• Piątek, 20 września 2019
  • Godz. 16:24
  • Imieniny: Eustachego, Euzebii, Filipiny
  • Czytających: 3018
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rewitalizacja centrum Świebodzic zakończona

Wiadomości: Region
Czwartek, 2 stycznia 2014, 6:20
Autor: opr.red.
Fot. użyczone/www.swiebodzice.pl
Nowe nawierzchnie dróg i chodników, zatoczki parkingowe, stylizowane oświetlenie – tak wygląda centrum Świebodzic po zakończonej rewitalizacji. Procedury odbiorowe rozpoczęły się jeszcze przed świętami.

Co się zmieniło po rewitalizacji? Nawierzchnie dróg i chodników są wykonane w całości z kostki brukowej (w większości wykorzystano istniejącą już nawierzchnię, która została przełożona).

Na pewno bezpieczniej jest poruszać się wąskimi uliczkami i łatwiej jest zaparkować auto. Dzięki wyodrębnionym pasom jezdnym i parkingom samochody mogą parkować równolegle do jezdni, a to ułatwia włączenie się do ruchu. Nowość pojawiła się na odcinku Rynku od ulicy Sienkiewicza do Kopernika: droga została podzielona na pół, mamy zaznaczony pas jezdny i część parkingową, z której łatwiej jest kierowcom wyjechać.

W centrum pojawiło się już uporządkowane oznakowanie pionowe, prosimy kierowców o zwrócenie na nie uwagi, a zwłaszcza na przejścia dla pieszych, gdyż nie są już wymalowane w tradycyjną "zebrę", lecz zaznaczone ciemniejszą kostką brukową. Nie jest ona aż tak widoczna, jak tradycyjne przejście, dlatego prosimy o spoglądanie na znaki drogowe i zachowanie bezpiecznej prędkości.

Wartość rewitalizacji Starego Miasta to ponad 2 mln zł, 70 % to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Rewitalizacja objęła następujące ulice: Rynek, Sienkiewicza, Kopernika, Prusa, Żeromskiego, Szkolna.

* * *

Równolegle z rewitalizacją, prowadzoną przez miasto, do gruntownego odnawiania kamienic w centrum przystąpiły wspólnoty mieszkaniowe. Nowe dachy, elewacje, odmalowane klatki schodowe, wymieniona stolarka drzwiowa i okienna pojawiły się w 22 budynkach, głównie w Rynku i okolicach. Wspólnoty, zarządzane przez firmę Prefekt, także otrzymały dofinansowanie w ramach rewitalizacji z RPO. Wartość tego przedsięwzięcia to blisko 3,5 mln zł.

I to jeszcze nie koniec globalnej rewitalizacji świebodzickiego Rynku - nową elewację zyskał także zabytkowy kościół pw. Św. Piotra i Pawła, na co parafia również uzyskała dofinansowanie unijne. Wszystkie te działania niewątpliwie wpłynęły na estetykę świebodzickiej Starówki a także poprawę infrastruktury komunikacyjnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group