Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 4573
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rektorzy nie chcą do samorządu

Piątek, 29 stycznia 2010, 19:18
Aktualizacja: Sobota, 30 stycznia 2010, 8:18
Autor: szela
Wałbrzych: Rektorzy nie chcą do samorządu
Fot. szela
Rektorzy Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych nie zgadzają się z projektem nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Grupa senatorów z Platformy Obywatelskiej chce, aby uczelnie podlegały samorządom wojewódzkim.
– To oznacza upolitycznienie naszych szkół – twierdzą szefowie PWSZ–ów.

Pierwszą oficjalną reakcją konwentu rektorów było stanowisko, przyjęte na roboczej naradzie w Warszawie w połowie stycznia. Szefowie szkół podkreślają, że zmiany byłyby zamachem na autonomię szkół i spójność systemu szkolnictwa wyższego, zaprzeczyłyby zasadzie równości wyższych uczelni i spowodowałyby spadek prestiżu szkół.

- Naszym uczelniom potrzebna jest przede wszystkim stabilizacja, którą właśnie z trudem, po dziesięciu latach ciężkiej pracy, osiągnęliśmy. Teraz usiłuje się to zburzyć – mówi prof. dr hab. Elżbieta Lonc, rektor PWSZ w Wałbrzychu.
Kadra naukowa uczelni obawia się także obniżenia poziomu nauczania, co mogłoby spowodować zamknięcie się innych wyższych uczelni przed absolwentami PWSZ-ów.

Wałbrzyska uczelnia wiele trudu włożyła w odrestaurowanie zabytkowego pałacu Czettritzów, który odzyskał dawny blask. Nadal inwestuje w infrastrukturę, buduje nową aulę wykładową dla studentów.
- Nie ma żadnej pewności, że to wszystko nadal będzie służyć nauce – obawia się prof. Lonc.
Z projektu grupy senatorów wynika, że ich główną troską jest wprowadzenie do organów kolegialnych – senatu, kolegium elektorów – przedstawicieli samorządu wojewódzkiego. W każdym zarządzie województwa do końca lutego ma być wybrany pełnomocnik do spraw przekształcenia uczelni. Nowe prawo miałby obowiązywać od 1 października tego roku. Na razie projekt nowelizacji, podpisany przez 16 senatorów PO, w tym Stanisława Jurcewicza, senatora ziemi wałbrzyskiej, został skierowany do marszałka senatu, Bogdana Borusewicza. Kiedy trafi pod głosowanie, na razie nie wiadomo.

Zmiana w przepisach była jednym z tematów konferencji rektorów publicznych szkół zawodowych, zorganizowanej w Wałbrzychu. Mówiono też o strategii rozwoju szkolnictwa wyższego do roku 2020. Wałbrzyska konferencja stała się również okazją, by około czterdziestu rektorom z całego kraju zaprezentować walory regionu wałbrzyskiego, od zamku Książ poczynając. Naukowcy odwiedzili pięknie odnowioną siedzibę PWSZ przy ul. Zamkowej w Wałbrzychu i spotkali się z prezydentem w ratuszu. Po południu podziwiali tajemnicze podziemia sztolni walimskich, a w ostatnim dniu konferencji, czyli w sobotę, planowane są spacery po Szczawnie Zdroju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group