Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 3810
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Reemigranci z Francji w Zagłębiu Węglowym

Środa, 24 kwietnia 2024, 11:29
Aktualizacja: 14:01
Autor: red
Wałbrzych: Reemigranci z Francji w Zagłębiu Węglowym
Fot. Stara Kopalnia
Za nami pierwsze warsztaty w formie spotkania otwartego z reemigrantami w ramach projektu "Powroty do ojczyzny–reemigracja z Francji w regionie wałbrzyskim".

Stara Kopalnia zaprosiła młodzież i mieszkańców Wałbrzycha zainteresowanych historią społeczną. Z członkiniami Stowarzyszenia Francuzów i repatriantów z Francji na Dolnym Śląsku rozmawiano o polskich korzeniach, francuskiej kulturze, powodach i przebiegu powrotów, wspominano pierwsze doświadczenia w Polsce lat 40. - 50. XX w. Warsztat dał też możliwość dialogu między uczestnikami i prelegentami.

W ramach projektu "Powroty do ojczyzny" planowane są warsztaty i interakcje międzypokoleniowe, gdzie seniorzy-świadkowie historii i ich rodziny spotkają się z młodzieżą. Projekt ma na celu zbieranie relacji, pamiątek i dokumentów dotyczących reemigracji Polaków z Francji do Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego w latach 40. XX wieku. Przewidziane są warsztaty reportażowe, terenowe oraz spotkania z historykami i specjalistami. Projekt ma odkryć historię reemigrantów, skupić się na ich codzienności i patriotyzmie oraz zakończyć się wystawą i interaktywną mapą regionu. Projekt będzie kontynuowany poprzez kolejne spotkania, warsztaty i finalną wystawę, które pozwolą lepiej zrozumieć wkład reemigrantów w rozwój naszego regionu i kraju.

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Twoja reakcja na artykuł?

13
45%
Cieszy
4
14%
Hahaha
3
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
14%
Złości
5
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group