Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 4918
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Remont fontann na finiszu

Czwartek, 8 września 2022, 10:25
Autor: red
Wałbrzych: Remont fontann na finiszu
Fot. Zamek Książ
Fontanna na Tarasie Podkowiastym w Zamku Książ w Wałbrzychu  odzyskała dawny blask. Wszystko za sprawą renowacji przeprowadzanej  roku w ramach mikroprojektu pt. „Na baroku się nie kończy II”, który jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V–A Republika Czeska–Polska.

Kompleksowe remonty 38 fontann zdobiących 10 książańskich tarasów realizowane są sukcesywnie od 2019 roku. Na początku sierpnia zakończyła się jedna z najbardziej skomplikowanych renowacji czyli odrestaurowanie i uruchomienie po ponad dwóch dekadach przerwy aż 27 fontann na Tarasie Wodnym.

Taras Podkowiasty jest niewielkim tarasem w kształcie podkowy łączącym Taras Różany z Tarasem Środkowym. W jego centralnym miejscu znajduje się prostokątna ściana z ukształtowaną niszą we wnętrzu której znajduje się centralnie umieszczona fontanna, która ma formę podwójnego kielicha.
W ramach prac renowacyjnych odtworzono zniszczoną szyszkę, która wieńczy szczyt fontanny oraz zrekonstruowano dolną misę.

Ta neorenesansowa fontanna ta datowana jest na ok 1910 r. Jej remont był możliwy dzięki projektowi z programu Interreg, który jest realizowany wspólnie z czeskim partnerem – Hospitalem Kuks, do poznania którego serdecznie zachęcamy.

Projekt pt.  „Na baroku się nie kończy II“ (nr: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002724)  jest współfinansowany jest ze środków EFRR za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Projekt jest realizowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
1
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group