Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 3421
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Boguszów-Gorce: Referendum nie przeszło

Czwartek, 22 sierpnia 2019, 10:08
Aktualizacja: Piątek, 23 sierpnia 2019, 15:36
Autor: red.
Boguszów-Gorce: Referendum nie przeszło
Fot. red.
Najważniejszym punktem dzisiejszej XI Sesji Rady Miejskiej w Boguszowie–Gorcach było niewątpliwie podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszowa–Gorc.

Grupa radnych, która złożyła na ręce Przewodniczącego Rady Miasta projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego odwołania burmistrza podkreślała, że nie do nich należy rozstrzyganie o winie czy niewinności burmistrza i oczywiście nie temu ma służyć referendum - to kompetencje prokuratury i sądu. Natomiast pobyt burmistrza w areszcie przynosi dla miasta straty - zarówno finansowe jak i wizerunkowe. Stąd wniosek o referendum, aby mieszkańcy Boguszowa-Gorc sami mogli zadecydować o przyszłości miasta i o tym, czy chcą mieć burmistrza, który zdecydowaną większość kadencji spędził nie w ratuszu, tylko w areszcie.

Przy 5 głosach za, 3 wstrzymujących się i 5 głosach przeciw Rada Miejska w Boguszowie-Gorcach podjęła decyzję o odrzuceniu wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc, który od grudnia 2018 r. przebywa w areszcie.

- Jestem zakłopotany tym, że radni boją się, że w skutek podjętej uchwały w przypadku gdyby mieszkańcy wykazali się niską frekwencją lub opowiedzieli za burmistrzem przebywającym w areszcie straciliby mandat. My jako klub radnych zagłosowaliśmy za projektem uchwały, ponieważ nie boimy się utraty mandatów. Dalsze kroki są przewidziane przez ustawodawcę: założenie komitetu obywatelskiego, zebranie podpisów i złożenie wniosku o referendum obywatelskie o odwołanie burmistrza - powiedział Daniel Geming.

Daniel Lubiński tak skomentowali dzisiejszą decyzję Rady:

- Głosowałem oczywiście za podjęciem uchwały w sprawie referendum, bo jestem przeświadczony o tym, że ludzie powinni się wypowiedzieć czy chcą dalej mieć takiego burmistrza który tak sprawuje władzę w mieście, przebywając w areszcie śledczym, czy też chcą wybrać nowego, który będzie dążył do tego, żeby miasto funkcjonowało jak najlepiej.

Z kolei Krzysztof Krajewski radzi czekać z referendum na werdykt sądu w sprawie burmistrza:

- Moim zdaniem powinniśmy z tym poczekać, nie podejmując pochopnych decyzji. Burmistrz, pan Jacek C. nie został prawomocnie skazany. Sąd nie wydał jeszcze żadnego wyroku. Moim zdaniem powinniśmy z tą uchwałą poczekać przynajmniej do werdyktu sądu w tej sprawie.

Twoja reakcja na artykuł?

9
16%
Cieszy
1
2%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
5%
Złości
43
74%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group