Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1472
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Reaktywacja Big–bandu Filharmonii Sudeckiej

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 22 listopada 2012, 15:39
Autor: red
Fot. PAW
Nie mieli łatwo miłośnicy jazzu w naszym kraju, nawet stosunkowo niedawno. Willis Conover nie był słyszany w stereo, programu radia "Voice of America" nie drukowano w nielicznych periodykach, a każda jazzowa płyta to był "biały kruk". Nie bez powodu działacz i animator jazzowy Stanisław Cejrowski uruchomił Klub Płytowy Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego „Biały Kruk Czarnego Krążka”, w ramach którego wytłoczono na krajowy rynek serię światowych wydań płytowych.

Wśród uczniów szkół muzycznych jeszcze w latach siedemdziesiątych krążyły opowieści, jak to ten i ów za granie jazzu musiał się pożegnać z państwową edukacją, albo przynajmniej obiecać, że "wątpliwej kultury" nie będzie rozpowszechniał.

"Owoc zakazany" trafił jednak u nas na podatne poletko i od tamtych czasów wydał wielu znakomitych muzyków, którzy solo albo w większych formacjach występują na estradach całego świata, dając świadectwo wysokiego poziomu "polskiej szkoły jazzu".

Jazz jako odrębny gatunek muzyczny, to zjawisko stosunkowo młode, bo z początku ubiegłego wieku. W Polsce pierwsze zespoły grające tę muzykę pojawiły się już w latach dwudziestych XX wieku.

A dzisiaj? Kolejne pokolenia słuchają muzyki synkopowanej i znajdują frajdę szukając tematu muzycznego w improwizacjach, które dość daleko odlatują od przyjętego systemu. Wrażeń aż tak ekstremalnych nie możemy zapewnić podczas najbliższego występu Big-bandu Filharmonii Sudeckiej, ale porcja solidnego, bogatego brzmienia i całkiem nowego spojrzenia na znane już utwory - gwarantowana! Nawet, jeśli nie wszystkie tematy będą stricte jazzowymi, to przecież określenie "Big-band" też zobowiązuje. Warto będzie na własne uszy sprawdzić, czy chwila milczenia po ostatnich występach została dobrze wykorzystana na przygotowanie programu, który powinien udowodnić, że dwanaście osób może porwać z foteli nawet całą salę.

23 listopada 2012 roku (piątek) godz. 19:00, Filharmonia Sudecka.

Artyści: Big Band Filharmonii Sudeckiej.

Program:
"Birdland", "Copacabana", "Fly Me To The Moon", "Mission: Impossible", "Peter Gunn", "Różowa Pantera" i inne.

Bilety: 30,- PLN.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group