Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3203
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Referendum po świętach?

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 29 października 2010, 7:56
Aktualizacja: Sobota, 30 października 2010, 8:21
Autor: Sven
Ostatnia sesja trwała zaledwie godzinę
Fot. Sławomir Pawlik
Przedostatnia sesja Rady Miasta należała do najkrótszych w kadencji 2006 – 2010. Trwała niewiele ponad godzinę wraz z przerwą.

Sesja została zwołana, aby podjąć uchwałę w sprawie powołania komisji do sprawdzenia wniosku inicjatorów referendum o przeprowadzenie referendum lokalnego na terenie miasta Wałbrzycha.

W myśl Statutu Miasta Wałbrzycha, taka komisja może liczyć maksymalnie dziesięciu członków. Jednak dzisiaj, w trakcie kampanii wyborczej, o chętnych było trudno. W trakcie przerwy w poszczególnych klubach wytypowano członków komisji. Tworzą ją: Katarzyna Ukrzewska – WWS, Stefania Pawełek – SLD, Zdzisław Dobrowolski – SLD, Artur Torbus – PO i Sławomir Rakowski – PO. Przewodniczącym wybrano Zdzisława Dobrowolskiego. Na udział w komisji nie zdecydowali się radni Pis, a jedyny radny niezależny – Dariusz Gustab był nieobecny.

Zadaniem komisji jest sprawdzenie wniosku pod względem formalnym: czy pod wnioskiem znajduje się wymagana liczba podpisów (9800), czy ich właściciele są mieszkańcami Wałbrzycha i czy przysługuje im prawo wyborcze. Następnie trzeba sprawdzić czy wnioskowane referendum rozstrzyga sprawy dotyczące gminy i czy te sprawy mieszczą się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy. Trzeba także sprawdzić czy wniosek nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem i czy pytania są sformułowane w sposób umożliwiający udzielenie odpowiedzi: „tak” lub „nie”.

Po zakończeniu prac komisji, potrzebna będzie jeszcze jedna sesja Rady Miasta w celu przegłosowania wniosku. Coraz mniej realne wydaje się przeprowadzenie referendum wraz z wyborami samorządowymi, a jest to, nomen omen, woda na młyn jego przeciwników.

Przypomnijmy, że wniosek o przeprowadzenie referendum złożył „Nowoczesny Wałbrzych”, popierający Patryka Wilda.

Zaproponowane pytania brzmią następująco:

1. Czy jesteś za wprowadzeniem na terenie miasta Wałbrzycha:
a) zakazu lokalizacji składowisk odpadów innych niż komunalne,
b) zakazu lokalizacji zakładów i instalacji przetwórstwa lub utylizacji innych niż komunalne odpadów niebezpiecznych, za wyjątkiem instalacji zlokalizowanych w miejscu powstawania odpadów?

2. Czy jesteś za wprowadzeniem na drogach gminnych miasta Wałbrzycha zakazu poruszania się pojazdów ciężarowych o masie całkowitej przekraczającej pięć ton, przewożących odpady inne niż komunalne, będące substancjami niebezpiecznymi?

3. Czy jesteś za wprowadzeniem dopłat z budżetu miasta Wałbrzycha do stawek taryfy wody i ścieków obowiązującej na terenie miasta Wałbrzycha w latach 2011 – 2012 dla odbiorców z grupy gospodarstw domowych w kwocie (brutto) 1,30 zł. do metra wody i 1,00 zł. do metra ścieków oraz 10,00 zł. do abonamentu miesięcznego?

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~obserwator 29-10-2010 10:30
No proszę radny Gustab, tuba wyborcza pana Wilda nie zjawił się na sesji RMW. Widać gdzie ma swojego kandydata z NW.
~Ciekawska 29-10-2010 13:34
No, no dziwy sie dzieją w Ratuszu..... Pan Dobrowolski wszedł w sklad komisji , i nawet zostal jej przewodniczacym a przeciez był nieobecny i wszyscy radni o tym wiedza.!! A wiesc gminna niesie, ze Pani przewodniczaca, nawet dokladnie nie wiedziala jak takie dziwo jak referendum sie przeprowadza, co ujawnilło sie w czasie rozmów "korytarzowych' .... i bedzie tak dalej jak bedziemy takich"orłow" wybierać . Ale ja wierze w Walbrzyszan ,ze te wybory będa przełomowe i w końcu otworzymy szeroko okna i przewietrzymy nasz dom , ktory zwie sie Walbrzychem i z impetem ruszymy do przodu....... bo jestesmy tego warci
~gogul45 29-10-2010 13:38
Rozgonic towarzystwo z wodociagow.
~MaRcO 29-10-2010 15:03
Jak widac to wnioskodawcy nie znaja sie na przepisach i nie maja zielonego pojecia o tym jakie sa procedury. Nie realne jest przeprowadzenie referendum wraz z wyborami samorzadowymi, poniewaz jak mowia procedury komisja w wyborach samorzadowych nie moze przeprowadzac tez referendum. Potrzebne bylyby dodatkowe komisje wyborcze dla referendum i inne obsady, poniewaz musialoby sie to odbyc w innych lokalach i z inna komisja co znacznie powieksza koszty wyborow. W tym przypadku koszta wzroslyby o jakies 80.000 zl. wiec nie ma mowy o oszczednosci w polaczeniu referendum z wyborami samorzadowymi. Wyborcy Wilda sa nie kompetentni tak jak i on zreszta. Robicie medialne zamieszanie dajac swiadectwo o swojej nie kompetencji. A pani " Ciekawska' to tez chyba jakas nawiedzona fanatyczka bez mozgu, ktora wogole nie mysli. Zenada !!!
~Jarosław 29-10-2010 17:29
Przepraszam a Pan o Nicku "MaRcO" to Pan Dobrowolski czy Kruczkowski ?
~magi 29-10-2010 18:14
"Ciekawska" ma prawo pisać co chce. A ja nie potrzebuję adwokatów Twojego pokroju, którzy używają epitetów jako argumentu. To jest forum mieszkańców, a mieszkańcy nie muszą się przekonywać do swoich racji tym bardziej używając wyzwisk. Szczególnie w tym temacie. Jeśli tak postępują to są chamami, z którymi nie powinno się dyskutować tylko wskazać im ich miejsce np. poprzez ostracyzm , jednak sądzę, że reprezentujesz Tych o których mowa w poście "Ciekawskiej". Pokazujesz stosunek "wybrańców" miejskich do mieszkańców. Dzięki! Teraz wiem co mam z wami zrobić.
~do marco 29-10-2010 22:45
nie z rzeczownikami i przymiotnikami w stopniu równym piszemy łącznie - niekompetencji, niekompetentny, nierealne, przed spojnikiem co stawiamy przecinek
~do MaRcO 30-10-2010 10:46
Oj MaRcO, musisz się strasznie bać o ciepłą posadkę w ratuszu skoro takie wyzwiska rzucasz. Oczywiście, że z wyborami byłoby taniej, bo można zrobić referendum w tych samych lokalach tylko postawić drugi stół. To normalne, że gminy ładują duzo komisji do jednego budynku, np. w szkole na Podzamczu są cztery, mozna spokojnie dołozyć jeszcze jedną do sprawy referenudm. Tylko trzeba chcieć i nie bać sie wyborców. A ta rada sie aż trzęsie, tak bardzo nie chce.
~wyborca 31-10-2010 8:37
wybierzmy PSL

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group