze typu best place to live - miejsca, w którym dobrze się żyje. Dane do części ilościowej były agregowane na przełomie stycznia i lutego 2022 roku, jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Wykorzystano powszechnie dostępne źródła, takie jak dane GUS, Instytut Rozwoju Miast i Regionów czy ISGlobal. Tłem porównawczym dla oceny Wałbrzycha były dla autorów raportu trzy najbliższe ośrodki o charakterze regionalnym i subregionalnym - Wrocław, Legnica oraz Jelenia Góra.

Wałbrzych opisano przez pryzmat 7 kategorii: pracy, kosztów życia, zieleni, ekologii, zdrowia i bezpieczeństwa, życia rodzinnego i kulturalnego oraz rozwoju. Analiza ilościowa została uzupełniona o 12 pogłębionych wywiadów indywidualnych z osobami, które w ostatnich latach zdecydowały się przeprowadzić do Wałbrzycha.

Wałbrzych kusi rynkiem pracy

Wałbrzych to dzisiaj jedno z niewielu miast Dolnego Śląska - obok Wrocławia oraz miejscowości zlokalizowanych w Zagłębiu Miedziowym - w którym przeciętne wynagrodzenie przekracza średnią krajową. Charakteryzuje się stabilnym i dynamicznie rozwijającym się rynkiem pracy. W jego zrównoważeniu pomaga fakt, że żadna firma nie ma w nim więcej niż 10% udziałów. Jednocześnie funkcjonuje na nim duża liczba średnich firm zatrudniających ponad 100 pracowników. W sumie jest ich tu ponad 40, z czego większość - poza kilkoma dużymi, nowoczesnymi firmami międzynarodowymi - to przedsiębiorstwa lokalne, prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców.

- W ostatnich latach rynek pracy w Wałbrzychu bardzo się zmienił. Dziś może zaoferować potencjalnym pracownikom bardzo dużo. W Faurecii od 2020 roku uruchomiliśmy dwa duże projekty foteli samochodowych dla klientów premium - Mercedesa oraz BMW. Dzięki bardzo dobrze rozwijającej się współpracy przedsiębiorców funkcjonujących w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, całemu otoczeniu Urzędu Miasta w Wałbrzychu oraz podległych mu instytucji kolejne lata zapowiadają jeszcze dalej idącą poprawę rynku pracy. Jestem przekonany, że mimo bardzo nieprzewidywalnej sytuacji makroekonomicznej związanej z wojną w Ukrainie i jej konsekwencjami, bezrobocie w powiecie wałbrzyskim będzie dalej systematycznie spadać - mówi Marcin Wójcik, Plant Manager w firmie Faurecia.

Dywersyfikacja miejsc zatrudnienia sprawia, że rynek pracy w Wałbrzychu jest silny i stabilny. Najlepiej widać to było w czasie dwóch lat kryzysu spowodowanego pandemią. Po przejściowym spadku poziom zatrudnienia odbudował się wyjątkowo szybko, sprawniej aniżeli działo się to w skali ogólnopolskiej, a także na Dolnym Śląsku.

- Pandemia i wojna w Ukrainie zachwiały światową gospodarką, zerwały łańcuchy dostaw i spowodowały drastyczny wzrost energii, co miało swój niekorzystny wpływ na funkcjonowanie także naszego zakładu. Mimo to, dzięki systematycznym inwestycjom w rozwój i innowacje, na przełomie marca i kwietnia 2023 r. planujemy otwarcie nowego zakładu, gdzie zostaną zamontowane nowoczesne linie produkcyjne. Inwestycja, którą nazywamy Factory of the Future, w swoim założeniu jest nastawiona na wdrażanie nowoczesnych technologii, które pozwolą nam pozyskiwać wysokiej klasy specjalistów - mówi Jacek Kucharski, prezes Joysonquin Automotive Systems.

Dynamikę tutejszego rynku pracy w szczególny sposób obrazuje także struktura czasowa okresu, w jakim osoby bezrobotne pozostają bez zatrudnienia. W przeciwieństwie do innych kluczowych miast Dolnego Śląska, w Wałbrzychu dominują osoby, które relatywnie szybko znajdują pracę. Niemal 38% osób dostaje ją w przeciągu trzech miesięcy.

- Ostatnie miesiące były pełne wyzwań związanych ze spadkiem zamówień produkcyjnych, wynikających z sytuacji na rynku światowym. Początek roku zapowiadał się optymistycznie, jednak życie to zweryfikowało. Dzięki temu, że każdy z nas tworzy silny zespół, mogliśmy elastycznie zareagować i dostosować się do zaistniałej sytuacji. W ostatnim kwartale wzrost zamówień w sektorze motoryzacyjnym znacznie przyspieszył, co przełożyło się na zatrudnienie w naszej firmie. Zatrudniliśmy 100 nowych pracowników oraz przewidujemy dalsze zatrudnienia, z czego bardzo się cieszymy, mając nadzieję, że trend ten utrzyma się na stałe - wskazuje Robert Proce, dyrektor zarządzający Tristone.

Jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce

Przy atrakcyjnych zarobkach życie w Wałbrzychu jest relatywnie tanie. Raport wskazuje jednoznacznie, że boom na rynku nieruchomości nie wywindował tu cen mieszkań tak mocno jak w innych kluczowych ośrodkach regionu. Cena zakupu jednego metra kwadratowego jest tu znacząco niższa od pozostałych miast o znaczeniu regionalnym.

Jednocześnie mimo swojego górniczego dziedzictwa Wałbrzych to jedno z najbardziej zielonych miejsc w Polsce. Plasuje się na 8. miejscu w zestawieniu ośrodków z największym udziałem zieleni wysokiej jakości w powierzchni miast. Z drugiej strony udział mieszkańców, którzy w zasięgu spaceru trwającego nie dłużej niż 5 minut mają tu dostęp do zieleni, to aż 65,3%, co daje Wałbrzychowi 6. miejsce w całym kraju.

Zwrot w kierunku ekologii widać także, gdy spojrzy się na tempo nasadzeń. Żadne z porównywanych miast nie robi tego tak szybko, jak właśnie Wałbrzych. W ostatnich latach Urząd Miejski podjął także spory wysiłek w fundamentalnym dla ochrony przyrody obszarze gospodarki odpadowej. Przede wszystkim znacząco podwyższył poziom selektywnej zbiórki śmieci, który przez długi czas mocno odstawał od innych ośrodków - w latach 2018-2020 udział odpadów zebranych selektywnie wzrósł ośmiokrotnie. Na tle innych dolnośląskich miejscowości Wałbrzych wyróżnia się także dobrą jakością powietrza - ze wskaźnikiem AQI na poziomie 30 zdecydowanie dystansuje inne największe miasta regionu.

Krajowy lider pozyskiwania środków europejskich

Wywiady z nowymi mieszkańcami Wałbrzycha jednoznacznie wskazały, że źródłem optymizmu jest dla nich dynamiczny rozwój miasta: inwestycje, renowacje, nowe obiekty kulturalne i sportowe oraz drogi. Do 2026 roku do Wałbrzycha ze środków krajowych i europejskich ma wpłynąć ponad 2,5 mld zł. Pod względem umiejętności korzystania ze środków europejskich czy krajowych miasto jest absolutnym liderem nie tylko w regionie, ale też w skali całego kraju. Wałbrzych w ciągu roku pozyskuje z funduszy europejskich tyle pieniędzy w przeliczeniu na mieszkańca, ile przeciętne miasto Polski czy Dolnego Śląska w ciągu trzech lat. Wałbrzych jest jednocześnie drugim ośrodkiem w Polsce, który w ubiegłym roku dołączył do Green Cities EBOiR - flagowego programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Miasto wiedzie prym także w gospodarce mieszkaniowej. W przeliczeniu na mieszkańca jego budżet na ten obszar jest trzecim najwyższym w Polsce. Dystansuje takie metropolie jak Warszawa, Łódź czy Wrocław.

Raport można pobrać na stronie: miastozwidokami.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

15
31%
Cieszy
24
50%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
7
15%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group