Sobota, 16 października
Imieniny: Gerarda, Gawła
Czytających: 3180
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jedlina-Zdrój: Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 staje się faktem

Czwartek, 25 października 2018, 15:02
Aktualizacja: 15:05
Autor: Robert Bajek
Jedlina-Zdrój: Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 staje się faktem
Fot. Robert Bajek
Już w 2021 roku będzie można podróżować na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina–Zdrój jedną z najbardziej malowniczych, najładniej położonych linii kolejowych w Polsce – sławną linią nr 285.

Linia kolejowa nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice - Jedlina-Zdrój została zlikwidowana w 2004 roku. Tory, rozjazdy i podkłady na tym odcinku są w bardzo złym stanie technicznym i będą podlegały wymianie. Odnowione zostaną również obiekty inżynieryjne, znajdujące się na linii nr 285, czyli wiadukty, mosty, mury oporowe i przepusty. Co ciekawe większość tych obiektów, których ogólna liczba wynosi 110, pochodzi z początku lub pierwszej połowy XX wieku.

W Sali Orła Białego Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój odbyło się dzisiaj oficjalne przekazanie umowy na rewitalizację linii kolejowej nr 285. Umowę zatwierdzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z rąk Romana Szełemeja - Prezydenta Wałbrzycha odebrał Jerzy Dul - Dyrektor Regionu Śląskiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W uroczystym przekazaniu umowy uczestniczyli również włodarze miast i gmin, przez które biegnie linia kolejowa nr 285, a także przedstawiciele Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego i PKP PLK.

Zleceniodawcą rewitalizacji jest przedsiębiorstwo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., natomiast wykonawcą robót Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej "Dolkom". Prace, których wartość szacuje się na 135 mln zł., mają zakończyć się 2020 roku. W ramach robót niektóre przejazdy kolejowe i drogowe zostaną przebudowane. Stacje na trasie Świdnica Kraszowice - Jedlina-Zdrój będą objęte komputerowym systemem kierowania ruchem. Otrzymają też nowoczesne sieci i urządzenia telekomunikacyjne i energetyczne. Przystanki w Bystrzycy Dolnej i Jedlinie Dolnej zostaną rozebrane, natomiast nowe przystanki powstaną w Burkatowie, Bystrzycy Górnej, Lubachowie i Zagórzu Śląskim. Powstanie też przystanek Jedlina-Zdrój Centrum, zlokalizowany nieopodal istniejącego centrum przesiadkowego.

- Ta inwestycja zdecydowanie zwiększy ruch turystyczny. Będzie także bardzo praktyczna do komunikacji pomiędzy Jedliną a Świdnicą, Jedliną a strefami ekonomicznymi. My przywiązujemy do tego taką wagę jak Wałbrzych do obwodnicy. To będzie dla nas podstawowa oś transportowa. Szybki transport publiczny jest przyszłością. A jeżeli chodzi o kolejową ofertę turystyczną, to będzie to chyba pierwsza na taką skalę w Polsce. Takie linie widzimy w Alpach. Jedlina kolejowość ma wpisaną w swoją historię. Przed wojną tu na dworcu głównym sprzedawano 200 000 biletów. Odtwarzanie tych obszarów kolejowych posiada aspekt turystyczny i praktyczny. Ta inwestycja zmieni oblicze Jedliny - uatrakcyjni jeszcze bardziej to miasto. 200 metrów od Centrum Przesiadkowego przy Placu Zwycięstwa powstanie nowy przystanek kolejowy: Jedlina Centrum. Nasza współpraca między gminami, myślenie aglomeracyjne jest bezcenne - powiedział gospodarz spotkania, gorący orędownik rewitalizacji linii kolejowej nr 285, burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel.

Wszyscy obecni podczas dzisiejszej uroczystości samorządowcy: Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha, Beata Moskal - Słaniewska - Prezydent Świdnicy, Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju, Adam Hausman - Wójt Gminy Walim, Roman Głód - Burmistrz Głuszycy i Teresa Mazurek - Wójt Gminy Świdnica podkreślali, jak ważna jest ta inwestycja i jak wielkie znaczenie ma dla uatrakcyjnienia naszego regionu. Wznowienie kursów na linii kolejowej nr 285 przyczyni się do wzrostu liczby odwiedzających nasz region turystów i automatycznie do rozwoju gospodarczego w takich branżach jak hotelarstwo czy gastronomia.

Twoja reakcja na artykuł?

26
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group